… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Günter GrassWaffen SSNěmecký spisovatel a v mládí dobrovolník Waffen SS Günter Grass přirovnal rozhodnutí Izraele odepřít mu natrvalo vstup do země k obdobným rozhodnutím, která vůči němu uplatnila vojenská diktatura v Barmě a kdysi komunistický režim Německé demokratické republiky.

Že by chyba byla na jeho straně si nepřipouští.

V článku, který dnes zveřejnil Grassův oblíbený Süddeutsche Zeitung, spisovatel přirovnává rozhodnutí izraelského ministra vnitra Eliho Jišaje (Eli Yishai) natrvalo zakázat Grassovi vstup do Izraele k rozhodnutí východoněmecké ministra státní bezpečnosti (Stasi) Ericha Mielkeho.

Jišaj své rozhodnutí opřel o izraelskou právní normu, podle níž může být bez dalšího vstup do židovského státu trvale zakázán členům nacistických zločineckých organizací, mezi něž Waffen SS patří. Při svých předchozích návštěvách Izraele Günter Grass svoji nacistickou minulost zapřel a v příslušném formuláři kolonku proškrtl.

O Grassově esesácké minulosti se ví od roku 2006, kdy ji dosud arbitr morálnosti pod hrozbou zveřejnění sám přiznal. Rozhodnutí izraelského ministra tak není bezprostřední reakcí na toto zjištění, ale na minulý týden zveřejněnou báseň, v níž Grass označuje Izrael za největší hrozbu světovému míru.

Günter Grass na obsahu básně trvá a ani se svojí esesáckou minulostí zjevně nemá žádný problém. V aktuální článku s SdZ prohlásil, že „zákazem mě trestá ministr vnitra demokratického Izraele, přičemž zdůvodnění mi připomíná tónem rozhodnutí ministra Mielkeho.“

„NDR už neexistuje. Ale izraelská vláda jako atomová mocnost nekontrolovaného rozsahu má za to, že si může počínat svévolně a není otevřená žádnému napomenutí. I Barma nechává klíčit malou naději,“ dodal Grass.

Píšícímu starci zjevně nedochází, že esesáci nebývají vítání skoro nikde na světě, v židovském státě pak už vůbec ne. A to zejména, pokud prokazují, že se jejich smýšlení o Židech, jako národu, který má trpně čekat, jaký osud mu jiní přichystají, od doby Třetí říše nezměnilo. Z jakého důvodu vlastně zákaz vstupu do Izraele Grassovi vadí, už není jasné vůbec.

„Wie bei Minister Mielke“– článek Güntera Grasse na webu Süddeutsche Zeitung

13 reakcí na Starý esesák Günter Grass srovnává Izrael s Barmou a NDR

 • boba napsal:

  asi by bylo výstižnější pana Grasse popsat jako nositele Nobelovy ceny za literaturu než jako starého esesáka nebo ne? zdvořilý admine? Kromě toho on nikdy nebyl starý esesák, možná byl kdysi mladý esesák (kdo ví?), ale starý určitě ne. Jasně, žijeme uprostřed mediálních legend jako Schindler, starý lump, který využíval Židy jako levné pracovní síly, a ty, kteří ještě mohli dělat se u něj dočkali i osvobození, nikdy neuvažoval o nějaké záchraně a přes to je zařazen mezi „spravedlivé“, takže kde je vlastně pravda? je pravda, to co někdo napíše? nebo to, co se stalo? Každopádně Izrael je jedním z nejvážnějších ohrožení světového míru, dalším je třeba Pákistán, nějaký úchylný americký prezident, který povede válku kdekoliv, a bez ohledu na cokoliv….Grass se bez Izraele obejde, ale Izrael bez kritických náhledů na svoji politiku spěje do záhuby

  • Scooolie napsal:

   Když mladý esesák zestárne, stane se starým esesákem, ne?
   Souhlasím, že Schindler by minimálně za svůj podíl na rozbíjení Československa v řadách Abwehru zasloužil spíše Mírov, než desku v Jad Vašem, ale to jsme už v jiné debatě.

  • oskie98 napsal:

   „Jedním z nejvážnějších ohrožení světového míru“ není Izrael ale antisemitismus a nesmyslné tažení proti Izraeli i lidmi, kteří jsou prostě jenom zaslepení (ale jejich postoj je stejně zničující). Izrael se nenechá zahnat do kouta a Židé se už nevzdají bez boje. Nemají totiž ani jinou možnost.

   • boba napsal:

    antisemitismus a antiizraelismus nebo antisionismus není zdaleka totéž. Izrael se nenechá zahnat do kouta, Palestinci taky ne, Izrael se nevzdá bez boje, Palestinci taky ne, nikdo z nich nemá jinou možnost? to myslíte vážně, Mají možnost jednat a mít na výsledcích jednání zájem, v první řadě musejí chtít se dohodnout a je to Izrael, který chce všechno a nedat nic. Takhle se k dojednání nedostanou nikdy. Nakonec běžní izraelští občané utečou jinam a palestinští taky a zůstane tam spolek ortodoxních Židů a spolek ortodoxních muslimů a to si asi budou notovat nebo co? Izrael má atomovou zbraň nepodstoupila mezinárodní kontrolu, opakovaně obsadila cizí území tedy je hrozbou pro světový mír a Grass to výborně trefil

   • Patricio napsal:

    to Boba: Vy jste opravdu srandista. Vy máte v podstatě zcela jednoduchý až geniální lék na problém, který spousta na rozdíl od vás chytrých hlav řeší desítky let. Evidentně o tomto kofliktu nemáte ani ánunk, protože jinak byste nevypustil z úst minimálně tu obludnou lež, že se Izrael nechce dohodnout. Co takhle se ponořit hlouběji do historie? Věřte, pionýre, že se vám rozšíří obzory a nebudete se tu zbytečně ztrapňovat.

 • Talmid napsal:

  jak jste přišel na to že Izrael chce všechno a nedat nic? A proč je tedy jediný kdo čeká u jednacího stolu? Jak podle vás zahání Izrael Araby do kouta? Snad ne odvetnými útoky na Gazu? A proč by měl Izrael nechat někoho zkoumat své údajné JZ, když žádnou dohodu o nich nikdy nikde nepodepsal? Byl snimi snad někdy nějaký problém? Bylo jimi vyhrožováno někomu?

 • boba napsal:

  samozřejmě že by bylo možno o tomto tématu diskutovat do nekonečna, zejména s těmi, kteří mají vždy jasno a vidí svět černobílý (ti, kteří chtějí jednat – vrátí půl Jeruzaléma, území s osadami nebo adekvátní náhradu, domovy uprchlíkům?), ale tématem dne je, zda je vhodné označovat slavného a výborného spisovatele jako starého esesáka jen proto, že vyjádřil své mínění tak, jak na to má právo kdokoliv , a to ohledně vybavenosti Izraele jadernými zbraněmi a tím, že s nimi haraší. Já myslím, že to právo pan Grass má, že má pravdu a že je nechutné označovat ho jako starého esesáka

  • Tomáš Kolský napsal:

   Není na tom nic nechutného. Starý esesák klidně může být nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Od kdy prosím vás určuje morální profil kvalitu knih? Na to, aby byl někdo dobrý spisovatel nemusí být nijak zvlášť morální. Spíš to je na překážku.
   Kromě toho, vyjádření názoru není neomezené právo. Kdyby napsal, že Bibi chce vyhladit Íránce (teď naznačuje, že to tak nějak myslel), šlo by ho zažalovat na ochranu osobnosti. Místo toho tedy řekl, že Izrael plánuje vyhlazení íránského lidu. To není žalovatelné.

   Izrael mu zakázal vstup jako esesákovi. Kdyby nebyl nositelem Nobelovy ceny, nejspíš by měl zakázán vstup automaticky. Kvůli Grassovi byl ochoten Izrael udělat výjimku, která by teď ovšem byla úplně nesmyslná.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv