… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

hrající si děti v Samaří

hrající si děti v Samaří

Stále více Izraelců začíná na Judeu a Samaří pohlížet jako na důležitou součást Izraele, a to díky úsilí tamních obyvatel o vzdělávání veřejnosti. Úspěch potvrzuje nikdo jiný, než levicová organizace Mír nyní (Peace Now, Šalom Achšav, שלום עכשיו), která nedávno vyjádřila znepokojení nad „revolucí“ ve vnímaní veřejnosti.

Na nedávné konferenci levicových skupin v Tel Avivu Mír nyní rozdával pamflety, varující před změnou vnímání veřejnosti a vyzývají k obraně před touto změnou.

„Aniž bychom si toho všimli, pravice vytváří skutečnou revoluci ve veřejném mínění ohledně Území (Judeje a Samaří),“ uvedlo hnutí. „Bobtnající pravicová síť pracuje na několika frontách: cesty pro média, blogeři a vlivné osoby v Judeji a Samaří, (provedla) kompletní převrat při vysvětlování diplomacie v předvojenských programech…“

„My vracíme levici zpět na hřiště!“ prohlašuje Mír nyní. „Mír nyní vás zve, abyste se přidali… a stali se součástí fronty vysvětlující diplomatický postoj levice.“

Předchozí pokusy Míru nyní čelit úsilí samařských představitelů nebyly úspěšné. Skupina se snažila sama organizovat cestu po Judeji a Samaří pro parlamentní pracovníky, ale pro nezájem musela být cesta zrušena.

Judejští a samařští aktivisté se o poslední úsilí Míru ihned nezajímají.

„Nesoutěžíme s krajní levicí. Je jedno, co krajně levicové organizace říkají, rozhodující je, co věřící dělají. Budeme dále pokračovat v budování Země Izrael… a posilování židovského a sionistického povědomí v zemi,“ prohlásil předseda Samařské regionální rady Geršon Mesika (Gershon Mesika).

Samařská regionální rada odmítla reagovat přímo na Mír nyní, ale vydala obecné prohlášení: „Narozdíl od krajně levicových skupin, které se snaží utopit Stát Izrael v milionech eur, které dostávají od Evropské unie a protiizraelských fondů, my přicházíme bez peněz, ale s upřímnými záměry,“ uvedl poradce Josi Dagan (Yossi Dagan).

„Zatímco krajní levice šíří především nenávist k Izraeli a svár, my jsme zaneprázdnění vyučováním o sionistickém podniku, lásce k Izraeli a budování Země Izrael. Proto se lid Izraele připojuje k osidlování a distancuje od levice,“ dodal.

Regionální rada Samaří už do regionu přivedla více než 50 poslanců a ministrů a tisíce spisovatelů, novinářů a pracovníků médií. V rámci programů Rady, mezi něž patří i program pro širokou veřejnost nazvaný „Samaří – těší mě,“ oblast navštívilo více než 20 tisíc lidí.

Rada také začala cílit své programy za hranice Izraele. Mesika se nedávno stal prvním představitelem Judeje a Samaří, který hovořil v Evropském parlamentu. Jeho projev byl posluchači přijat dobře.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Peace Now Worried by ‘Settlers’ Popularity.

27 reakcí na Izraelská krajní levice znepokojena oblibou „osadníků“

 • boba napsal:

  pokud je to pravda, sdílím toto znepokojení, pravda je , že letitý výplach mozků dělá divy se soudným uvažováním, třeba jak jinak se dívali američtí filmoví tvůrci na válku ve Vietnamu, chápali její zvrhlost a jak jiní, v mnoha filmech a filmečcích je aspoň maličká zmínka – hrdina, bojoval ve Vietnamu a podle mne to má vliv i na americké veřejné mínění. Jinak by bylo dobře zveřejnit i skotačící palestinské děti v tzv. „Samaří“, ty děti, co jsou na obrázku se světlehnědými vlasy nejsou nijak moc semitského výzoru, to potvrzuje moje přesvědčení – Evropané kolonizovali cizí území a chtějí si ho ponechat celé

   • boba napsal:

    vy jste demagog? že soudíte lidi bezdůvodně? Diskuze se vede ohledně původního osídlení, ohledně práva Palestinců na Palestinu a o tom, že dnešní Izraelci (ve většině) jsou Evropané, potomci Evropanů a rozhodně kromě náboženství a ani to ne všichni nemají nic společného s historickými i bájnými Izraelity, já ale tvrdím, že i kdyby měli, jejich morální právo na Palestinu neexistuje, mezinárodně právní právo ano a to na území menší nežli se dnes snaží zcizit těm, kdo jsou tady doma

  • jurosh napsal:

   Propaganda jede na plné obrátky. Jak odporně zní když palestinský terorista (= bojovník za svobodu) zabije v Samaří (=na okupovaném území) nebohého mírumilovného osadníka (= okupanta). Gabčík s Kubišem a spol. se musí otáčet v hrobě!

   • Scooolie napsal:

    Jste nechutný. Gabčík a Kubiš byli hrdinové, kteří s nasazením života pronikli na nepřátelské území a za bílého dne ve velkoměstě na ulici zaútočili na nejvyššího představitele bezpečnostního aparátu nepřítele.

    Tzv. palestinský terorista je zbabělec, který s minimálním rizikem (když ho chytí se zbraní, půjde na pár měsíců do vězení, ne pod popravčí sekeru na Pankrác) zpravidla ze zálohy a zpravidla po setmění ostřeluje civilní osobní automobily nebo se vplíží do domu spících Židů a podřeže je v spánku (případ povražděných manželů a 3 dětí Fogelových v Itamaru).

    Srovnávat Gabčíka s Kubišem se zbabělými palestinskoarabskými zločinci je odporné a hrdinové by se skutečně museli otáčet v hrobě, kdyby tohle slyšeli.

  • Josef napsal:

   pane Bobe
   ještě pro vaší informovanost (myslím, že to však z historie dobře víte), Izrael nevedl žádnou dobyvačnou válku se svými sousedy a vždy se jen bránil, nebo reagoval na vzniklou situaci. Všimněte si, že (díky Bohu) vždy zvítězil i když stál proti početně výrazné přesile.
   Říkáte, že jste Čech. Já také, ale na naše vojsko nemám důvod být hrdý. Ani jednou (na rozdíl od Izraele) nás nebránili proti agresorům.

   O tom by bylo dobré zavést řeč. Myslím, že Izraelská armáda na rozdíl od naší splnila svoji úlohu a můžou být na ní hrdí.

 • Eva napsal:

  To je něco neuvěřitelného, co tu „boba“ předvádí. Když zredukuji své řečnické otázky, tak by mě docela zajímalo, co je to „Palestina“ a kdo je „Palestinec“. Ale zdůrazňuji, že je to dotaz řečnický. Další lekce z VUMLU by mě totiž zase odrovnala na minimálně týden…

 • boba napsal:

  tak co, děvčata a chlapci, došly argumenty a přikvačily urážky? Jinak než se budeme věnovat pojmům „Palestina“, „Palestinec“. mohli bychom probrat pojem „Izrael“, „Izraelec“, „Izraelita“,ˇ“Žid“, „žid“, „domorodec“, „kolonista“, „okupant“,“partyzán“ atd. Dnes s výročím atentátu by to bylo i dost aktuální. A je pro mne novinka, že levice v Izraeli navštěvuje vám tak dobře známý VUML

 • jurosh napsal:

  To Scoolie:
  Jak by podle vás měl vypadat boj Palestinců proti okupaci? I když to v Izraeli mnozí neradi slyší, dle mezinárodního práva je pobyt izraelských občanů na palestinských územích okupací, kterou žádají ukončit mnohé rezoluce OSN a dokonce i RB OSN. Takže tento stav hodnotí jako okupaci celý svět.

 • cogavec napsal:

  Boba pořád doufá ve zničení státu Izrael.Při vzniku státu Izrael mluvili Arabové řeči „Velkého klacku“,a rádi gestikulovali za pomocí tanků a pušek,to byl jejich argument,jiné řeči nechtěli rozumět.Izrael,aby se s nimi mohl domluvit,musel začít mluvit jejich jazykem,kterému velmi dobře rozuměli.Výsledek těchto „rozhovorů“ jsou současné hranice státu Izrael.

 • boba napsal:

  aleale, jak jste na to přišel, já tvrdím, že stát Izrael vnikl nespravedlivým procesem, kdy bez souhlasu lidí na místě žijících mezinárodní společenství rozhodlo, že tam vznikne stát nikoliv pro ně, tvrdím, že vznik státu Izrael byl provázen ničením, zabíjením prostě terorem vůči osobám tam do té doby žijícím, tvrdím také, že nyní již nelze zase ty lidi vyhnat zpět, ale není možné pro jejich prospěch dále okrádat o území ty původní,mír přinese jen to, když Izrael vydá vše, co neprávem drží. Jo, je pravda, že Palestinci nechtěli své domovy opustit dobrovolně, bránili se, vy byste se sebral a šel? Izrael nemá pevně stanovené hranice ale současně v žádném případě okupovaná území nejsou Izrael, trpíte myšlenkovým klišé o „těch divoších, co to s nimi po dobrém nejde“ a o laskavém bílém muži, který jim přinesl mír a civilizaci. Probuďte se

 • boba napsal:

  Palestinští bojovníci jsou partyzáni se vším všudy, operují na svém území povětšině, bojují proti okupaci, ne že by bylo dobře se s nimi potkat, jsou jistě i krutí, ale jejich protivník je krutější o tom vypovídá nejméně dvojnásobek palestinských obětí proti izraelským. Počítat, co kdo komu udělal je v této chvíli již kontraproduktivní, musí být obnoven stav klidu a Palestinci musejí dostatvše, co jim náleží dle mezinárodního práva. Gabčík s Kubišem by jim fandili taky, jestli vám připadají sebevražední atentátníci jako zbabělí útočníci, pak byste měl přestat číst Kiplinga a vrhnout se na modernější literaturu, kde není zbabělý barevný, směšný, naivní a nehezký průvodce a statečný, ušlechtilý bílý sáhib

 • Eva napsal:

  Zdá se, že na slovní průjem některých pisatelů nestačí ani školení ve VUMLU. To vypadá na výplach mozku ještě těžšího kalibru. Přitom se stačí podívat třeba do tisku z druhé poloviny 20.století, kdy vlastně „vznikli“ „Palestinci“ – kdy tento „národ“ vynalezl terorista Arafat… Taky by stálo za to zjistit si, kdo vlastně v roce 1948 vyzval Araby, aby opustili své domovy, než bude zničen nový Stát Izrael… A kdo tedy prakticky způsobil problém uprchlíků. O teroru ze strany Arabů před a v prvopočátcích existence Státu Izrael dokonce mnohdy za tiché podpory Britů snad ani nemá smysl mluvit, o tom každý průměrně informovaný člověk ví.

  • jurosh napsal:

   Ben Gurion nebyl o nic menší terorista než Arafat – a přitom po něm máte pojmenované letiště. BTW vy máte pojmenované letiště po teroristovi, my budeme mít pojmenovanované letiště po opilci.

 • cogavec napsal:

  Boba tedy nedoufá v úplné zničení státu Izrael.Nicméně to ostatní platí.Např. Sýrie měla Golanské výšiny,válčila a vlastní hloupostí je ztratila.Kdo zaručí že když je dostane zpět, nebude válčit?Nikdo to není schopen zaručit.Kdo seje vítr,sklízí bouři.Sýrie promrhala svůj čas,teď už se může s výšinami rozloučit.Většina arabského,i muslimského světa je od vzniku státu Izrael ve válečném stavu s tímto státem,taková je realita.Dokládají to svými postoji,svou řečí,svým jednáním.

 • Eva napsal:

  Ještě, že bylo nalezeno toto unikátní video o nejodpornějších palestinských bojovnících jako čajíčcích ve srovnání s osadnickými bestiemi. Je opravdu velmi přesvědčivé. Nálezci videa přeji, aby měl co nejdříve za sousedy chudáky Palestince nebo jiné muslimy. Jistě se mu dobře povede. A zejména jeho děti tento život bezpochyby ocení…

  • boba napsal:

   žádná zaslepená víra ani ve svůj „národ vyvolený“ nikdy nic dobrého nepřinesla a právě ta ne, vzpomeňte na „nadlidi“, myslím, že člověk by měl přemýšlet a minimálně sám sebe si představit na místě těch, jimiž tak moc pohrdá

  • boba napsal:

   jsem člověk s vlastním nepapouškovaným názorem, který mluví česky a nemá potřebu urážet ty, kdo se mýlí nebo kdo mají názory odlišné, tedy člověk zcela odlišný od vás, papa

   Edit – ban za urážku moda

   • Josef napsal:

    každý má právo na svůj názor, jen pokud chce být vnímán jako partner k společné debatě, musí zachovávat určitou etiku dialogu.Pravda, objektivita a seriozní fakta atd.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv