… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ali Ahmed Karti, Karel Schwarzenberg

Ali Ahmed Karti, Karel Schwarzenberg (kliknutím se obrázek zvětší)

Poslední měsíc jsme poněkud zanedbali informování o zajímavostech na Ministerstvu zahraničí České republiky. K proběhnuvší návštěvě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v Egyptě se ještě vrátíme, o návštěvě „Palestiny a Kypru“ v nadcházejících dnech budeme informovat.

Dnes se omezíme na zprávu z 10. dubna 2012, kdy Karel Schwarzenberg přijal ministra zahraničních věcí Súdánu Aliho Ahmeda Kartiho. Ano, skutečně se jedná o ministra zahraničí vlády, v jejímž čele stojí prezident Umar al-Bašír (Omar al-Bashir), na něhož od roku 2009 je Mezinárodním trestním soudem vydán zatykač pro zločiny proti lidskosti a genocidu.

Popovídat si s vyslancem takového bastarda bylo ale zjevně pro Karla Schwarzenberga příjemné a veselé….

Celá tisková zpráva Ministerstva zahraničí:

Dne 10. 4. 2012 přijal místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg v Černínském paláci ministra zahraničních věcí Súdánu Aliho Ahmeda Kartiho.

Během setkání byla projednávána témata vzájemných bilaterálních vztahů mezi ČR a Súdánem, v prvé řadě možnosti obchodní výměny a spolupráce na poli kultury. Ministr Schwarzenberg zmínil nutnost vytvoření právního rámce pro obchodní výměnu a v této souvislosti také význam sjednání dohody o podpoře a ochraně investic. Předal svému partnerovi dopis ministra financí ČR ve věci řešení staré pohledávky za Súdánem a ocenil udělení koncesí Českému egyptologickému ústavu FF UK na archeologický průzkum v oblastech Uslí a 6. kataraktu řeky Nilu a Národnímu muzeu na průzkum lokality Wad Ben Naga. Ministr Karti vyjádřil podporu českým archeologickým týmům v Súdánu a informoval o možnosti Súdánem očekávané restrukturalizace svého celkového zadlužení ve spolupráci se Světovou bankou. Partneři se dále věnovali politické a bezpečnostní situaci v Súdánu, zejména v oblasti Dárfúru, Jižního Kordofánu a v provincii Modrý Nil, napjatým vztahům mezi Súdánem a Jihosúdánskou republikou, diskutovali m.j. otázku využívání nilských vod jednotlivými státy oblasti, situaci v regionu Afrického rohu a zejm. v Somálsku, situaci v Egyptě a Sýrii, projevy extremismu v oblasti Sahelu, vývoj v Mali a další témata.

Na závěr setkání podepsali oba ministři Memorandum o porozumění mezi ministerstvy zahraničních věcí Súdánu a České republiky.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv