… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Shalom Simhon, Martin Kuba

Shalom Simhon a Martin Kuba

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba potvrdil, že Česko chce i nadále rozvíjet celkovou spolupráci s Izraelem. Zároveň uvedl, že má naše země zájem také o izraelské zkušenosti v oblasti komerčního využití výsledků vědy a výzkumu,  stejně jako státní politiky podpory malých a středních začínajících inovativních firem. To jsou jen některé závěry čtvrteční schůzky s jeho izraelským protějškem Shalomem Simhonem.

Schůzka obou ministrů v Praze, která se uskutečnila v rámci návštěvy vládní izraelské delegace, v jejímž čele do Česka přicestoval premiér Benjamin Netanjahu, potvrdila vysokou úroveň vzájemných hospodářských vztahů a celkový zájem obou zemí tyto vztahy dále rozvíjet a prohlubovat.

„Nadále pozitivně se vyvíjí obchodní výměna, která se v uplynulém roce přiblížila hranici jedné miliardy amerických dolarů, tedy úrovni, jež se před deseti lety mohla zdát zcela iluzorní,“ poukázal ministr Kuba na statistické údaje, podle kterých dosáhl v loňském roce vzájemný obchod částky 911 milionů dolarů.

Zájem má však Česko podle ministra Kuby nejen o výraznější obchodní výměnu, ale také o izraelské zkušenosti v oblasti komerčního využití výsledků vědy a výzkumu. Tomu už pomáhá mezivládní dohoda umožňující paralelní financování projektů společně realizovaných českými a izraelskými firmami.

„Netajíme se tím, že nám imponuje schopnost Izraele zavádět výsledky vědy a výzkumu do praxe. Proto máme zájem na dalším rozšíření naší spolupráce o možnost konzultací a čerpání izraelských zkušeností jednak v oblasti komerčního využití výsledků vědy a výzkumu, tak i politiky podpory malých a středních začínajících inovativních firem. Izraelské zkušenosti nám mohou být cennou inspirací,“ prohlásil Kuba.

Konkrétně chce ministr průmyslu a obchodu uskutečnit v Praze jedno až dvoudenní seminář, kde by izraelští zástupci prezentovali a diskutovali o jednotlivých formách státní podpory, jejich administrování a výsledcích.

Zmíněnou inspirací pro Česko se pak může stát už návštěva čtyř izraelských laureátů Nobelovy ceny za výsledky dosažené v oblasti organické chemie, kteří do Prahy přicestují na konci května.

jednání ministrů Martina Kuby a Shaloma SimhonaČtvrteční schůzku využili ministři také k debatě o konkrétních projektech realizovaných českými firmami v Izraeli a těmi izraelskými v České republice. „Z obou stran jsme připraveni podnikatelské záměry našich firem podpořit, přirozeně v rámci možností, které k tomu máme,“ dodal k tomu Kuba. V neposlední řadě se bavili také o tom, jakým způsobem usnadnit vzájemný obchod, přičemž ministr průmyslu a obchodu poukázal především na povinnost zpětného nákupu izraelského zboží ve výši 20 procent při dodávkách českých firem pro izraelský státní sektor.

Shrnutí vzájemných obchodních vztahů České republiky a Izraele

Vzájemné obchodní vztahy prošly od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993 rychlým a velmi pozitivním vývojem. I když se statistické údaje obou zemí od sebe částečně liší z důvodu odlišné metodiky, růstový trend jak ve vývozech, tak dovozech je shodný. Podle statistik vzrostla v roce 2011 vzájemná obchodní výměna již na 911 milionů dolarů. V regionu Blízkého a Středního východu tak Izrael představuje pro ČR nejdůležitějšího obchodního partnera. Z pohledu objemu vývozu Izrael zaujímá v loňském roce páté místo mezi mimoevropskými státy.


Článek je tiskovou zprávou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky, kde vyšel pod názvem Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba chce využít izraelských zkušeností v oblasti komerčního využití výsledků výzkumu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv