… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu




Ohodnoťte článek

peníze

peníze

Banky v Pásmu Gazy se nacházejí v další měnové krizi. Betlémské tiskové agentuře Maan to dnes sdělili jejich protestující klienti.

Zaměstnanci Palestinské správy údajně zorganizovali protest v sedě před budovou Banky Palestiny (Bank of Palestine) v Nusejratu (Nuseirat) poté, kdy jim byly mzdy vyplaceny v různých měnách.

„Byli jsme dnes překvapeni, že naše mzdy byly v dolarech, (jordánských) dinárech a šekelech, což nás kvůli měnovému kursu poškozuje,“ uvedl jeden ze zaměstnanců.

Hamas, stejně rivalský Fatáh vládnoucí z Ramalláhu Judeji a Samaří, zažil už řadu problémů s nedostatkem finanční hotovosti od doby, kdy se po krvavém boji chopil v létě 2007 moci nad Gazou.

Poté, co kvůli postoji k Sýrii došlo k ostrému škrtu finanční pomoci z Íránu, začali zástupci teroristického Hamasu s prosbami o pomoc objíždět jiní země muslimského světa.

Dary ze Západu a arabského světa však uprostřed globální ekonomické krize a Arabského jara poklesly, což přivedlo jak Hamas, tak Palestinskou správu na hranici bankrotu.

Kromě nedostatku hotovosti a neschopnosti platit v plné výši mzdy zažívá Hamas také energetickou krizi v souvislosti s egyptským zásahem proti černému trhu s dodávkami ropy do Gazy.

Hamas, který odmítá kupovat ropu od Izraele za tržní ceny, je ve sporu s Fatáhem / Palestinskou správou o daňové výnosy, které jsou vládě v Ramalláhu placeny za dodávky přes izraelský hraniční přechod Kerem Šalom (Kerem Shalom).

Káhira a Ramalláh nedávno uzavřely dohodu o ropovodu do Gazy a rekonstrukci tamní jediné elektrárny, přičemž zcela vynechaly Hamas.

Předseda politbyra Hamasu Chálid Mašál (Khaled Mashaal), který je na několika frontách na kordy s vedením organizace v Gaze, navrhl, aby se Hamas zcela vzdal vlády, protože prý politici jsou nevhodní pro revoluci.

Existující finanční problémy významně zpochybňují schopnost Fatáhu nebo Hamasu vést nový arabský stát, který by existoval vedle Izraele.

Obě skupiny mají vlády finančně insolventní, závislé na darech a s deficitem rozpočtu ve výši stovek milionů dolarů ročně.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Gaza Banks in Currency Crisis.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv