… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jednání egyptského soudu pro mladistvé

jednání egyptského soudu pro mladistvé

Egyptský soud potvrdil trest 3 roků vězení pro mladistvého křesťanského studenta, který na svoji stránku na Facebooku umístil kresbu, která „urážela islám a proroka Mohameda.“ Oznámil to web Egypt Independent, anglojazyčná verze egyptského Al-Masrí Al-Júm.

Odvolací soud v Assiutu shledal 16letéhoGamála Abdu Masúda (Gamal Abdou Massoud) vinným z urážky náboženství, spočívající ve zveřejnění „rouhačské kresby“ loni v prosinci, čímž potvrdil dubnový rozsudek soudu pro mladistvé. Oznámila včera egyptská státní tisková kancelář MENA.

„Soud pro děti v Assiutu nařídil vězení Gamála Abdú Masúda… po tři roky poté, kdy urazil islám a zveřejnil a šířil obrázky urážející islám a jeho proroka,“ uvádí se rozhodnutí soudu, o němž informuje agentura Reuters.

Muslimové reagovali na Masúdovy „urážlivé“ kresby rozhořčeně – útokem na křesťany a zapalování domů v obci Manqabad jižně od města Assiut, kde žije mnoho křesťanů.

Podle článku 98 písm. f) egyptského trestního zákona: „Vězením po dobu nejméně 6 měsíců a nejvýše 5 let… bude potrestán ten, kdo využívá náboženství k propagaci, ať už slovem, písmem nebo jiným způsobem, extrémních myšlenek s cílem podněcování sporů, zesměšňování nebo urážení nebeského náboženství nebo náboženské skupiny nebo poškozování národní jednoty.“

Aktivisté na ochranu lidských práv označují toto ustanovení za hrozbu pro svobodu projevu.

Obdobným obviněním z hanobení islámu letos čelil egyptský magnát Naguib Sawiris, zakladatel liberální politické strany Svobodní Egypťané, poté co na Twitteru zveřejnil obrázky Mickeyho Mouse a Minnie Mouse v islámském oblečení.

Také známý komediální herec Adel Imám se ocitl před soudem kvůli obviněním z „urážky náboženství.“

Appeals court upholds three-year sentence for Coptic student defaming Islam – zpráva Egypt Independent (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv