… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Vatikán. Podpora církve ve Svaté zemi patří mezi mise, díky nimž „roste bratrství, které překonává rozdíly a diskriminace“, čteme v listu prefekta Kongregace pro východní církve. Připomíná v něm biskupům sbírku pro křesťany ve Svaté zemi, která se tradičně vyhlašuje na Velký pátek. Kard. Leonardo Sandri upřesňuje, že prostředky takto získané dovolují fungování mnoha pastoračních a sociálních děl, které zároveň podporují úsilí o mír a smíření v tomto regionu. Prefekt Kongregace pro východní církve vyjadřuje také obavy z vývoje situace v Sýrii a připojuje se k papežovu apelu na ukončení násilí. Problémem zůstává rovněž neslábnoucí emigrace křesťanů z této oblasti poznamenané nestabilitou a dalšími obtížemi. Právě proto je projev solidarity věřících všeobecné Církve tak důležitý.

Z materiální podpory katolíků celého světa jsou na prvním místě udržována a zabezpečována svatá místa. Neméně důležité jsou ale investice ve prospěch lokální komunity, jako školní stipendia pro mladé, všestranná pomoc rodinám nebo rozvoj farních struktur. Z fondů vybraných na Velký pátek se přispívá také na služby poutníkům přijíždějícím do Svaté země nebo na vědecké a kulturní projekty.

Půst za blízkovýchodní mír

Jeruzalém. K postu a odříkání na úmysl míru na Blízkém východě vybízí ve svém postním pastýřském listu latinský patriarcha Jeruzaléma, arcibiskup Fouad Twal.

Křesťanská postní praxe – zdůrazňuje patriarcha – je prostředkem a nikoliv cílem. Má totiž vést k osobnímu i společenskému obrácení, které je základem pokoje.

V návaznosti na evangelijní popis čtyřicetidenního postu Pána Ježíše, arcibiskup Twal upozorňuje na geografický a topografický rozměr tajemství spásy. Jeruzalémská církev nejen rozjímá tajemství Ježíšova pobytu na poušti, ale také ctí chrám na Hoře čtyřicetidenního postu a pokušení, tradicí lokalizované nedaleko Jericha.

Osobní proměna srdce a návrat k Pánu, čteme v listu, musí mít tři sociální důsledky: „úctu k životu, k soukromému vlastnictví a k lidským právům“. V situaci šířícího se násilí a konfliktů na Blízkém východě patriarcha vybízí k modlitbám a k postnímu odříkání na úmysl míru.

Arcibiskup Twal připomíná také postní almužnu pro chudé a navrhuje, aby úspory z dobrovolného postu byly určeny na stavbu kostela Křtu Páně na východním břehu Jordánu.

(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno jako dva samostatné články pod názvy Kardinál Sandri vyzývá k podpoře křesťanů ve Svaté zemi Půst na úmysl blízkovýchodního míru.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv