… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelský jaderný reaktor Sorek

izraelský jaderný reaktor Sorek

Představitelé Izraele a Finska minulý týden tajně jednali o možné účasti Jeruzaléma na konferenci o zákazu jaderných zbraní na Blízkém východě.

Podle zpráv izraelských hebrejských médií navštívil Jeruzalém náměstek finského ministra zahraničí Jaakko Laajava, který zde diskutoval o izraelském zapojení do konference o nešíření zbraní hromadného ničení, která se má konat v Helsinkách koncem letošního nebo počátkem příštího roku.

Finland to host conference on the establishment of a zone free of weapons of mass destruction in the Middle East – tisková zpráva o konferenci o zřízení zóny bez zbraní hromadného ničení na Blízkém východě na webu finského ministerstva zahraničí (anglicky)

Všeobecně se očekává, že se Írán a arabské země budou snažit učinit tématem konference nepotvrzený izraelský jaderný arzenál. Izrael dlouhodobě dodržuje politiku jaderné nejednoznačnosti, kdy odmítá potvrdit nebo popřít, zda má jaderné zbraně.

Izrael se tradičně odmítá takovýchto konferencí zúčastnit. Izrael prý ale koordinuje své postoje k nadcházející konferenci s USA, což by mohlo znamenat, že se jí zúčastní.

Významnou překážkou připojení se Izraele ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní – k němuž je dlouhodobě tlačen – je klauzule v právním řádu USA, která by v případě přiznání židovského státu, že má jaderné zbraně, vedla k přerušení veškeré pomoci ze strany USA.

Izraelští představitelé si údajně při setkání s Laajavou nechali otevřené obě možnosti a účast Izraele na konferenci zatím ani nepotvrdili ani nevyloučili.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Secret Israeli-Finnish Nuclear Talks.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv