… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jezírko v jeruzalémské botanické zahradě

jezírko v jeruzalémské botanické zahradě

Vědci z Telavivské univerzity a Hebrejské univerzity v Jeruzalémě vyvinuli biologický senzor, který detekuje toxické chemikálie.

Profesor Josi Šacham-Diamand (Yosi Shacham-Diamand), proděkan Fakulty inženýrství Telvivské univerzity, a profesor Šimšon Belkin (Shimshon Belkin) z Institutu biologických věd Hebrejské univerzity, nazvali nové biosenzorické zařízení „měrný čip“ (dip chip)

Výzkum byl zveřejněn mimo jiné v časopisech Electrochimica Acta a Sensors and Actuators B: Chemical.

Zařízení obsahuje mikroby, navržené aby biologicky reagovali na toxické chemikálie velmi podobně, jako lidé nebo zvířata.

Čipy jsou založené na geneticky modifikovaných mikroorganismech, vyvinutých v Belkinově laboratoři. Když jsou vystaveni toxickým nebo jedovatým materiálům, produkují měřitelnou biologickou reakci, která je poté převedena na elektronický signál, který zařízení dokáže interpretovat jako stav „toxický“ nebo „netoxický.“

Takový čip by podle profesora Šachama-Diamanta mohl být připojen k mobilnímu zařízení, které by mohlo být používáno k měření toxicity v bezprostředním okolí jednotlivce.

Dip Chip je navržen tak, aby uživatele varoval před celkovou toxicitou, uvedl vědec. Využití může nalézt také v kosmetickém nebo farmaceutickém průmyslu. Může být využíván ke zjištění toxicity nových látek a minimalizovat tak využití experimentálních laboratorních zvířat.

Využitím téže technologie vědci vytvořili také větší zařízení na monitorování toxicity v tekoucí vodě.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ‚Dip Chip‘ Tests for Water, Food Toxicity.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv