… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jeskyně Praotců

Jeskyně Praotců v Hebronu

Skupina Židů se nastěhovala do domu v Hebronu nedaleko Jeskyně Machpela (Jeskyně Patriarchů, מערת המכפלה‎‎, Me’arat ha-Machpela), který koupila od arabského majitele. Do domu, přejmenovaného na „Dům Machpela“, se noví vlastníci stěhovali během noci ve snaze vyhnout se konfrontaci s místními arabskými sousedy.

Noví obyvatelé tvrdí, že mají všechny nezbytné právní dokumenty k prokázání koupě domu. „Je to velmi vzrušující,“ prohlásil Šlomo Levinger (Shlomo Levinger), jeden z nových majitelů. „Trvalo nám roky, než se nám podařila koupě domu u Jeskyně Patriarchů. Policie nedovoluje nikomu vstup, dokud vysocí důstojníci nerozhodnou ohledně vlastnictví. Bylo nám řečeno, že kdokoliv může odejít, ale nikdo nesmí vstoupit. My samozřejmě nikam neodcházíme,“ dodal.

Krátce poté, co se obyvatelé do domu nastěhovali, přijely na místo jednotky Izraelských obranných sil a prohlásili oblast za „uzavřenou vojenskou zónu.“

„Nyní jde o to, zda jim ministr obrany Ehud Barak dovolí zůstat,“ sdělil Kanálu 7 (Aruc Ševa) dne ráno mluvčí hebronské židovské komunity David Wilder.

Mluvčí Izraelských obranných sil hebrejským médiím sdělil, že židovská koupě domu a přestěhování bylo „nezodpovědná“ a „nebezpečná provokace, která může roznítit vášně, zejména před Dnem země“ (Den země, يوم الأرض, je název dne, kdy si palestinští Arabové připomínají ztrátu půdy v některých částech Země Izrael v důsledku prohraných válek proti Státu Izrael – pozn. překladatele).

S tím nesouhlasí poslanec Národní jednoty (Ichud Leumi) Michael Ben-Ari, který připomíná pogrom v roce 1929, kdy 67 dlouholetých židovských obyvatel Hebronu bylo zmasakrováno jejich arabskými sousedy a jejich domy ukradeny.

Ben-Ari v prohlášení pro novináře uvedl: „Je čas žádal vrácení všech domů, zabavených nepřáteli ve Městě otců. Vláda zákona musí umožnit tu nejzákladnější věc – dovolit Židům návrat do desítek hebronských domů, které patří židovské komunitě.“

Vypudit Židy z Hebronu – vedle Jeruzaléma, Safedu (Cfat) a Tiberias (Tverja) jednoho ze čtyř svatých židovských měst, uváděných v Bibli – se neúnavně snaží krajně levicová organizace Mír nyní (Šalom Achšav, Peace Now).

Mír nyní nedávno podal k izraelskému Nejvyššímu soudu žalobu, kterou se domáhá po vládě, aby vypudila židovské rodiny z jejich bytů v Bejt Ezra (Beit Ezra) – budově, která patří rodině Ezra, poslední, která odešla po Hebronském masakru v roce 1929.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Jews Move Into House Near Cave of Patriarchs.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv