… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Dům Machpela

Dům Machpela v Hebronu

Obyvatelé nové obydleného Domu Machpela v Hebronu dostali včera oficiální příkazy, aby budovu opustili „z důvodu obav o veřejnou bezpečnost.“ Ministr obrany Ehud Barak, předseda miniaturní strany Acmaut (Nezávislost), jim uložil dům vyklidit do 24 hodin, tedy do dnešních 15 hodin izraelského času – k čemuž nedošlo. Důvodem má být absence souhlasu Civilní správy k nastěhování do dobu, přičemž vlastnictví obyvatel nikdo nezpochybňuje.

„Příkazy k vyklizení, které jsme dostali, hovoří samy za sebe a je z nich jasné, že neexistuje žádný problém s koupí domu,“ uvedli obyvatelé Domu Machpela. „Koupě je zcela ‚košer‘ a jediné, co trápí Ehuda Baraka je skutečnost, že Židé žijí v Hebronu. Pokud je v Izraeli premiér, pak je vyzýváme, aby se probral a zabránil drakonickému nařízení, kteřé zakazuje jen Židům žít v Hebronu.“

Právníci obyvatel Domu Machpela se předevčírem sešli se zástupci Civilní správy Izraelských obranných sil, aby jim prokázali legálnost koupě domu, do něhož se obyvatelé přestěhovali minulou středu v noci. Zástupci Civilní správy si dokumenty prohlédli a potvrdili, že koupě skutečně je právně v pořádku, dodali nicméně, že je nutné ještě politické schválení nastěhování židovských obyvatel do jejich domu.

Oblast Judeje a Samaří, osvobozená Izraelem v Šestidenní válce v roce 1967, nebyla Izraelem dosud formálně anektována a spravuje ji proto izraelské ministerstvo obrany prostřednictvím tzv. Civilní správy. Na rozdíl od území, které je formálně součástí Státu Izrael, má v Judeji a Samaří mimořádně silné pravomoci prostřednictvím Civilní správy izraelský ministr obrany.

Reakce

Jednání ministra obrany Baraka vyvolalo bouřlovou reakci izraelské politické pravice.

Poslanci Arje Eldad (Aryeh Eldad) z Národní jednoty (Ichud Leumi) a Ze’ev Elkin z Likudu, kteří jsou oba členy parlamentní lobby Země Izrael, vyzvali premiéra, aby „skandální“ příkaz k vyklizení ihned zrušil.

„Text příkazu, podle nějý je vyklizení domu požadováno jen kvůli potřebě ‚veřejného pořádku‘ je důkazem, že koupě je legitimní. ‚Veřejný pořádek‘ ve Městě patriarchů nemůže znamenat bránění Židům žít naproti Jeskyni Machpela. A je nepřijatelné, že ministr obrany se rozhodl vzít zákon do svých rukou a ve věci rozhodl dříve, než o ní jednala vláda,“ uvedli oba poslanci.

Ministryně Limor Livnat z Likudu označila příkaz k vyklizení za „uspěchaný.“ Vlastníci mají dokumenty, prokazující že obchod byl v souladu se zákonem, a policie nenašla důvod, proč se domnívat, že došlo k podvodu, dodala, a proto „by se s nimi mělo jednat jako se všemi legálními vlastníky nemovitostí až do doby, kdy budu prokázán opak. Tak, jak by se s nimi jednalo v Tel Avivu nebo kdekoliv jinde v Zemi (Izrael).“

Příkazy k vyklizení jako předčasné kritizovali v samostatných prohlášeních také ministři Juli Edelstein (Yuli Edelstein) a Gideon Saar z Likudu a Eli Jišaj (Eli Yishai) ze Šas, stejně jako poslanci Danny Danon z Likudu a Michael Ben-Ari z Národní jednoty. Vyzvali přitom současně Izraelské obranné síly, aby vyčkaly, dokud o věci nerozhodne vláda.

„Likud by zvolen, aby rozvíjel osidlovací projekt v Judeji a Samaří, a vláda, kterou vedeme, nedovolí levicovým elementům v Civilní správě, aby poškozovali osadníky,“ prohlásil Danon.

Barakovo rozhodnutí zkritizoval i ministr Jisrael Kac (Yisrael Katz) z Likudu, který Dům Machpela dnes ráno navštívil a prohlásil, že pokud nebude prokázáno, že koupě domu nebyla legální, není důvod, aby v něm Židé nemohli žít.

Dům navštívíli a podporu jeho obyvatelům vyjádřily také Limor Livnat a poslankyně Likudu Cipi Chotovely (Tzipi Hotovely).

Poslanec Likudu Ofir Akunis prohlásil: „Hebron je prvním hlavním městem židovského lidu a symbolem obnovení židovské přítomnosti v Judeji a Samaří. Nikdo do toho nemůže zasahovat, dokonce ani  ministr obrany.“

K věci se nakonec vyjádřil i sám předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binjamin Netanyahu), který ministra obrany Baraka požádal, aby prodloužil lhůtu k vyklizení Domu Machpela a umožnil 15 rodinám, které v domě bydlí, prokázat legálnost koupě domu. Barak nicméně trvá na tom, že rodiny nemají potřebné povolení, a proto musejí dům vyklidit.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv