… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jad VaŠemDelegace Romů z Evropy se poprvé zúčastní vzpomínkových akcí při příležitosti Jom HaŠoa (Yom HaShoa, Dne Šoa, יום הזיכרון לשואה ולגבורה), který je v Izraeli připomínám v den výročí povstání ve Varšavském ghetu v roce 1943,  letos 18. 4. 2012 večer.

Delegace Evropské romské unie (European Romani Union, ERU) reprezentující romskou komunitu v Evropské Unii, se zúčastní Dne památky Holocaustu v Izraeli.

Roman Kwiathowski, předseda Polského svazu Romů a člen ERU řekl, že účast skupiny na oficiálních památkových akcích připomínající utrpení Židů a Romů během druhé světové války v nacisty okupované Evropě je na místě, protože obě komunity měly stejný osud. Nacisté si kladli za cíl zničit tedy vyvraždit obě tyto komunity. Podařilo se jim vyvraždit polovinu z tehdejší populace Romů v Evropě. Nejméně 500,000 lidí a podle některých jiných odhadů až 1,500,000 lidí. V České Republice bylo vyvražděno více než 90% procent Romů.

Členy delegace jsou zástupci Romské komunity z Polska, České republiky, Německa, Nizozemí a Slovenska.

Během projevu v Osvětimi, Kwiatkowski, sám dítě přeživších Šoa, vzpomněl své první návštěvy v  Osvětimi jako dítě spolu s matkou a popsal své vzpomínky následovně: „Přišel jsem sem s mojí matkou a pamatuji si přesně dvě věci: rozpadající se památník a také nezvladatelný pláč mé matky.“ Nerozuměl jsem přesně co se tu stalo, ale pochopil jsem význam té hrůzy a tehdy začalo mé poslání, připomínat a nenechat zapomenout na to, jaká tragedie se zde odehrála. V tom momentě se asi zrodilo mé poslání. Jako dospělý muž a aktivista romských iniciativ moje činnost směřovala k tomu, aby toto místo bylo neztratilo svůj význam jako připomínka neopakovatelné hrůzy.“

 hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Gypsies to Join Jews for Holocaust Commemorations.

4 reakce na Romové si společně s Židy připomenou hrůzy holocaustu

 • boba napsal:

  cílenému vyvražďování čelili také Slované, zejména na území bývalého SSSR, Polska, Jugoslávie, neměli bychom zapomínat ani na tuto stranu nacismu

  • boba napsal:

   zášť? nezbláznil jste se? Nečelili? a co ty miliony mrtvých Rusů, Bělorusů, Ukrajinců (pro Němce to nebyli lidé), co ty další Poláků, Jugoslávců? Vy uvažujete nějak divně, litovat budeme jen ty, koho nám litovat dovolíte? Samozřejmě že čelili, ale bylo jich násobně více, proto přežili a žili na celkem velikém území . To, že Slované také čelili vyvražďování, to přece neumenšuje jiná utrpení, jen připomínám, že obětí bylo mnoho a genocidě čelily velké skupiny lidí. To, jak se Němci chovali k sovětským válečným zajatcům, to byla genocida. To samozřejmě neznamená, že genocidou nebylo to, jak se chovali k Židům i židům (nezapomínejme, že mnozí z nich se cítili příslušníky domovského národa a nikoliv národa židovského), to byla šílená genocida a steně tam k Romům i Sintům. Vzpomínám všech obětí hrozného nacionalismu rasismu

   • Patricio napsal:

    Člověče, vy máte opravdu nějaký problém. Na serveru Izrael a blízký východ je zpráva o připomenutí Šoa a vy nám tu přiblble vnucujete své názory off topic. S vámi je ale sranda.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv