… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Nejvyšší soud Izraele

Nejvyšší soud Izraele

Izraelský Nejvyšší soud (בית המשפט העליון) včera zamítl odvolání dvou hladovku držících bezpečnostních vězňů z území Palestinské správy, kteří se domáhali svého propuštění z izraelského vězení.

Thaír Chalachla (Thaer Halahla) a Bilál Dijáb (Bilal Diab) označení soudem za aktivní členy teroristické organizace Islámský džihád odmítají už 70 dní jídlo na protest proti věznění na základě izraelských zákonů o „administrativní vazbě.“

Proti držení ve vazbě, rozsáhlému odpírání rodinných návštěv a držení na samotce protestuje v izraelských věznicích hladovkou tři týdny okolo 1.550 Arabů.

Právníci a aktivisté za lidská práva z palestinskoarabských enkláv Nejvyšší soud označili „nástroj izraelských zpravodajských služeb“ a za toho, kdo „vynesl trest smrti.“

Ve svém rozhodnutí Nejvyšší soud doporučil bezpečnostním představitelům, aby zvážili propuštění mužů ze zdravotních důvodů, nicméně podpořil právo vlády je ve vazbě držet.

Chalachla a Dijáb svoji hladovku zahájili krátce poté, kdy státní zástupce rozhodl o propuštění jejich kumpána z Islámského džihád, teroristy Chádira Adnana (Khader Adnan), poté co se odvolal k Nejvyššímu soudu.

Adnan vydržel bez jídla 66 dní a s ukončením hladovky souhlasil až poté, kdy Izrael souhlasil s tím, že po vypršení původní lhůty už jeho administrativní vazbu neprodlouží.

Chádir Adnan se prezentoval jako nevinná oběť chybně uvězněná Izraelem. Později se ale objevilo video, na němž Adnan žádal budoucí sebevražedné bombové atentátníky, aby „nesli další výbušný pás.“

Rozhodnutí o Adnanově propuštění bylo široce kritizováno jako „otevření stavidel“ k dalším hladovkám vězňů, kteří budou mít důvod věřit, že izraelští představitelé kapitulují.

Oba muži, kteří jsou podle bezpečnostních představitelů členy Islámskéjo džihádu stejně jako Adnan, jsou drženi ve věznici v Ramle od srpna 2011. K jejich zatčení zašlo při rozsáhlém zátahu na teroristické buňky v Judeji a Samaří, který společně zahájily loni v létě Izraelské obranné síly a Všeobecná bezpečnostní služba.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu potvrdilo rozhodnutí vojenského soudu, který uvedl, že oba muži „jsou sami zodpovědní za svůj zdravotní stav.“

Světová lékařská asociace (WMA) zastává názor, že hladovku držící vězni, kteří odmítají potravu na základě svého rozumového rozhodnutí, nemají být krmeni násilím.

Již v roce 1975 organizace stanovila: „Když vězeň odmítá potravu a lékař dojde k závěru, že je schopen neomezeného a racionálního posouzení následků takového dobrovolného odmítání potravy, nesmí být krmen uměle.“

„Schopnost vězně toto posoudit musí být potvrzena nejméně jedním nezávislým lékařem. Lékař musí vězni vysvětlit následky odmítání potravy,“ uvádí WMA.

Co je administrativní vazba

Podle izraelských zákonů o administrativní vazbě mohou bezpečnostní představitelé požádat soud o příkaz k vazbě proti osobě, která je podezřelá z toho, že je hrozbou národní bezpečnosti, aniž by proti ní muselo být vzneseno obvinění.

Proti takovému příkazu se lze odvolat k vyššímu soudu a příkaz musí být soudem přezkoumám každých šest měsíců. Konečným odvolacím soudem je izraelský Nejvyšší soud.

Izraelští představitelé striktně dodržují politiku neprobírání zpravodajských informací veřejně a důkazní řízení o administrativních vazbách proto probíhá u soudu s vyloučením veřejnosti.

Islámský džihád, aktivní teroristé

Letos v lednu Hlavní bezpečností služba a izraelská policie zmařily střelecký útok, který plánoval izraelský Arab společně s teroristickou buňkou Islámského džihádu z Tulkaremu v severním Samaří.

Loni v srpnu byli teroristé Islámského džihádu z Gazy zapojeni do smrtícího přeshraničního přepadu izraelského civilního autobusu, při němž zahynulo 8 Izraelců – z toho 7 civilistů.

Vůdcové Islámského džihádu v Gaze – jehož teroristické buňky se silně podílejí na raketových útocích na jihoizraelské obce – jsou spíše terči leteckých úderů, než aby byli zatýkáni a drženi.

Minulý měsíc byli při dvou samostatných případech zatčeni teroristé Islámského džihádu, kteří se snažili propašovat do Izraele trubkové bomby, střelné zbraně, střelivo a nože. Během posledních dvou měsíců došlo k řadě pokusů Islámského džihádu a Hamasu propašovat zbraně, munici a trubkové bomby přes kontrolní stanoviště v Samaří.

  sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Supreme Court Rejects Hunger Strikers‘ Appeal.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv