… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Günter Grass

Günter Grass

Známý německý spisovatel Günter Grass na sebe včera upoutal značnou pozornost, když nechal ve velkých světových denících zveřejnit báseň v próze „Co je nutné říci“ („Was gesagt werden muss“), v níž ostře zkritizoval Izrael, který označil za „největší hrozbu světu.“

Grassovi vadí, že Izrael vlastní jaderné zbraně a nikomu to nevadí a naopak hrozí útok na Írán, jehož snaha získat jaderné zbraně je podle spisovatele neprokázaná. Günter Grass kritizuje německé dodávky ponorek, jichž lze použít k úderu na Írán, Izraeli a žádá, aby se jak Írán tak Izrael podrobili mezinárodní inspekci svých údajných jaderných zařízení.

Článek vyšel včera v německých Süddeutsche Zeitung, italské La Repubblica, španělském El País a amerických The New York Times.

Grassovo prohlášení vyvolalo vlnu kritiky v Izraeli, v Německu i jinde ve světě.

Předseda zahraničního výboru německého Spolkového sněmu Ruprecht Polenz z CDU prohlásil, že „Grass zaměňuje příčinu za následek.“ Obdobně báseň odsoudil generální tajemník CDU Herman Gröhe s tím, že je tónem básně šokován, i zahraničněpolitický odborník SPD Rolf Mützenich, který má za to, že Grass se v zahraniční politice neorientuje.

Předseda Ústřední rady Židů v Německu Dieter Graumann byl Grassovým dílkem šokován a označil jej za nenávistný pamflet. Izraelské velvyslanectví v Berlíně reagovalo sžíravým prohlášením, v němž zmiňuje, že je evropskou tradicí obviňovat před svátkem Pesach Židy z rituálních vražd.

Problémem Güntera Grasse však není jen to, že srovnává Izrael s Íránem bez toho, aby vzal v úvahu, že první je demokratickým státem, zatímco druhý šíitskou teokratickou autokracií s prvky formální demokracie, oklešťované mocí mocného ajatolláha Chameneího a jeho Rady dohlížitelů. Grassovým hlavním problémem je, že Izrael kritizuje, přestože za II. světové války sloužil od 15 let jako dobrovolník v pomocných jednotkách nacistického námořnictva a od 17 let jako opět dobrovolník ve Waffen SS, přičemž navíc své členství dlouhá léta tajil.

Nabízí se tak otázka: Je Günter Grass skutečně antisemita, který nenávidí Židy a Izrael?

I když by mohlo být lákavé rychle přikývnout, nečiňme tak. Skutečnost je jiná.

Každý člověk je ve svém životě formován především tím, co zažil ve svém mládí, jaké hodnoty mu byly vštěpovány, jaké vzory měl možnost vidět.

A tak i Grass, který své dospívání prožil u Kriegsmarine a Waffen SS, má někde hluboko v hlavě uloženo představu o Židech. Že by Židé byli podlidmi, které je třeba v zájmu vyšší rasy vyhladit, tomu už dnes zřejmě na rozdíl od mládí nevěří. Obraz Židů, jako těch, kdo se mají hrbit, krčit a trpně čekat, zda je někdo milostivě nechá v klidu žít nebo ne, však přetrvává. Svět, kde Němci obchodují a Židé vítězí ve válkách, je mu niterně protivný, cizí. Starého esesáka prostě novým kouskům nenaučíš.

Was gesagt werden muss – článek Güntera Grasse na webu Süddeutschen Zeitung (německy)

27 reakcí na Günter Grass aneb starého esesáka novým kouskům nenaučíš

 • boba napsal:

  pan Grass má naprostou pravdu a já s ním zcela souhlasím. Naopak podivní příznivci státu Izrael nemají logické argumenty, nemají pravdu, ale mají jen hrubost a nadávky. Myslím si, že ani většina Izraelců s tím nemůže souhlasit.Izrael není demokratický stát, nebo je demokratický jak pro koho a skutečnost, že má jadernou zbraň.která nikdy nepodlehla kontrole mezinárodních institucí je nebezpečím pro celou civilizaci, nakonec je to stát, který válkou hrozí a užití jaderných zbraní nevylučuje. Tím samozřejmě nechci říci, že by bylo proto dobře dát jaderné zbraně celému okolí, ale rozhodně by měl Izrael své jaderné programy i jaderné vybavení podrobit stejnému režimu který požaduje od jiných. To by se to dělalo hegemona , kdyby ti ostatní měli jen špuntovky, proto myslím, že vyzbrojování Izraele vede k dalšímu zbrojení v oblasti a nebude.li všemu učiněna přítrž , dočkáme se i války a to i jaderné

  • Scooolie napsal:

   1) Izrael je demokratický stát. Všichni jeho občané mají rovné, tajné volební právo a volí si své zástupce do parlamentu – často velmi kritické k fungování státu, ale přesto chráněné imunitou a právem hájit zájmy svým voličů ve velmi širokých mezích izraelské demokracie.

   2) Pokud Izrael má jaderné zbraně – což já skutečně nevím – pak jsem nikdy a nikde nezaznamenal, že by hrozil komukoliv útokem. Pokud tyto zbraně má, tak právě obava nepřátel Izraele, že Izrael tyto zbraně má, slouží jako nejlepší pojistka před útokem na Izrael – a tedy jako záruka míru. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by jakýkoliv izraelský představitel mluvil o tom, že nějaký jiný stát „zmizí z dějin“ a pod. Od prezidenta Íránu bylo prohlášení o tom, že čas Izraele se nachyluje slyšet víc než dost.

   3) Günter Grass je pokrytec a křivák, který by měl mlčet. Hajzlík, který v 80. letech s tváří svatouška kritizoval návštěvu Kohla a Reagana na vojenském hřbitově v Bitburgu, protože tak jsou pohřbeni i příslušníci Waffen SS. A přitom sám dobrovolnický člen těchto nacistických jednotek. Jistě, v 17 letech, ještě člověk není plnoletý – ale co je dobro a co zlo už pozná. Do Waffen SS nebyl odveden (jako se povinně nastupovalo do Wehrmacht), on tam vstoupil jako dobrovolník. Dobrovolně se stal členem organizace, kterou Norimberský tribunál odsoudil jako organizaci zločineckou.

 • boba napsal:

  ale ale, tomu přece sám nevěříte, zapomeňte na propagandu a myslete hlavou. Grass je velmi zajímavý spisovatel a pokud jste s ním rozmlouval, když mu bylo 17 a znáte jeho myšlení názory a preference, pak udělal velký krok kupředu, vás ještě čeká. Je to jako tady, ten komu spadly klapky z očí je přísnější než ten, kdo si je nikdy nenasadil. A pokud v 17 jste příznivec Hitlera nebo Izraele nebo nějaké víry nebo prostě čehokoliv, rozhodně to neznamená, žer vás to nadosmrti zaváže mlčet, když vaše modla padne

  • Scooolie napsal:

   Grass samozřejmě je výborný spisovatel. To jsem nikdy nezpochybňoval. Kdyby se nikdy netajil svým mladistvým členství ve Waffen SS, postavil se k tomu čelem a celý život toto své chování trpělivě všem kritikům vysvětlovat a svými skutky prokazoval, že už smýšlí jinak, neřekl bych ani slovo. Problém je v tom, že až do roku 2006 (kdy to objevil Der Spiegel a dal Grassovi na vědomí, že to zveřejní) o tom Grass mlčel a naopak pokrytecky kritizoval jiné, kteří se často dopustili mnohem menších prohřešků. A nyní i svými slovy prokazuje, že smýšlení nezměnil.
   Jen tak pro zamyšlení – současný papež musí léta snášet kritiku za to, že byl členem Hitlerjugend, kde členství bylo povinné a v podstatě se jednalo o polovojenskou mládežnickou organizaci na obdobné bázi jako Svazarm. Byl tam, netají to, opakovaně se k tomu musí vyjadřovat, opakovaně je za to kritizován a napadán. Jaký to kontrast proti Grassovi, který dokud nebyl odhalen 61 let mlčel a naopak pokrytecky kritizoval jiné – a to Waffen SS byla vojenská zločinecká organizace, ne polovojenská přípravka…
   Max se plete, pokud si myslí, že Grass není antisemita. On nikdy židy neměl rád a nikdy se tím netajil.

 • Eva napsal:

  Myslím, že boba se vyžívá v trollingu. Měl/a by si k tomu vybrat jiný server – je jich víc než dost. Nic diskutováníhodného se z jeho/jejích příspěvků nevyklubalo (k žádnému tematu), takže docházím k závěru, že mu/jí v podstatě ani o diskusi nebo výměnu názorů nejde.

 • boba napsal:

  bylo by lépe napsat boba nestojí o přitakávání, nestojí o notování si, ale má zájem vyjádřit svůj názor a předložit ho k debatě i na zcela nevyváženě a jednostranně zaměřeném debatním uskupení a to právě proto, že tak probíhá tříbení názorů, tak probíhá debata. Výměna názorů podle mne nespočívá v tom, že řeknu, to je ale pěkně zelené a všichni ostatní řeknou, ano ano zelené ba nejzelenější, ale že řeknu po pravdě, jak se to jeví mně, Evo, vy nerada diskutujete nerada zvažujete nevyhovující názory jako názory oprávněné stejně tak, jako ty vaše

 • jurosh napsal:

  Klasicky černobílý článek. V mládí jsi byl tam a tam, tak musíš do smrti za to nést následky a nesmíš se vyvíjet a moudřet. Samosebou nevím, jestli jde v případě pana Grasse o zmoudření, či o kalkul. Ale co potom s mraky jiných lidí? Třeba s papežem? A takový von Braun – ten nevadí? A co Havlova kolaborantská továrna na sny – zaměstnávající v době hromadných transportů Židů do koncentračních táborů spouštu židovských herců, kteří více méně ochotně točili jeden film za druhým, ve kterých nebyl ani náznak války, okupace, a na večírcích se špičkami okupační moci se krásně bavili?

  • Scooolie napsal:

   Je plno lidí, kteří v mládí udělali chybu, pak si ji uvědomili a zbytkem života to dokazovali. Grass nicméně až do roku 2006 dával jiným morální kázání, aniž by sám přiznal, že má máslo na hlavě. Z jeho aktuální básně je navíc jasné, že jeho vyvíjení a zmoudření, aspoň co se Židů týče, jaksi příliš nepokročilo.
   O papeži jsem psal výše – narozdíl od Grasse své členství v HJ (které bylo ovšem povinné, ne dobrovolné jako u Waffen SS) nikdy nepopíral a svým životem dokazuje, že katolický „backround“ byl u něj rozhodující.
   Jestli se chcete bavit o Braunovi, Satrovi nebo Coco Channel, proč ne. Třeba se jich někdo zastane. Já ne.

   • jurosh napsal:

    Nemám žádný citový vztah k panu Grassovi a k esesákům mám vztah velmi kritický a stokrát kritičtější k esesákům z řad kolaborantů – například v pobaltí či na Ukrajině (kteří jsou dnes Bruselem a některými našimi dnešními vládními extrémními pravičáky dokonce oceňování). Nejsem si však jist, že v roce 1944, kdy Němcům hořela koudel (tam vzadu) se nabírali noví rekruti na základě pouhé dobrovolnosti. Co mne však děsí na celé této události je míra hysterie. Napsal svůj názor, to snad může, proč tolik křiku. Nebo je Izrael absolutně nekritizovatelný? Jakým právem potom nějaký nevzdělaný blbeček s IQ 90, shodou okolností nastrčený do loutkové funkce prezidenta, může jiné země kritizovat a zařazovat je do os zla, určených k likvidaci?

  • Sky napsal:

   Nikdo přece nikde netvrdí, že je Izrael nekritizovatelný. Naopak té kritiky najdete v mediích dost a dost. To co je zcela absurdní a neakceptovatelné, je tvrzení, že Izrael je největší hrozbou světu. Malá země, která je od svého vzniku neustále napadána nepřáteli, kteří se neskrývají se svými touhami po její naprosté likvidaci a zahnání všech obyvatel do moře… To samozřejmě lidé jako vy už vidět nechtějí.

 • Josef napsal:

  Myslím, že je nám všem včetně zarytých antisemitů i včetně boba známo, Izrael nikdy nezaútočil ve snaze někoho ,vymazat, z mapy světa.Hájí svoje právo na existenci a jak to dělá, to je jeho věc. Existuje a bude existovat i kdyby se všichni antisemité světa spojili-a oni se spojí. Ale nebude jim to moc platné.

 • boba napsal:

  to je vtip, Josefe? nebo opožděný apríl? Izrael vznikal na vyhánění a vymazávání z map, je to útočný stát, která brání vytvoření palestinského státu ze všech sil. Ano, Izrael, existuje a bude existovat, nicméně je již předpovídáno a myslím, že tak to nakonec dopadne i když my to neuvidíme, že bude existovat stát v Palestině, který bude mít jak židovské tak palestinské občany. Jinak nedůvěra k existenci nepřiznaných atomových zbraní, odpor k izraelské politice vůči sousedům to tedy určitě není antisemitismus, když pominu kdo jsou Semité, které skupiny k nim patří.Jinak Palestince z Palestiny vůbec a z Izraele a budoucího Palestinského státu nikdo nedostane , existují a budou existovat i kdyby se všichni, kdo jsou proti (nechci říci antisemité i když Palestinci Semité jsou), spojili, ale nebude jim to nic platné. Takže jen dohoda, jen jednání a tolerance umožní lidem v regionu. Jinak palestinský ozbrojený boj a to, bohužel, včetně sebevražedných atentátů, je vtělení vaší věty – hájí svoje právo na existenci a jak to dělají, to je jejich věc.

  • Sky napsal:

   Tzv. Palestincům přece právo na existenci nikdo neupírá. Byl to právě Izrael kdo jim vyklidil pásmo Gaza a pomohl nastartovat palestinskou samosprávu. Dokonce je vyzbrojil. Bohužel jsou to právě tzv. Palestinci kdo odmítá jakékoliv mírové řešení a uznání Izraele. Pokud mi nevěříte přečte si například Chartu Hamasu. Nejen tento dokument striktně odmítá jakékoliv mírové řešení. Vidí boj s Izraelem jako jediné východisko spojené s mučednickou smrtí pro Allaha. O míru hovoří jako o nepřijatelných hrách pro děti. Je jenom na Palestinských Arabech zda přestanou s vražděním a ostřelováním civilních cílů v Izraeli. Raket odpálených na Izrael jsou stovky a tisíce. Vůbec nejde o nějaké „neškodné prskavky“ ale o bojové rakety GRAD – po jejich dopadu dojde k silné explozi. Co vy sám by jste dělal se sousedem, který odmítá mír a jako jediné řešení vidí smrt vás a vašich děti?

   Izrael v boji, který mu byl ve všech jeho válkách počínaje 47/48 vnucen až po tu současnou, dokazuje, že mu nejde o zabíjení, ale zastavení nepřítele s minimem mrtvých. Sinaj dvakrát Egyptu vrátil, než ten pochopil a přestal je stále napadat. Izrael chce svůj klid a svou zemi (což je ta kterou má, spor je o Východní Jeruzalém, osady na Západním břehu bere za své území asi tak, jako bral osady v Gaze za své území – t.j. prostě osady, ne území státu).

 • boba napsal:

  Izrael vznikl tam, kde žili jiní lidé po tisíciletí, na cizím území, můžeme hovořit o hustotě obyvatelstva, můžeme hovořit o vlastnických právech, ale prostě tam žili jiní lidé, jako v Americe žili při příchodu Evropanů také jiní lidé a byla to jejich země. Tyto jiné lidi začali první evropští osídlenci krutě vytlačovat a ničení osad a zabíjení bylo běžné, to začala ještě před válku. Do země se stěhovalo stále více zejména Evropanů taky ve strachu před Němci, území získávali opět násilně na cizí půdě jako kolonisté, pak mezinárodní organizace rozhodly, že mohou vzniknout dva státy, Izrael a Palestina na tomto území, původních obyvatel se neptal nikdo. Poté došlo k vyhnání a také útěku původních obyvatel a to samozřejmě ze strachu a odporu. Izrael vznikl a opravdu, původní osídlenci se svými spojenci se s tím nechtěli smířit a bojovali, prohráli a zase další části jejich území byla obsazena, později osídlována, typická kolonizace probíhala a probíhá. Původní v beznaději se stále brání a jejich uvažování je zablokováno tou velkou křivdou. Vedou partyzánský boj, posléze sáhnou k sebevražedným atentátům a pumovým útokům, odvety na sebe nenechají dlouho čekat a jejich síle je násobná a jejich obětí je nejméně dvakrát tolik, Palestinci také odpoví a tak se jedna nespravedlnost vrší na druhou. mezinárodní právo uznává partyzánský odboj jako regulérní činnost. Mně se to jeví tak, že ne Palestinci Izrael, ale naopak chce je zničit a vyhnat. Přece pokud nechci osidlovat další území, cizí území, cizí i podle OSN, pak to prostě nedělám, Izrael vede proti Palestincům agresi, útok a to rozličnými formami. Proč ničí infrastrukturu, proč staví na jejich území, proč odpovídá na každý útok s mnohonásobnou brutalitou. Izrael pro Palestince nic nevyklidil, odešel jen odtud, odkud už opravdu musel. Izraeli byly války tak vnuceny, jako byly vnuceny i Hitlerovi zejména to nechutné Československo, to bylo agresivní.
  A prosím argument o starém právu na území ten ani neuvádějte,kdoví, kdo by se chtěl stěhovat na naše území a koho bychom se vydali vyhánět my. Jedná se prostě o kolonizaci posvěcenou tím, že Evropa a USA mají vůči Židům špatné svědomí, že nezasáhli včas proti Hitlerovi a umožnili mu tak strašně s nimi nakládat. Palestinci to ale, zejména za Němce, platím na jejich úkor se děje Židovská emancipace a pokud má být Izrael stát židovský, tedy ne občanský, ale židovský tedy deklarovaný národností a náboženstvím, těžko dojde ke smíru, stejně jako státy muslimské vyvolávají doma i v zahraničí neustálý nepokoj. Pouze občanský stát, tedy bez preference náboženství a s tím, že většinové obyvatelstvo bude tolerovat a podporovat menšiny a menšiny budou respektovat zvyky a většiny a zvládnou její jazyk může vést k míru. Otázkou však je, kdo bude většinové obyvatelstvo |Izraele za sto let.

  • Sky napsal:

   Pokud vám mohu něco poradit – sáhněte po kvalitní učebnici dějepisu a přečtěte si fakta. Vy žijete v poněkud – odpusťte mi to – naivním a fantaskním světě, který nepříliš koresponduje s realitou. Jenom pár základních informací:

   Arabští uprchlíci se začali identifikovat s Palestinci až v roce 1967, 20 let po založení státu Izrael.

   Od dobytí Kanaánu v roce 1272 př.n.l. dominovali Židé na tomto území přes 1000 let a jsou v zemi nepřetržitě 3300 let. Arabové dominovali v zemi od jejího dobytí v roce 635 pouhých 22 let.

   Arabské uprchlíky vyzvali většinou k odchodu jejich vůdcové se slibem návratu do země bez Židů. 69 % uprchlíků nevidělo jediného židovského vojáka.

   Po vyhlášení státu Izrael v roce 1948 mnoho arabských zemí vypovědělo své židovské občany a zabavilo jejich majetek a tak je přinutilo se stát uprchlíky a odejít do Izraele brutalitou, perzekucemi a pogromy. 850 000 židovských uprchlíků přišlo o své majetky v hodnotách miliard dolarů a byli tak přinuceni začít nový život v Izraeli pouze s tím, co měli ve svých příručních zavazadlech. Počet arabských uprchlíku byl asi 630 000.

   Arabští uprchlíci nejsou v arabských zemích záměrně integrováni navzdory jejich obrovské rozloze. Z téměř 100 milionů uprchlíků od konce II. světové války jsou arabští uprchlíci jedinou skupinou, která není začleněna do společnosti. Izrael své židovské uprchlíky přijal navzdory malé rozloze.

   Arabové iniciovali 5 válek a ve všech prohráli, Izrael se 5x bránil a vždy vyhrál. Palestinská Charta stále vyzývá po zničení Izraele, přestože jim Izrael poskytl širokou autonomii a vyzbrojil svými zbraněmi.

   Ehud Barak měl zájem uzavřít mírovou smlouvu s palestinskými Araby, v červenci 2000 nabízel Palestincům 87% Západního břehu Jordánu, později na nátlak amerického prezidenta Clintona nabídl 91% a nakonec 97% zmiňovaného území, ale Jásir Arafat všechny Barakovy nabídky odmítl a rozpoutal nové kolo vraždění – druhou intifádu.

   75% území Izraele byla poušť. Izrael má kupní smlouvy na 95% svého území.

   U Norimberského soudu, Eichmannův zástupce Dieter Wisliceny dosvědčil, že Palestinský vůdce Amin al Husseini byl jedním z iniciátorů vyhlazování evropských židů a spolupracovníkem a poradcem Hitlera, Eichmanna a Himmlera v otázce provedení tzv. „konečného řešení židovské otázky“, pod čímž se skrývá zabíjení po milionech.

   Islám požehnal muslimským SS divizím. 13. Waffen SS divizi Hanzar, 23. Waffen SS divizi Kama, a 21. Waffen SS divizi Skanderbeg.

   Na závěr znova opakuji svou otázku: Co vy sám by jste dělal se sousedem, který odmítá mír a jako jediné řešení vidí smrt vás a vašich děti?

  • admin napsal:

   BOBA – warn za pokračující nesouvisející komentáře. Přesuňte se, prosím, na fórum, pokud máte v úmyslu v diskusi pokračovat.

 • boba napsal:

  bez vědomí autora i překladatele vám posílám báseň která vyvolává ve vás takovou zᚍ. Jinak k dotazu Sky co byste dělal se sousedem… uvádím, v případě silové nerovnosti totéž, co dělají Palestinci, jejichž předkové na těch místech žijí tisíc let.

  Co řečeno být musí

  Günter Grass

  Proč vlastně mlčím, zamlčuji příliš dlouho,
  co zjevné jest a cvičilo se
  v plánovacích hrách,
  na jejichž konci jako přeživší
  zbýváme nanejvýš jako poznámky v zápatí.

  To hlavní je hájené právo na první úder,
  který by mohl vyhladit íránský lid,
  ujařmený a směrovaný
  k organizovanému nadšení tlučhubou,
  protože v dosahu jeho moci
  předpokládají konstrukci atomové zbraně.

  Proč však si zapovídám
  uvádět jménem onu druhou zemi,
  v níž už po léta – třebaže utajován –
  rostoucí jaderný potenciál
  je nekontrolovatelně k dispozici,
  protože jakémukoli přezkoumání
  nepřístupný?

  Všeobecné zamlčování této skutkové podstaty,
  jemuž se podřídilo mé mlčení,
  pociťuji jako přitěžující lež
  a nátlak připomínající trest,
  nebude-li respektován;
  verdikt „antisemitismus“ je dobře znám.

  Teď ovšem, kdy z mé vlasti,
  kterou ráz na ráz
  dohánějí a k doznání nutí
  zločiny první a vlastní,
  jež bez příkladu jsou,
  znovu a zhola rutinně-obchodně, třebaže
  deklarováno jazykem hbitým jako vyrovnání,
  má být do Izraele dodána další ponorka,
  jejíž zvláštnost spočívá v tom,
  že dokáže nasměrovat absolutně ničivé bojové hlavice tam,
  kde existence jedné jediné atomové zbraně
  nedokázána jest,
  leč jako obava tvrdí, že důkazní sílu má,
  říkám, co řečeno být musí.

  Proč však jsem mlčel doposud?
  Protože myslel jsem,
  že můj původ, na němž lpí
  nezahladitelná vada,
  zakazuje očekávat,
  že tento fakt země Izrael,
  jíž jsem a chci zůstat zavázán,
  snese jako vyslovenou pravdu.

  Proč říkám teprv teď,
  k stáru a docházejícím inkoustem:
  atomová mocnost Izrael
  ohrožuje už beztak křehký světový mír?
  Protože řečeno být musí,
  nač zítra by už mohlo být pozdě;
  také proto, že my – Němci již tak dost usvědčeni –
  dodavateli nového, předvídatelného zločinu bychom se mohli stát,
  pročež naši spoluvinu žádnou z obvyklých výmluv
  by nebylo lze zahladit.

  A připouštím: nebudu už mlčet,
  protože už mám dost pokrytectví Západu;
  navíc se dá doufat, že snad mnozí
  od mlčení se osvobodí
  a vyzvou původce rozpoznatelného nebezpečí,
  aby se zřekl síly,
  a zároveň budou trvat na tom,
  aby vlády obou zemí připustily
  nerušenou a stálou kontrolu
  izraelského atomového potenciálu a íránských atomových zařízení
  mezinárodní instancí.

  Jen tak se dá všem, Izraelcům i Palestincům,
  ba víc, všem lidem, kdo žijí
  v tomto regionu okupovaném bludem a šílenstvím,
  znepřáteleni hlava na hlavě,
  a koneckonců i nám, pomoci.

  Süddeutsche Zeitung 4. 4. 2012

  Přeložil Roman Kopřiva

  • Eva napsal:

   Máte pravdu, skoro by se chtělo říct, že ta báseň by neměla vyvolávat zášť, ale spíš soucit nad svou ubohostí (obsahovou i jazykovou). Hodila by se do Rudého práva, kdyby ji byl autor napsal o pár desítek let dřív.

 • boba napsal:

  a tady několik sdělení k tomu židovskému osídlení Palestiny

  Koncem minulého století založil buržoazní žurnalista T. Herzl sionistické hnutí. Jeho základem byla myšlenka na návrat Židů, do té doby rozptýlených po celém světě, do Palestiny, odkud byli v dávných dobách vypuzeni. Sionismus však mezi Židy koncem minulého století nenalezl odezvu-pro stěhování do Palestiny nebyly zatím vhodné podmínky. V době první světové války tvořili Židé pouze jednu desetinu obyvatelstva Palestiny, zbytek byli Arabové. Sionisté za válečnou pomoc proti dosavadnímu pánovi nad Palestinou – osmanské říši – získali slib pomoci od britské vlády. Stejný slib za přímou účast v boji s osmanskými Turky však dostali arabští šejkové“

 • Hana Mayer napsal:

  Aby nebylo pochybnosti, že překladem se něco ztratilo tady je originál.
  Warum schweige ich, verschweige zu lange,
  was offensichtlich ist und in Planspielen
  geübt wurde, an deren Ende als Überlebende
  wir allenfalls Fußnoten sind.

  Es ist das behauptete Recht auf den Erstschlag,
  der das von einem Maulhelden unterjochte
  und zum organisierten Jubel gelenkte
  iranische Volk auslöschen könnte,
  weil in dessen Machtbereich der Bau
  einer Atombombe vermutet wird.

  Doch warum untersage ich mir,
  jenes andere Land beim Namen zu nennen,
  in dem seit Jahren – wenn auch geheimgehalten –
  ein wachsend nukleares Potential verfügbar
  aber außer Kontrolle, weil keiner Prüfung
  zugänglich ist?

  Das allgemeine Verschweigen dieses Tatbestandes,
  dem sich mein Schweigen untergeordnet hat,
  empfinde ich als belastende Lüge
  und Zwang, der Strafe in Aussicht stellt,
  sobald er mißachtet wird;
  das Verdikt „Antisemitismus“ ist geläufig.

  Jetzt aber, weil aus meinem Land,
  das von ureigenen Verbrechen,
  die ohne Vergleich sind,
  Mal um Mal eingeholt und zur Rede gestellt wird,
  wiederum und rein geschäftsmäßig, wenn auch
  mit flinker Lippe als Wiedergutmachung deklariert,
  ein weiteres U-Boot nach Israel
  geliefert werden soll, dessen Spezialität
  darin besteht, allesvernichtende Sprengköpfe
  dorthin lenken zu können, wo die Existenz
  einer einzigen Atombombe unbewiesen ist,
  doch als Befürchtung von Beweiskraft sein will,
  sage ich, was gesagt werden muß.

  Warum aber schwieg ich bislang?
  Weil ich meinte, meine Herkunft,
  die von nie zu tilgendem Makel behaftet ist,
  verbiete, diese Tatsache als ausgesprochene Wahrheit
  dem Land Israel, dem ich verbunden bin
  und bleiben will, zuzumuten.

  Warum sage ich jetzt erst,
  gealtert und mit letzter Tinte:
  Die Atommacht Israel gefährdet
  den ohnehin brüchigen Weltfrieden?
  Weil gesagt werden muß,
  was schon morgen zu spät sein könnte;
  auch weil wir – als Deutsche belastet genug –
  Zulieferer eines Verbrechens werden könnten,
  das voraussehbar ist, weshalb unsere Mitschuld
  durch keine der üblichen Ausreden
  zu tilgen wäre.

  Und zugegeben: ich schweige nicht mehr,
  weil ich der Heuchelei des Westens
  überdrüssig bin; zudem ist zu hoffen,
  es mögen sich viele vom Schweigen befreien,
  den Verursacher der erkennbaren Gefahr
  zum Verzicht auf Gewalt auffordern und
  gleichfalls darauf bestehen,
  daß eine unbehinderte und permanente Kontrolle
  des israelischen atomaren Potentials
  und der iranischen Atomanlagen
  durch eine internationale Instanz
  von den Regierungen beider Länder zugelassen wird.

  Nur so ist allen, den Israelis und Palästinensern,
  mehr noch, allen Menschen, die in dieser
  vom Wahn okkupierten Region
  dicht bei dicht verfeindet leben
  und letztlich auch uns zu helfen.“

  Opravdu by se za takovou „báseň“ nemusely stydět žádné Honeckerovy noviny.
  Ovšem dnes už je nám známo, že Grass se v tomto postoji stal inspirací pro nejednoho pisálka.

 • boba napsal:

  cituji citaci z Britských listů, pod kterou se mohu plně podepsat

  Slavného německého spisovatele Güntera Grasse prohlásili v Izraeli nežádoucí osobou poté, co vydal báseň, v níž varuje, že jaderný program izraelského státu je hrozbou „už tak křehkému světovému míru“. Kontroverze ohledně básně pokračovala během víkendu. Grass uvedl, že neměl v úmyslu kritizovat Izrael, ale politiku jeho současné vlády, v jejímž čele stojí Binyamin Netanyahu.
  V neděli použil izraelský ministr vnitra Eli Yishai zákon zakazující bývalým nacistům vstup do země k tomu, aby vyhlásil Güntera Grasse nežádoucí osobou za to, že „rozdmychává plameny nenávisti proti státu Izrael a jeho lidu“.
  Někteří izraelští komentátoři však zdůraznili, že Grass upozornil na důležitou věc: že kritika Izraele se běžně zkresluje tím, že se označuje za antisemitismus. Larry Derfner napsal: „Günter Grass řekl pravdu, měl odvahu, že ji řekl, měl odvahu, když přiznal, že jaky ve Waffen SS jako teenager a tím, že se vyslovil proti útoku Izraele proti Íránu, dělá Izraeli velkou službu, zatímco většina Izraelců a amerických židů následují Bibiho Netanyahua skokem z útesu.“

 • boba napsal:

  citace dalšího článku z téhož zdroje, která by mnohé z nás mohla vést zamyšlení

  Grass: „Kritizuji politiku, vytvářející Izraeli stále více a více nepřátel“
  Počítal jsem s prudkými reakcemi, ale nepočítal jsem, že se proti mně vytáhne se zraňujícím a paušalizujícím obviněním z antisemitismu. Nad tím jsem zklamán.Doufal jsem v objasňující debatu nad jistými oblastmi politiky současné izraelské vlády. O tom by se mohlo mnoho mluvit – například o osidlovací politice na západním břehu Jordánu. Úmyslně jsem toto téma ve své básni nechal stranou a koncentroval se na doposud zalhávanou skutečnost, že Izrael je atomovou mocností. Stále ještě doufám, že se po jistém odstupu debata opět zvěcní,“ řekl Guenter Grass v rozhovoru se Sueddeutsche Zeitung a pokračoval:

  „Samozřejmě nejsem první, kdo varuje. Je celá řada iizraelských autorů, kteří vidí válečné nebezpečí – jestli to je Amoz Oz, nebo David Grossman; ve Francii je to Alfred Grosser, který je kvůli toho izolován. Nechci se stylizovat do pozice osamělého bojovníka. Protože se ale válečné nebezpečí stupňuje, shledávám, že je na čase říct to, co se říci musí. Navrhl jsem postavit obě země, Izrael i Irán pod kontrolu jejich atomových zařízení;o tom se však vůbec nediskutuje. Myslím, že by to byla jedna z možností, jak zmírnit nebezpečí válečného konfliktu.
  Nepaušalizoval jsem, nýbrž poukázal a zvýrazniltento aspekt. Narušitelé míru se jmenují jinak: předseda vlády Benjamin Netanjahu, jeho ministr obrany a ministr zahraničí patří k nim taky.Proč?Vytvářejí strašáka Iránem a domněnkou, že vyrábí atomovou bombu. Často jsem upozorňoval na to, že Irán je devět let trvající válkou s Irákem ještě stále oslabený – a to byla válka, která byla podporovaná západními dodávkami zbraní. Je přece strašné, s jakou necitlivostí a pokrytectvím Západu se stále znovu a znovu podporují diktatury, tak jak to zrovna pasuje do krámu. To se dělo za časů perského šáha, stejně jako v čase Saddama Husseina, dnes je to se Saudskou Arábií stejné.
  Ale přece, když se jaderná zařízení a elektrárny napadnou bombami a raketami,bude to mít jako následek atomové zamoření. Fukušima se přihodila teprve před rokem!Když se zničí vojenským útokem jaderná elektrárna nechce se zřetelně vidět nebezpečí atomového zamoření – je pro mne nepochopitelné, že toto v diskusích nehraje žádnou roli.
  Jsem zděšen, když třiceti, pětatřiceti, čtyřicetiletí novináři, mající štěstí, že vyrůstali v dlouhé mírové periodě, soudí člověka, který jako sedmnáctiletý byl odveden ke zbrani SS, který se tam nehlásil dobrovolně.To dělá právě ta generace, která svá svobodná práva, která dnes má, dle mého mínění využívá příliš málo.
  Jsem realista, běží mi na pětaosmdesát. V tom věku člověk cítí, že je smrtelný. Tato báseň je vypořádání s mlčením a výzva k diskusi nad tématy, které doposud byly tabuisovány, kupříkladu skutečností, že Izrael je atomovou mocností.
  Rozhovor shrnul Tomáš Krček

  • Eva napsal:

   Nechápu, proč plevelíte tuto diskusi kopírováním obšírných článků z jiných serverů. Myslím, že nakliknout si Britské listy nebo jiné zdroje umí každý. Pokud se ztotožňujete s tím, co „shrnul Tomáš Krček“, stačí udělat odkaz a napsat „souhlasím“. Pro mě je p. Grass starý a ne příliš moudrý muž, který vytvořil literární škvár a nemá absolutně žádnou místní znalost situace v Izraeli.

   • boba napsal:

    vy toho, milá zlatá, nechápete mnohem víc. Jinak já i vy si určujeme styl, podání a argumentaci každý sám, předpokládám, že na to máme nárok, že jo. Urážky literáta, který nesdílí vaše názory nic neznamenají, možná, až dostanete vy nějakou cenu, mohl by vás brát vážně. Ale bez legrace, váš stále konfrontačnější tón naznačuje, že si nejste argumentačně tak jista, jak se tváříte, jinak byste neměla proč ztrácet klid. Nakonec ani vy a ani já ten konflikt nerozetneme. Takže ať žije svobodná Palestina se všemi svými obyvateli všech národů i náboženství a my ateisté, ať tam žijeme v míru také

 • admin napsal:

  ZAMYKÁME

  BOBA – lock komentářů k tomuto článku. Naprosto nesouvisející posty, na fóru můžete pokračovat.
  VŠICHNI – locknout jednoho uživatele a nechat ostatní by bylo nefér, takže lock komentářů k tomuto článku.
  FANUEL – smazán nesouvisející dlouhý text.
  KEDU – kdybyste alespoň vzdáleně vstřebával informace, jak píšete, došlo by vám, že vaše komentáře nebyly smazány. Čekají ve frontě podle bodu 5 pravidel pro komentáře, které jste evidentně nečetl.
  DONCZE, ROMANUS, NEVERICI TOMAS i jiní – tentýž bod „Pravidel“. Vzhledem k uzamčení komentářů nebudou zveřejněny. Světe div se, většinově jde o komentáře silně proizraelské…

  Kromě jednoho Fanuelova textu nebylo nic smazáno. Bude-li diskuse pokračovat na fóru, jsou texty (dosud nezveřejněné) připraveny.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv