… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Cipi Livni

Cipi Livni

Bývalá předsedkyně strany Kadima (Vpřed) Cipi Livni (Tzipi Livni) včera oznámila rezignaci na poslanecký mandát a svůj odchod z politiky. Stalo se tak poté, co ji ve stranických primárkách z čela Kadimy v březnu sesadil Šaul Mofaz (Shaul Mofaz).

Livni se ve své relativně krátké politické kariéře dostala na vrchol v době, kdy vykonávala funkci dočasné předsedkyně vlády poté, kdy pod tlakem obvinění z korupce a porušení důvěry veřejnosti podal demisi její předchůdce v čele Kadimy Ehud Olmert.

Cipi Livni vedla vládu 3 měsíce, ale po nových volbách začal její politický pád. Přestože Kadima získala nejvíc mandátů ze všech parlamentních stran, nepodařilo se jí sestavit vládní koalici, kterou sestavil Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu), jehož Likud získal o jeden mandát méně.

Livni se v čele parlamentní opozice stavěla vůči vládě nesmiřitelně a kritizovala prakticky každý její krok – dokonce i taková rozhodnutí, která kdysi její strana podporovala.

Při svém odchodu Livni zdůraznila, že odchází z Knesetu, ale ne z veřejného života. V projevu na rozloučenou prohlásila, že při snaze vytvořit vládu po posledních volbách „odmítla ustoupit politickému vydírání“ ze strany charedim a „prodat charedim zemi.“

Livniové prohlášení ovšem již v minulosti zpochybnil poslanec charedi strany Jednotný judaismus Tóry Jákov Licman (Yaakov Litzman). Ten při projevu v Knesetu před 5 měsíci ukázal nabídku, kterou vlastnoručně v roce 2008 sepsal šéf štábu Livniové, a která konkretizuje sumu peněz, které by studenti ješiv dostávali od Livniové vlády, pokud by do ní strana vstoupila. Suma je výrazně vyšší než tak, kterou tehdy nabídl Netanjahu.

Prohlášení Cipi Livni nyní ostře odsoudil poslanec JJT Jisrael Eichler (Israel Eichler). „Evropa se obává nárůstu rasistických a extrémistických stran poté, kdy do jejích zemí přišli zahraniční imigranti s nenávistnými názory. Nenávist a rasismus jsou nepřáteli demokracie a hrozbou lidské svobodě a státu,“ uvedl. „V Izraeli si nikdo netroufá mluvit o výprodeji země ilegálním africkým imigrantům a cizincům,“ dodal. „Jediná rasistická prohlášení jsou ta Cipi Livni, která dnes rezignovala z Knesetu.“

Eichler Livni obvinil z „opětovného podněcování proti ultraortodoxní veřejnosti“ s tím, že o charedim mluví „jako by byli zahraničními imigranty, kteří provedli invazi do země.“ Podle poslance jsou charedim ve své vlastní zemi „pranýřování“ domácími rasisty. „B*h za nás bude bojovat proti všem našim nepřátelům, doma i v cizině,“ dodal.

„Je to jen díky ultraortodoxním, zde v Izraeli, že jsme dnes v naší milované vlasti tři tisíce let poté, kdy dal B*h slib Abrahámovi, že “rozmnožím Vaše potomstvo a dám mu tuto zemi (Ex 32:13),“ prohlásil Eichler.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv