… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Regionální vláda KurdistánuAutonomní vláda iráckého Kurdistánu v sobotu odmítla obvinění íránských představitelů, že oblast je základnou příslušníků izraelské zpravodajské služby. Uvedla to agentura AFP.

Íránský konzul v regionálním hlavním městě Arbílu (Irbíl, kurdsky Hewlêr) Azím Hosejní (Azim Hosseini) v minulých týdnech prohlásil, že izraelští špioni využívají Kurdistán jako základnu ke sbírání informací a operacím proti Islámské republice. Kurdské úřady obvinění odmítly jako „nepravdivé.“

„Není to poprvé, kdy íránští představitelé toto říkají aniž by předložili důkazy nebo důvody,“ uvedla kurdská regionální vláda v prohlášení.

„Vláda už nemůže vůči těmto obviněním mlčet, takže veřejnosti potvrzujeme, že Izrael nemá v Kurdistánu žádná centra nebo úřady. Toto obvinění popíráme. Jedná se o pokud zavléct Kurdistán do boje mezi Izraelem a Íránem a my jeho součástí být nechceme,“ dodává se v prohlášení.

 حكومة إقليم كوردستان ترفض بشدة إتهامات عدد من المسؤولين الايرانيين حول الوجود الاسرائيلي في إقليم كوردستان – prohlášení autonomní vlády iráckého Kurdistánu (arabsky)

Hosejní 5. května prohlásil, že íránské bezpečnostní služby mají důkaz, že „v Kurdistánu jsou Izraelci a pracují proti Íránu.“

„Izraelci pracují pod různými pasy, jmény a krytím,“ sdělil kurdskému týdeníku Safil, který vychází v Arbílu.

Íránský poslanec Esmaíl Kosari (Esmaeel Kosari) 21. dubna pro íránský arabskojazyčný web Al-Alam prohlásil, že Kurdistán a Ázerbajdžán „musí vědět, že přítomnost sionistického režimu na jejich půdě, pro ně bude škodlivá.“

„Sousední národy nesmí dovolit tomuto režimu, aby měl jakékoliv aktivity proti Íránu,“ uvedl.

I když Izrael a Irák nemají diplomatické vztahy, Kurdistán má s Izraelem letité výborné vztahy a v posledních desetiletích židovský stát navštívila řada kurských představitelů.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv