… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Metula

Metula

Metula, městský znakIzrael začne příští týden stavět zeď podél části svého hranice s Libanonem, aby ochránil město Metula (מטולה) na severu země. Zeď má být více než 2 kilometry dlouhý a 10 metrů vysoká a má také bránit střetům mezi izraelskými a libanonskými silami, jejichž pozice jsou často od sebe vzdáleny jen několik metrů.

Libanon Izrael neuznává a od roku 1948, kdy se přidal k arabských státům, které se snažily Izrael hned v zárodku zničit, je s ním ve válečném stavu.

Výstavba zdi byla Izraelem včas oznámena Libanonu a je koordinována se silami UNIFIL v Libanonu.

Letos v lednu izraelské vojenské zdroje sdělily, že je zvažována výstavba zdi kvůli obavě, že by z Libanonu mohli ostřelovači střílet na nově budované obytné budovy v Metule.

pohled na město Metula

pohled na město Metula, v pozadí stanoviště sil OSN v Libanonu, 2007 (zdroj: Wikimedia Commons)

Libanonská média izraelský záměr kritizují. Citují obyvatele jihu Libanonu, kteří jsou rozhořčeni, že zeď bude „bránit ve výhledu na Palestinu,“ a tvrdí, že v oblasti k žádným incidentům za poslední desetiletí – od doby, kdy byla z oblasti vyhnána OOP – nedocházelo.

Libanonský The Daily Star s odvoláním na místní pozorovatele spekuluje, že skutečným důvodem výstavby zdi v oblasti Kfar Kila může být snaha zabránit pašování drog z Libanonu výměnou za zbraně a utajované zpravodajské informace od izraelských vojáků. K takovým případům v minulosti došlo.

Tyto libanonské noviny také tvrdí, že se zeď stane terčem útoků libanonských islamistů.

Výstavba zdi se setkala s kritikou i v Izraeli samotném. Například bezpečnostní analytik Alex Fishman v novinách Jediot Achronot (Yedioth Ahronot) prohlásil, že se Izrael stal národem, který se sám dobrovolně uvězňuje za zdmi a označil tento obranný postoj za „národní duševní chorobu.“

Sever Izraele je z Libanonu bezprostředně ohrožován od roku 2000, kdy tehdejší izraelský ministr obrany Ehud Barak nařídil nečekané stažení Izraelských obranných sil a zrušení bezpečnostní zóny v jižním Libanonu. Z jihu Libanonu tehdy musely do Izraele uprchnout tisíce Arabů, loajálních Izraeli, kteří sloužili ve spojenecké Jiholibanonské armádě.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv