… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Desítky politiků a veřejných činitelů se účastnili  tradičních oslav svátku Mimuna (Mimouna, מימונה), které začaly ihned po ukončení šabatu a trvaly do nedělního večera.

Předseda vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) se zúčastnil oslav domě rodiny Benita v Or Akiva. Ve slavnostním proslovu řekl následující: „Jsou skutečnosti, které nám zapíší tento svátek do paměti. Izraelci jsou na čtrnáctém místě v žebříčku celosvětového pocitu štěstí. Chci také poděkovat policii a armádě za to, že nám umožňuje v klidu slavit.“Představitelé Judeje a Samaří slavili svátek společně s plukovníkem Ranem Efraimem Kahanem vojenským velitelem oblasti. Předseda oblastního zastupitelství Samaří Geršon Mesika (Gershon Mesika) při té příležitosti řekl, že dnešní svátek nám dává naději čelit společně těžkým časům.

 Šéf opozice Šaul Mofaz (Shaul Mofaz), nový předseda strany Kadima spolu s dalšími aktivisty navštívil Beer Ševu a také Aškelon, kde navštívil dům aktivisty Itamara Šimoniho (Itamar Shimoni). Také ostatní politici navštívili domy svých věrných, kde se utužovaly vztahy a jedlo mnoho tradičních sladkostí.

 Slavnost Mimuna vychází z tradice severoafrických židů. Začíná několik hodin po ukončení svátku Pesach a pokračuje následujícího dne. Je to společenský svátek, kdy se lidé navštěvují ve svých domech a jsou vítání slovy požehnání a pozvání k stolu, bohatě prostřenému tradičním pečivem a sladkostmi.

Podle některých tradic pochází název svátku od jména otce Mošeho Maimonida, který podle tradice zemřel toho dne ve 12. stol. v  Egyptě.

V Arabštině slovo mimuna znamená štěstí a tak je symbolem začátku jara a návratu ke kvašenému po Pesachu. Jíst v domech svých přátel a známých je symbolem jednoty na rozdíl od tradice, podle které se o Pesachu vyhýbáme jíst jinde než doma, protože každý má trochu jinou úroveň dodržování přísných pravidel spojených s předpisy kašrutu pro  svátek.

V roce 1966 byla Mimuna prohlášena v Izraeli národním svátkem.

Podle náboženské tradice demonstruje Mimuna víru ve vykoupení – příchod Mesiáše. Měsíc Nisan je měsícem osvobození z egyptského otroctví a podle Talmudu to bude měsíc Nisan, kdy dojde k vykoupení. A pokud Mesiáš nepřišel do konce svátku Pesach, tak právě tato oslava vyjadřuje víru a naději že žijeme v době blízké tomuto vykoupení.

hm

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv