… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Sabah al-Ahmad al-Džábir al-Sabah

Sabah al-Ahmad al-Džábir al-Sabah

Kuvajtský emír šejch Sabah al-Ahmad al-Džábir al-Sabah (Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, صباح الأحمد الجابر الصباح) minulý čtvrtek, 17. května 2012, zablokoval přijetí novely článku 79 ústavy, která měla stanovit, že všechny právní předpisy v zemi musejí být v souladu v islámským právem, šaríou. Informaci přinesly Kuwait Times a další místní média.

Bez předběžného souhlasu emíra není možné v Kuvajtu přijmout žádnou změnu ústavy.

„Jeho jasnost emír s tím nesouhlasí,“ sdělil novinářům islamistický zákonodárce Mohammad al-Dallal. „Musíme znovu o přesvědčování emíra nebo o předložení návrhu znovu v jiné podobě.“

„Naše společnost je konzervativní společností. Řada lidí žádá, aby zákony byly v souladu s šaríou. Nemáme také stabilní politický systém,“ dodal s tím, že zamýšlená novela by mohla napomoci tomu, že zákonodárství bude méně chaotické.

Podle kuvajtské ústavy může návrh na její změnu podat buď třetina členů Národního shromáždění (Madžlís al-Ummna, مجلس الأمة), nebo emír. Shromáždění pak prostou většinou může schválit debatu o ústavní změně. Samotná novela musí být ale následně schválena dvoutřetinovou většinou Shromáždění a poté podepsána emírem. Od svého vyhlášení v roce 1962 nebyla kuvajtská ústava nikdy novelizována.

Islamističtí poslanci se v minulosti opakovaně pokoušení o změnu čl. 2 ústavy tak, aby bylo stanoveno, že šaría je „jediným“ namísto současného „hlavním“ zdrojem zákonodárství.

Poté, kdy sunitští islamisté ve volbách letos v únoru posílili a získali takřka absolutní kontrolu nad parlamentem, rozhodli se zkusit změnit čl. 79, což se domnívali, že je snazší cesta. Aktuálně vetovanou snahu o změnu čl. 79 ústavy podpořilo 31 z celkem 50 zákonodárců.

Ani po emírově vetu islamisté od svého úmyslu neustoupili. „Proces uvedení zákonů do souladu s islámskou šaríou probíhá cestou snah o diskusi o právních normách, které odporují šaríi,“ uvedl místopředseda parlamentu Chálid al-Sultán (Khalid Al-Sultan) v prohlášení pro Al-Rai.

„Blok svobody nyní studuje všechny zákony v Kuvajtu, aby zjistil, zda nějaké jejich ustanovení odporuje islámské šaríi, abychom mohli navrhnout jeho změnu,“ prohlásil islamistický poslanec Badr al-Dachúm (Badr al-Dahoom). „Islamizace zákonů bude pokračovat, dokud nenadejte čas předložit změnu čl. 2.“

Okolo 85 % obyvatel Kuvajtu tvoří sunitští muslimové, zbytek jsou hinduisté a křesťané, kteří tam přišli za prací, avšak nemají občanství ani volební právo. Ze všech obyvatel Kuvajtu, kterých je odhadem 3 až 3,5 milionu, má občanství přibližně 1 milion. Z tohoto milionu občanů pak mohou volit ti, kterým je 21 a více let s výjimkou těch, kdo slouží v ozbrojených silách nebo byli naturalizováni před méně než 30 roky.

Volební právo naturalizovaným Kuvajťanům bylo uděleno – se zmíněnou 30letou čekací lhůtou – až v roce 1996, do té doby mohli volit jen ti, kdo kuvajtské občanství nabyli narozením. Ženy smějí volit od roku 2005.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv