… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

nalezená pečeť

nalezená pečeť

Archeologové nalezli první důkaz kromě Bible, že město Betlém (Bejt Lechem, בית לחם) bylo součástí Království judského v době Prvního Chrámu. Dramatický archeologický nález byl oznámen dnes, pět dní před tím, než Židé na celém světě budou slavit svátek Šavuot a naslouchat Knize Rút, kde je Betlém zmíněn.

Půlpalcová hliněná pečeť byla nalezena při vykopávkách v Davidově městě (Ir David, עיר דוד) v Jeruzalémě.

Pečeť, opatřená nápisem ve starověké hebrejštině, je jednou ze sady pečetí, užívaných k označení oficiálních dokumentů, které směly otevřít jen k tomu zmocněné osoby.

Na třech řádcích pečeti je uvedeno:

בשבעת (Bišvat)

בת לכם (Bat Lechem)

[למל[ך ([Lemel]ech)

Nápis znamená, že pečeť byla poslána z Betléma králi v Jeruzalémě v sedmém roce jeho vlády.

Eli Šukrun (Eli Shukrun), který vykopávky za Izraelský památkový úřad řídí, uvedl, že není jasné, zda zmiňovaným králem je Ezechiáš (Hezekiah, חזקיהו), jeho syn Menaše (Manasseh, מנשה) nebo Menašeho vnuk Josiáš (Josiah, יאשיהו).

Razítka nebo pečeti byly v Judském království koncem osmého století a v sedmém století před občanským letopočtem používány k pečetění daňových odvodů.

„Daň mohla být placena ve stříbře nebo v zemědělských produktech jako víno nebo obilí,“ vysvětlil Šukrun.

„Je to poprvé, kdy se jméno Betlém objevuje jinde než v Bibli, v nápisu z období Prvního Chrámu, což dokazuje, že Betlém byl městem v rámci Judského království a možná i v dřívějších obdobích.“

Betlém je v Bibli poprvé zmíněn v knize Berešit (Genesis), když se hovoří o Efratu, což je Betlém, jako o místě smrti a hrobu pramáti Ráchel.

Betlém je také zmíněn v Knize Rút jako místo, kde „přebývají děti Judovy,“ včetně rodiny Boáze, ústřední postavy této biblické knihy.

Betlém je zmíněn také v Knize Samuelově jako město, kde byl David pomazán jako král.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Discovery Proves Bethlehem Part of Kingdom of Judah.

3 reakce na Archeologie: Pečeť prvním důkazem existence Betléma jako součásti Judského království

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv