… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

íránský prezident Ahmadinežád a syrský prezident Assad

íránský prezident Ahmadinežád a syrský prezident Assad

Zatímco je Írán v posledních měsících syrskou opozicí i některými západními zeměmi opakovaně obviňován, že podporuje režim syrského prezidenta Bašára Assad při jeho snaze krvavě rozdrtit povstání, skutečnost je zřejmě barvitější.

Podle informací, které ukradli hackeři skupiny Anonymous americkému soukromému zpravodajskému institutu Stratfor a které dnes zveřejnil web WikiLeaks je totiž Teherán přesvědčen, že Assad nepřežije, a proto plánuje jeho svržení – tak aby i budoucí vládci Sýrie byli proíránští.

Uvádí to izraelský web Maariv.

Z interní korespondence z 13. prosince 2011, která má být založena na rozhovorech se dvěma zdroji, vyplývá, že Chameneí a Ahmadinežád „po velmi pečlivém“ zhodnocení situace v Sýrii došli k závěru, že režim je na cestě k pádu podle libyjského modelu a řešením je vojenský nebo politický převrat v Damašku.

Podle představitelů Stratforu „Írán bude využívat svůj vliv v Sýrii, aby provedl státní převrat, kterým by bylo zajištěno, že příští vedení bude nadále podporovat dobré vztahy s Teheránem.“

Analýza dále uvádí, že pokud se Assadovi bude dařit povstání v zemi potlačovat, Íránci se nebudou o převrat pokoušet.

Podle Stratforu zuří boj o vliv na budoucí režim v Sýrii mezi Íránem a Tureckem, které spoléhá na dobré vztahy se sunitským Muslimským bratrstvem a syrskou armádou. Íránci oproti tomu sázejí spíše na převrat.

Americký institut tvrdí, že roste i obava z pádu režimu mezi dosud loajálními alevity, kteří se někteří začínají přidávat k povstalcům z obavy, že pokud by zůstali na Assadově straně až do jeho porážky, „bylo by to sebevražedné“ kvůli pomstě rozzuřených sunitů. Demisi chtěl údajně podat také syrský ministr zahraničí Valíd Mualem (Walid Muallem), ale prezident ji odmítl.

איראן רוצה לארגן הפיכה בסוריה נגד אסד“ – zpráva Maariv (hebrejsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv