… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

NATO-chicago-summit-2012Turecko „trestá“ Izrael tím, že zablokovalo jeho účast na summitu NATO a několika partnerských zemí Středomoří, který se má konat v 20. a 21. května v Chicagu. Oznámily to turecké Hurriyet News. Důvodem je neochota Izraele omluvit se za zabití teroristů na lodi Mavi Marmara.

„Na setkáních NATO nebude žádná izraelská přítomnost, dokud se (Izraelci) formálně neomluví a nevyplatí odškodné za turecké občany, které jejich komandos zabili v mezinárodních,“ sdělil vysoký turecký představitel novinám.

USA ani dalším západním zemím se nepodařilo Turecko přesvědčit, aby účast Izraele nevetovalo.

V květnu 2010 teroristé z organizace IHH odmítli umožnit inspekci lodi Mavi Marmara, plující do Pásma Gazy, ovládaného teroristy Hamasu. Cílem izraelské inspekce bylo ověřit, zda se na lodi nenachází kontraband, zejména zbraně, munice a výbušniny.

Když se příslušníci Izraelského námořnictva na palubě lodi vylodili, zaútočili na ně „aktivisté“ noži, mačetami a holemi a řadu vojáků – kteří předpokládali, že na lodi jsou podle původní deklarace „míroví aktivisté“, a proto nebyli na takovéto napadení připraveni – zranili, z toho tři vážně.

V sebeobraně zahájili Izraelci střelbu a zabili devět teroristů.

Turecko již v minulosti zabránili Izraeli otevřít kancelář v sídle NATO a účastnit se aktivit skupiny Středomořského dialogu. Turci tvrdí, že Izrael nejprve musí „nést následky“ svého chování vůči tureckým občanům.

O vetu izraelské účasti na chicagském summitu informoval ministry zemí NATO turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu minulý týden. Vysloužil si za to od některých svých kolegů kritiku za poškozování „spojeneckého ducha“ a hrozbu, že v odvetu budou některé země NATO vetovat účast muslimských zemí jako je Egypt, Mauretánie, Alžírsko a Maroko.

„Hovoříte o partnerství a hodnotách partnerství. Ale partneři musí především jednat jako partneři, pak se k nim také tak budeme chovat,“ odvětil Davutoğlu. „Armáda země, kterou nazýváte partnerem, zabila naše občany na politický příkaz své vlády. Takový druh země nemůžeme nazývat partnerem,“ dodal Turek.

Izraelský zpravodajský web DEBKAfile k tomu uvádí: „Turecko zaujímá pevný postoj vůči Izraeli, aby odpoutalo pozornost od své impotence v Sýrii.“

V Sýrii od zahájení nepokojů proti režimu prezidenta Bašára Assad (Bashar Assad) před více než rokem zahynulo už více než 10 tisíc lidí. Turecko převážně ústy svého premiéra opakovaně vydává silná prohlášení k „okamžitému zastavení násilí“ proti Assadovi a na svém území cvičí povstaleckou tzv. Syrskou svobodnou armádu. Tato armáda však proti Assadovi zatím neuspěla a syrskému režimu se daří udržovat si situaci v zemi pod relativně pevnou kontrolou.

5 reakcí na Turecko zablokovalo účast Izraele na summitu NATO

 • jurosh napsal:

  Zabití 9 tureckých teroristů je samozřejmě v pořádku, teroristy je potřeba likvidovat. Takoví teroristé Kubiš s Gabčíkem za své teroristické činy také po právu zaplatili.

  • Scooolie napsal:

   Srovnávat Gabčíka a Kubiše můžete třeba s hrdiny podzemních židovských organizací v době jišuvu – také bojovali proti těm, kdo chtěli vyhladit jejich národ.
   Islámští lotři na palubě lodi Mavi Marmara (která neplula pod tureckou vlajkou, takže těžko tvrdit, že byla turecká), ale zneužili toho, že izraelští vojáci chtěli loď obsadit v klidu a nebyli připraveni na útok. Pokud někdo deklaruje, že je „mírový aktivista“, tak skutečně je překvapující, že útočí na bezpečnostní síly mačetou.
   Mezinárodní vyšetřovací komise OSN následně určila, že Izrael měl právo provést inspekci, zda loď nenarušuje jeho zákaz dovážet teroristům do Gazy zbraně, munici, výbušniny.

 • Fanuel napsal:

  ATATUREK A TURECKÝ MED..:))OO TURECKO SE NIKDY NEMĚLO STÁT ČLENEM ,,NATO“……
  NA TO JE DNES ,,TURECKO“ NEMOCNÁ…… HEGEMONEM MÍSTA OPITÁ…..NEDEMOKRATICKÁ ZEMĚ S PRVKY ISLÁMSKÉHO PRÁVA ŠÁRIA…..NESLUČITELNÉ SE SVOBODAMI A VYSPĚLOU DEMOKRACII..:))OO

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
« Bře   Kvě »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv