… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Alžírsko volbyalžírské vlajkyV parlamentních volbách v Alžírsku, kde se v rámci tzv. Arabského jara očekávalo vítězství islamistů a jejich nástup k moci, islamisté překvapivě neuspěli. Oznámila to předevčírem agentura AP.

Strany islámské Zelené aliance Alžírska (Alliance de l’Algérie verte) tvrdí, že výsledky čtvrtečních voleb byly zmanipulovány, aby se nedostaly k moci.

Obecně se očekávalo, že Zelená aliance – složená z Hnutí společnosti pro mír (Mouvement de la société pour la paix, حركة مجتمع السلم, dříve zvané Hamas, حماس), Hnutí islámské obnovy (Mouvement de la Renaissance Islamique, حركة النهضة الاسلامية, Ennahda) a Hnutí národní reformy (Mouvement pour la réforme nationale, حركة الإصلاح الوطني, Islah) – si povede dobře.

Podle výsledků to ale byla provládní Fronta národního osvobození (FNL, Front de Libération Nationale, جبهة التحرير الوطني), která zemi vládla většinu doby od její nezávislosti, kdo volbám dominoval.

FNL získala 220 ze 462 mandátů. Druhá vládní strana – Národní shromáždění pro demokracii (Rassemblement National Démocratique, RND, التجمع الوطني الديمقراطي) – dalších 68. Dohromady tak mají obě vládní strany v novém parlamentu pohodlnou většinu.

Islamistická Zelená aliance získala pouhých 48 mandátů, což je ještě méně, než při předchozích volbách, kdy jich měla 60.

Algerian legislative election, 2012 – výsledky voleb na Wikipedii (anglicky)

„Jsme překvapeni těmito výsledky, které jsou nelogické, nesmyslné a nepřijatelné,“ sdělil AP Abú Džara Sultání (Abou Djara Soltani), stojící v čele nejsilnější strany aliance. Výsledky připsal „těm, kdo by se rádi vrátili k vládě jedné strany.“

Sultání uvedl, že jeho aliance bude diskutovat o tom, zda z parlamentu odejde, ale dodal, že pravděpodobně se spíše pokusí spojit se s řadou dalších levicových a liberální opozičních stran. „Tyto výsledky jsou pro Alžírské jaro cestou zpět,“ uvedl.

Alžírsko bylo jednou ze zemí, které byly během Arabského jara zasaženy protesty, a pořádková policie pozatýkala stovky těch, kdo žádali demisi prezidenta Abdala Azíze Butefliky (Abdelaziz Bouteflika, عبد العزيز بوتفليقة).

Buteflika následně zrušil výjimečný stav, který v zemi platil od roku 1992, kdy islámští militanté zahájili válku proti vládě, která zrušila volby, v nichž zvítězila Islámská fronta spásy (Front Islamique du Salut, الجبهة الإسلامية للإنقاذ). Prezident také oznámil reformy a prohlásil, že nový parlament se zapojí do sepsání nové ústavy.

V únoru prezident vyhlásil parlamentní volby s tím, že povedou k přebudování Alžírska na stát s dobrou vládou a sociální spravedlností.

Buteflika slíbil čestné volby za účastni pozorovatelů jak z řad politických stran a nezávislé politické komise, tak mezinárodních pozorovatelů.

Islamisté nicméně tvrdí, že drtivé vítězství vládních stran je podvodné.

„Samozřejmě, že to byl podvod,“ sdělil AP manažer kampaně Zelené aliance Abderrazzak Mukri. Uvedl, že první výsledky z hlasovacích místností stavěly ve čtvrtek v noci islámskou alianci na těsné druhé místo za FLN.

Ministr vnitra Dahú Ould Kablíja (Dahu Ould Kablia), který výsledky v pátek oznámil, odmítl jakoukoliv možnost podvodu a volby označil za svobodné, transparentní a čestné.

„K žádnému podvodu nedošlo. Pokud má kdokoliv důkaz (o opaku), má 10 dní na to, aby ho předložil,“ prohlásil na tiskové konferenci.

Jedna reakce na Islamistům se nepodařilo zvítězit ve volbách v Alžírsku

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv