… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Egyptští islamisté a studenti Al-Azhar a političtí aktivisté vyzývají k masivnímu protestu tento pátek před administrativní budovou mešity Al-Azhar proti návštěvě velkého muftího v Jeruzalémě tuto středu.

Studenti univerzity protestovali před studentskými kolejemi proti návštěvě muftího v Jeruzalémě  již ve středu.

Návštěva muftího proběhla v souvislosti se založením oddělení islámských studií Imama Ghazaliho, které působí pod záštitou jordánské nadace (Al-Bajt) Al-Bayt.

Mluvčí mocného Muslimského bratrstva Mahmúd Ghozlan (Mahmoud Ghozlan) řekl deníku al-Arabiya, že tato návštěva je „velmi zvláštní.“

Muslimští duchovní přijali názor, že nelze navštěvovat Jeruzalém, pokud trvá izraelská „okupace.“ Ghozlan dále řekl: „Ohrozil (svým činem) názor většiny duchovních. Proč tak učinil mi není známo.“

Abdel-Akher Hamad vůdce radikálního hnutí Al-Džamá Al-Islamíja (Al-Gamaa al-Islamiyya) řekl Associated Press, že návštěva byla „výzvou“ k bojkotu. Dále řekl, že Gomaa „využil“ nepřehledné politické situace v Egyptě k činu, který je v rozporu s národním postojem. Nazval muftího pozůstatkem z doby vypuzeného prezidenta Husního Mubáraka (Hosni Mubaraka) a předpověděl , že Gomaa nezůstane ve své pozici po zvolení nového prezidenta.

Gomaa byl jmenován do funkce Mubarakem roku 2003 jako znamenitý expert pro náboženské právo.

Stojí v čele Dar al-Ifta, zákonodárného sboru, k němuž se obracejí muslimové s dotazy ve všech otázkách počínaje manželským právem až po obchodní záležitosti. Jako nejvyšší náboženská autorita v oblasti náboženského práva je také poradcem vlády.

„Tato návštěva pouze potvrzuje okupaci,“ řekl Hamad. „Ale země (Egypt) prochází těžkým obdobím a teď není čas žádat jeho odvolání. Poté, kdy bude zvolen nový prezident, všechny tyto staré struktury budou vyměněny.“

Na počátku dubna navštívil Jeruzalém princ Haším (Hashim), poloviční bratr jordánského krále Abdullaha II., aby zcela neoficiálně zkontroloval práce, které probíhají na Mugrabiho mostě.

Současně s návštěvou muftího Gomaa navštívil Jeruzalém a mešity na Chrámové hoře také jordánský ministr vnitra Mohammad Raud.

Současně vydal také bývalý vrchní rabín Izraele a nyní nejvyšší náboženská autorita sefardských židů rabín Ovadia Josef přísný zákaz pro židy vstupovat na Chrámovou horu.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Grand Mufti’s Al-Aksa Visit Raises Islamist Ire.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv