… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Arabský poslanec izraelského parlamentu Knessetu, Ahmed Tibi je notoricky známý svými projevy proti Izraeli, jehož parlamentu je poslanec. Tentokrát v kanadské Ottawě vyzval k bojkotu výrobků z Judeje a Samaří a východní části Jeruzaléma.

Podle zprávy v The Montreal Gazette se tak vyjádřil v pondělí a podle informace si byl vědom toho, že jeho vyjádření jsou v přímém rozporu se zákonem proti bojkotu, který odhlasoval Knesset v červenci 2011.

„Řekl jsem, že chci otestovat tento nemorální zákon, který mě jako poslanci zabraňuje vyjádřit moje názory proti osadám mírnou cestou.“ The Montreal Gazette citovala Tibiho, který během své návštěvy v Ottawě řekl: „Toto je poprvé, kdy někdo pronesl takovou výzvu v cizině.“

Zákon o bojkotu brání firmám, aby se účastnily veřejných soutěží vyhlášených státem, pokud se účastní bojkotu proti nějakému podnikatelskému subjektu pod izraelskou jurisdikcí. Znamená to, že pokud někdo vyzve k bojkotu proti židovským komunitám v Judeji a Samaří, nebude se moci účastnit veřejných soutěží (tendrů) vyhlašovaných  státem. Navíc každý, kdo se cítí takovým bojkotem poškozen, může žalovat bojkotujícího o kompenzaci.

Tibi, který nějaký čas sloužil jako poradce zemřelému předsedovi palestinské samosprávy Jásiru Arafatovi (Yasseru Arafatovi), sdělil v Ottawě, že kanadské vlády se dívaly na židovské stavební aktivity v Judeji a Samaří s nesouhlasem.

„Ale zdá se, že kanadská vláda není ochotná hledat rozdíly například mezi produkty vyrobenými v osadách a produkty vyrobenými  v Izraeli,“ dodal Tibi.

Dodal také: „Osady jsou rakovina, která se rozšiřuje v celé palestinské zemi a rakovina musí být léčena a eliminována. Hovořím o mírové a nenásilné cestě, to znamená nekupovat a neprodávat výrobky z těchto osad.“ (pozn. redakce: o rakovině tento absolvent Hebrejské univerzity v oboru všeobecné lékařství jistě něco ví)

Tibi má dlouhou  zkušenost v antiizraelských aktivitách. Například v září 2011 figuroval jako člen delegace Palestinské autonomie ve Spojených národech v New Yorku, kde mělo dojít k jednostrannému vyhlášení palestinského státu.

Letos v lednu Tibi oslavoval „mučedníky“ palestinské autority na ceremoniálu, který se uskutečnil v rámci „Palestinského dne mučedníků“ a byl sponzorován předsedou Palestinské autority Mahmúdem Abbásem (Mahmoud Abbas).

„V dějinách lidstva a jejich bojů je palestinský šahíd (shahid, mučedník) na vrcholu bojové slávy,“ řekl Tibi a pokračoval: „Není vyšší hodnoty, než smrt pro slávu Alláha. Mučedník  (šahíd) je tím, kdo svou krví ukazuje cestu k osvobození a sebeurčení.“

Poté, kdy byl schválen zákon proti bojkotu, řekl poslanec za stranu Jisrael Bejtejnu Alex Miller, že první, proti komu bude tento zákon použit, je Tibi,  který vyzval k bojkotu města Ariel.

Tibiho strana (Ta’al – Tnu’a Aravit LeHithadshut) Arabské hnutí za obnovu, nestojí nad zákonem,“ řekl Miller, sám obyvatel Arielu.

Každý, kdo znevažuje zákon je odpovědný za důsledky, které následují. Miller vysvětlil, že tento zákon je také na obranu proti ekonomické válce, která by mohla odradit investory od aktivit v Arielu.

 hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku MK Tibi in Canada: Boycott Products from ‚Settlements‘.

5 reakcí na Poslanec Knessetu Ahmed Tibi v Kanadě – bojkotujte produkty z „osad“

 • jurosh napsal:

  Zákon proti bojkotu – to je jako zákon zakazující opozici? Osobní bojkot zboží (samozřejmě všeobecně) ať už z jakéhokoliv důvodu je přeci právem každého člověka? Já si přeci můžu bojkotovat co chci – třeba polské potraviny! Pokud vím tak v EU bojkot izraelského zboží vyrobeného na okupovaných územích platí.

  • Hana Mayer napsal:

   Samozřejmě, že pokud chci tak mohu bojkotovat co chci v rámci své osobní svobody. Problém je, že pokud jsem voleným zástupcem v parlamentu tak nemohu žádat aby v cizině bojkotovali mou zemi. Pokud pan Tibi, který dostává plat z izraelského státního rozpočtu tedy i z daní poplatníků žijících v Judei a Šomronu chce být poslancem a žít za peníze tohoto státu, tak by měl projevovat alespoň minimální loajalitu a neštvat proti státu v jehož zákonodárném sboru sedí. Už vidím jak by se na takovou věc dívali např. v USA, kdyby se takto choval člen kongresu.

 • Hana Mayer napsal:

  Ne nic si kupovat nemusite a můžete bojkotovat pro sebe co chcete, ale zákon říká, že nesmíte bojkotovat nějaký projekt proto že například jedna část byla provedena firmou, která třeba sídlí v Arielu. Vy sám, když se rozhodujete o nějaké koupi, tak si jako svobodný občan koupíte to co Vám vyhovuje po všech stránkách. Ale nemůžete třeba na své výrobky dát reklamu „moje produkty nejsou vyrobené v Šomronu, proto si je kupujte.“ Můžete samozřejmě říct, „moje výrobky jsou nejlepší atd….“

  • jurosh napsal:

   Za vysvětlení děkuji. Koneckonců, pokud se tento zákon bude vztahovat jen na izraelské subjekty, je to vnitřní záležitost Izraele. Vadilo by mně, kdyby po vzoru USA, které např. uvrhne na někoho embargo a ještě postihuje státy a cizí firmy za to že toto jejich výlučně americké embargo nedodržují. (Netýká se ČR, tady věrně plníme jakýkoliv příkaz, který z Washingtonu přijde).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv