… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

výbuch plynovodu

výbuch plynovodu (ilustrační foto)

Egyptská ministryně mezinárodní spolupráce Faiza Abu el-Naga včera prohlásila, že Egypt je připraven obnovit zastavené dodávky zemního plynu do Izraele – ale za vyšší cenu.

„Z egyptského úhlu pohledu nejsou výhrady proti nové dohodě za nových podmínek a za novou cenu,“ sdělila novinářům.

Egypt se už před přerušením dodávek snažil o vyjednání nové dohody ze zpětně zvýšenou cenou, ale Izrael to odmítl s tím, že už tržní cenu platí.

Přestože přerušení dodávek egyptského plynu, který pokrývá přibližně 40 % izraelské spotřeby, vyvolalo předevčírem večer v Izraeli nejprve šok, premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) situaci uklidňuje.

Přerušení dodávek označil nikoliv za politický krok, jehož cílem by bylo zrušit mírovou smlouvu mezi oběma zeměmi – dodatek k níž řeší dodávku surovin z Egypta do Izraele – ale za spor obchodní povahy mezi dvěma obchodními společnostmi. Řekl také, že Izrael nemá s podepsání nové dohody důvod spěchat, protože má dostatečné strategické zásoby.

Izraelský ministr energetiky Uzi Landau novinářům v reakci na oznámení přerušení dodávky plynu sdělil: „Je to oznámení nešťastné, ale ne překvapující. Je to shrnutí reality, která už (v Egyptě) existuje více než rok.“

„Už více než dva roky se připravujeme na přerušení dodávek. Takže i když to působí velké potíže a povede to ke zvýšení cen energie, Izrael vyvíjí svůj energetický trh nezávislý na tomto plynu,“ dodal.

Plynovod z Egypta do Izraele byl od svržení egyptského prezidenta Mubaraka loni v únoru už celkem 14x vyhozen teroristy do povětří, což vždy vedlo k výpadkům v dodávkách, někdy v řádech dnů, jindy týdnů.

těžebná pole Tamar, Leviathan, Dalit a Mari-B (zdroj: Noble Energy)

těžebná pole Tamar, Leviathan, Dalit a Mari-B (zdroj: Noble Energy)

Izrael v posledních letech objevil u svého pobřeží značné zásoby zemního plynu, které by mohly zajistit jeho energetickou bezpečnost na desetiletí. Z těžebního pole Tamar by se přitom mohl začít plyn čerpat už přibližně za rok. Větší pole Leviathan však bude k těžbě připravené až někdy v roce 2017.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
« Bře   Kvě »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv