… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

věznice

věznice (ilustrační foto)

Poslanec Palestinské legislativní rady oznámil, že došlo k dosažení dohody s Izraelem o ukončení hladovky arabských vězňů. Oznámení potvrzuje dřívější dnešní prohlášení teroristické organizace Hamas, že se na dohodě pracuje.

Podle ministra vězeňských záležitostí Palestinské správy Issy Karakeho (Issa Qaraqe) dnes stovky vězňů souhlasily s ukončením své hladovky poté, kdy obě strany dohodly ústupky

Dohody, zprostředkované egyptskými mediátory, bylo dosaženo ve věznici v Aškelonu (Ashkelon) za přítomnosti zástupců izraelské Všeobecné bezpečnostní služby (Šin Bet) a palestinskoarabských teroristických skupin.

Někteří z vězňů drželi hladovku už 77 dní, takže se jednalo o nejdelší hladovku palestinských arabských vězňů v Izraeli. Obě strany ale údajně chtěli hladovku ukončit před zítřkem, kdy si palestinští Arabové připomínají „Den Nakba.“ Slovo „nakba“ znamená v arabštině „pohroma“ nebo „katastrofa“ a Arabové jím označují den znovuzrození Státu Izrael před 64 roky.

Předseda Palestinské správy a vůdce Fatáhu Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) varoval před „katastrofou“, kterou by vyvolala smrt některého z hladovkářů. Také Islámský džihád a některé další teroristické organizace vyhrožovaly „třetí intifádou“ (arabskou teroristickou kampaní), pokud by někdo z hladovějících vězňů zemřel.

Mezi izraelskými ústupky patří ukončení umisťování vězňů na samotku, povolení telefonovat si s příbuznými a studovat. Vězni z Gazy budou také mít stejně jako vězni z Judeje a Samaří možnost návštěv příbuzných. Otázka administrativní vazby bez vznesení obvinění není v oznámení řešena.

S Hamasem spojení teroristé drželi do října 2011 více než 5 let v zajetí uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita (Gilad Shalit), aniž by mu umožnili jakoukoliv návštěvu – včetně zástupců Mezinárodního výboru Červeného kříže, aby ověřili jeho zdravotní stav. Šalit byl nakonec vyměněn za více než 1.000 palestinskoarabských teroristů, držených v izraelských věznicích.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Deal Ends PA Prisoners‘ Hunger Strike.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv