… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

šejch Ahmed Salman Al-Hadžrí

šejch Ahmed Salman Al-Hadžrí

Vůdce syrských Drúzů, šejch Ahmed Salman Al-Hadžarí (al-Aql Ahmed Salman Al-Hajari), zemřel v sobotu ve městě Súejdá (Soueida). Oznámilo to syrské ministerstvo náboženství a místní drúzská komunita.

Syrská státní tisková agentura SANA jako příčinu smrti uvedla „autonehodu.“ Drúzský poslanec izraelského Knesetu a náměstek ministra pro rozvoj Negevu a Galileje Ajúb Kara (Ayoub Kara, איוב קרא) však včera obvinil syrského prezidenta Bašára Assada (Bashar Assad) z odpovědnosti za šejchovu smrt.

V rozhovoru pro Arutz Sheva Kara uvedl, že i když syrská vláda tvrdí, že smrt byla následkem nehody, on má informaci, která naznačuje, že smrt byla zinscenována způsobem v Sýrii typickým, jakým režim eliminuje své oponenty.

Kara uvedl, že před dvěma měsíci syrský vláda, včetně samotného Assada, Al-Hidžrího požádala, aby odsoudil a vyloučil z drúzské komunity drúzského důstojníka, který přeběhl ze syrské armády na stranu opozice. Šejch toto odmítl.

Celý příběh začal tím, že syrská zpravodajská služba žádala, aby se syna kvůli dezerci zřekl jeho otec. Ten ale odpověděl: „Jsem otec a nemohu to svému synovi udělat.“

Poté byl požádán duchovní vůdce syrských Drúzů – šejch Al-Hadžarí – aby vydal fatvu o exkomunikaci zběhlého vojáka. Představitelé syrské zpravodajské služby kvůli tomu navštívili šejcha doma.

Ajúb Kara uvedl, že šejch požádal kvůli této záležitosti o setkání s prezidentem Assadem a během schůzky exkomunikaci důstojníka odmítl. Po několika hodinách jeho dům opět navštívili příslušníci tajné služby a na Assadovu žádost jej znovu požádali, aby rozhodl. Šejch setrval na svém odmítavém postoji a v reakci na to mu tajná služba zabavila vozidlo, které od státu dostal. Představitelé syrské opozice následně rozhodli, že koupí šejchovi jiné vozidlo.

Kara uvedl, že je přesvědčen, že navzdory tvrzení o smrti při dopravní nehodě, nařídil šejchovu smrt syrský režim. Dodal, že veškeré podrobnosti o věci mu předali představitelé syrské opozice, s nimž je v kontaktu a kteří také požádali o šíření informace na Západě.

Karův úřad dodal, že „jsou známy odborné znalosti syrského režimu při přípravě podobných nehod. V minulosti nařídili vraždu libanonského (drúzského) vůdce Kamala Džumblata (Kamal Jumblatt, كمال جنبلاط) a v posledních několika letech eliminovali několik předních drúzských představitelů, stejně jako řadu dalších představitelů v Sýrii a Libanonu.“

Šejch Ahmed Slejman Al-Hidžrí zemřel jen den poté, kdy libanonský drúzský představitel a vůdce Pokrokové socialistické strany Valíd Džumblat (Walid Jumblatt, وليد جنبلاط) oznámil, že podporuje syrské protivládní síly a vyzval Rusko, aby našlo cestu ke zbavení Assada a jeho rodiny moci a umožnilo syrskému lidu rozhodnout o svém osudu „důstojně a v míru.“ Valíd Džumblat prohlášení učinil v pátek při příležitosti 35. výročí vraždy svého otce Kamala Džumblata.

Valíd Džumblat navzdory tomu, že obviňoval Damašek z odpovědnosti za smrt svého otce a také bývalého premiéra Rafíka Haririho, který byl zavražděn v roce 2005, podporoval léta syrskou přítomnost v Libanonu. Sýrie odpovědnost odmítala a před pěti roky se Džumblat se syrským režimem usmířil, i když prohlásil: „Odpouštím, ale nezapomínám.“

Nyní nad hrobem svého otce rozvinul vlajku syrských povstalců a prohlásil: „Po 35 letech nastal den říci pravdu, sobě i jiným… Ať žije svobodná Sýrie! … Syrský lid zůstane, ale diktátoři odejdou.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článků Druze Anti-Assad Leader Dies in Syria a Kara Charges Assad with Death of Syria Druze Leader.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv