… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mezinárodní trestní soudŽalobce Mezinárodního trestního soudu v Haagu včera oznámil, že odmítl žalobu podanou Palestinskou správou proti Izraeli kvůli údajným válečným zločinům během protiteroristické „Operace Lité olovo“ v Gaze v roce 2009.

Žalobce vysvětlil, že žalobu u Mezinárodního trestního soudu mohou podat pouze státy. „Palestinská správa je v OSN jen pozorovatelem a ne členským státem.“

Úřad žalobce uvedl, že pro jeho účely je uznání „Palestiny“ 130 zeměmi a některými mezinárodními organizacemi, včetně organizací OSN, bezvýznamné.

Rozhodnutí je koncem úsilí Palestinské správy, zahájeného 22. ledna 2009, získat de facto uznání ze strany MTS tím, že by soud převzal pravomoc nad „územím Palestiny.“

Palestinská správa se snažila využít čl. 12 odst. 3 Římského statusu, který výslovně umožňuje „státu, který není smluvní stranou tohoto Statutu“, požádal MTS, aby nad ním ad hoc (tj. jednorázově) vykonal svoji pravomoc s ohledem na údajný zločin, na území tohoto státu nebo týkající se jeho občanů.

Jinými slovy – Palestinská správy se žádostí o přijetí žaloby u žalobce MTS snažila získat oficiální potvrzení toho, že pro účely jurisdikce tohoto soudu lze palestinskou autonomii považovat za stát.

Izraelské ministerstvo zahraničí k oznámení uvedlo: „Izrael bere na vědomí rozhodnutí žalobce Mezinárodního soudního dvora, že nemá v tuto chvíli pravomoc ke slyšení o žalobě Palestinské správy. Izrael od počátku dával jasně najevo, že MTS nemá ke slyšení o těchto obviněních pravomoc a rozhodnutí žalobce v tomto smyslu vítá.“

Mezinárodní trestní soud vznikl 1. 7. 2002 na základě Římského statusu z roku 1998. USA a Izrael v roce 2002 „vzaly zpět svůj podpis“ Římského statusu, čímž daly najevo, že již nadále nechtějí být smluvními státy a nemají tudíž žádné právní závazky, které z podpisu této mezinárodní smlouvy plynou.

Izraelští představitelé uvedli, že mají „hluboké sympatie“ k cílům MTS, ale mají současně obavu, že politický tlak na soud by mohl vést k nové interpretaci mezinárodního práva nebo k „vynálezům nových zločinů.“

Jako příklad tohoto trendu bylo označeno zařazení „transferu části civilního obyvatelstva okupační mocnosti na okupované území“ mezi válečné zločiny a současně vyřazení terorismu a pašování drog.

Izrael považuje pravomoci žalobce MTS za příliš velké a jmenování soudců na základě geografického kritéria znevýhodňující Izrael, jemuž je bráněno ve vstupu do kterékoliv Regionální skupiny OSN.

Poznámka překladatele: Zástupci České republiky Statut podepsali 13. dubna 1999. Senát Parlamentu České republiky s ním vyslovil souhlas v červenci a Poslanecká sněmovna v říjnu 2008. Prezident republiky smlouvu podepsal 8. července 2009.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hague: Palestinian Authority Has No Standing.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv