… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ismajl Haníja

Ismajl Haníja

Předseda vlády Hamasu (Hnutí islámského odporu) v Gaze Ismajl Haníja (Ismail Haniyeh) minulý čtvrtek potvrdil, že jeho organizace se nezapojí do války proti Izraeli, pokud se židovský stát rozhodne zaútočit na íránská jaderná zařízení.

„Hamas je organizace, která pracuje v palestinské oblasti a operuje způsobem, který je v souladu se zájmy Palestinců,“ uvedl Haníja v rozhovoru, na který se odvolával Kanál 10 izraelské televize.

Haníja zdůraznil, že Islámská republika neusiluje o podporu Hamasu, pokud se Izrael rozhodne na Írán udeřit.

„Írán nás o nic nepožádal a my máme za to, že nás nepotřebuje,“ uvedl Haníja s tím, že izraelský útok na Írán by vedl na Blízkém východě k závažným následkům. „Nemohu předpovídat, co se stane, ale takový boj by měl následky na region.“

Už před několika měsíci vysoký představitel Hamasu Salah Bardawil prohlásil, že teroristická skupina se nepřidá k Íránu v žádné jeho válce s Izraelem.

„Pokud dojde k válce mezi (těmito) dvěma mocnostmi, Hamas se do takové války nezapojí,“ uvedl Bardawil. „Hamas není součástí vojenských aliancí v tomto regionu. Naší strategií je bránit naše práva.“

Írán, kdysi podporovatel Hamasu, je nyní s teroristickou skupinou ve sporu kvůli povstání proti syrskému prezidentu Bašáru Assadovi (Bashar Assad). Kvůli tomu, že Hamas odmítl Assada podpořit, mu rozzlobený Írán údajně zastavil podporu zbraněmi.

Má se za to, že zbraně, které Írán posílá do Gazy, jsou určeny výlučně pro Islámský džihád a pro organizace jako jsou Výbory lidového odporu.

Minulý čtvrtek Kanál 10 také informoval o obavám USA, že vstup Šaula Mofaze (Shaul Mofaz) a jeho strany Kadima do izraelské vlády by mohl vést k útoku na íránská jaderná zařízení v kterýkoliv okamžik.

Izrael – stejně jako USA, evropští spojenci a arabské státy Zálivu – je přesvědčen, že Írán provádí jaderný výzkum a vývoj s vojenským cílem.

Ministr obrany Ehud Barak nedávno varoval, že dokud bude Írán představovat svým jaderným programem hrozbu pro Izrael, není vyloučena žádná možnost izraelské reakce.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hamas Won’t Fight Israel Over Iran, Says Haniyeh.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv