… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Bejt HaMachpela

Bejt HaMachpela

Aktualizováno 16:35 SELČ. Izraelské bezpečnostní síly dorazily dnes po poledni na rozkaz ministra obrany Ehuda Baraka do Hebronu k Domu patriarchů (Bejt HaMachpela), aby násilně vystěhovaly jeho židovské obyvatele.

Dům se nachází vedle Jeskyně patriarchů, v níž se nacházejí hrobky biblické Sáry a Abraháma, Rebeky a Izáka, Ley a Jákoba, hlava Ezaua a také údajně hroby Evy a Adama.

Legálnost koupě domu od arabského majitele nebyla nikým zpochybněna.

K vyhnání obyvatel dochází jen 2 dny před začátkem týdenního svátku Pesach. Původně bylo oznámeno, že se jedná se o porušení dohody, kterou uzavřel ministr obrany Barak s premiérem Binjaminem Netanjahuem (Binyamin Netanyahu) a ministry Bennym Beginem a Mošem Jálonem (Moshe Ya’alon), že vše bude odloženo až do 26. dubna, po skončení svátku Pesach. Premiér ale dnes během odpoledne sdělil, že vedl s Barakem ještě v noci jednání a ministr jej přesvědčil, že vyklizení je nutné z bezpečnostních důvodů.

Podle posledních zpráv byl Dům praotců vyklizen. Po příchodu speciální policejní jednotky Jasam (Yasam) většina obyvatel dům vyklidila dobrovolně. Ti, kdo odmítli, byli k opuštění domu přinuceni „během několika minut.“

Podle zpráv místních obyvatel policie použila k vystěhování obyvatel domu násilí. Mělo docházet k případům bytí.

Kanál 10 izraelské televize včera v noci informoval, že právníci zastávají stanovisko, že vlastníkům domu by měl být dát čas, aby prokázali v řádném řízení své vlastnické právo. Pokud by se jim to nepodařilo, měli by být vystěhováni ve lhůtě 30 dnů od vstupu do objektu, pokud by jej nevyklidili sami.

Ministr obrany Barak nicméně dnes prohlásil, že obyvatelé musejí dům bezpodmínečně vyklidit a teprve poté se bude zkoumat, zda dům koupili legálně nebo ne. „Budu i nadále chránit vládu zákona a demokracii, garantovat autoritu státu nad jeho občany,“ nechal se ministr slyšet.

Barakovo chování ostře kritizoval místopředseda Knesetu Dany Danon z Likudu. Prohlásil, že ministr se vymkl kontrole vlády, staví se proti jejímu názoru a chová se nikoliv jako její člen, ale jako člen levicové opozice. „Barak nemá mandát od lidu. Vyhnání (z Hebronu) je protidemokratické. Nyní je čas vyhnat Baraka z vlády,“ uvedl.

Vyklizení domu naopak podpořil Nejvyšší státní zástupce Jehuda Weinstein (Yehuda Weinstein), který uvedl, že Barak má právo rozhodnotu sám a nepotřebuje souhlas vlády a  k vyklizení by se mělo přistoupit „neprodleně.“

Síly Palestinské autonomie mezitím zatkly arabského muže, který měl Dům patriarchů Židům prodat. Prodej nemovitosti Židům je na území arabské autonomie považován za zločin, za který lze uložit trest smrti.

2 reakce na Židé byli vyhnáni z Domu patriarchů v Hebronu (+ video)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
« Bře   Kvě »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv