… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Karel Schwarzenberg a Salám Fajjád

Karel Schwarzenberg a Salám Fajjád

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg uskutečnil 5. a 6. května 2012 oficiální návštěvu na Palestinských územích. Jejím cílem bylo napomoci propagaci české rozvojové spolupráce, posílit dobrou pověst ČR na Palestinských územích a podpořit uplatnění českých firem, které na Palestinských územích působí zejména v energetice a ve vodohospodářství.

Karel Schwarzenberg a Rijád Malkí

Karel Schwarzenberg a Rijád Malkí


Ministr Schwarzenberg jednal v Ramalláhu s premiérem Salámem Fajjádem a s ministrem zahraničních věcí Rijádem al-Malkím. Během rozhovorů ministr Schwarzenberg vyzdvihl existenci dobrých česko-palestinských vztahů a zdůraznil snahu pomoci rozvoji palestinské ekonomiky, která je důležitým předpokladem pro dlouhodobé mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Mezi další témata patřily aktuální vnitropalestinská situace a její vliv na izraelsko-palestinský konflikt, plán budování palestinského státu či možnost přímé finanční pomoci Palestinské národní správě.

Karel Schwarzenberg a Rijád Malkí

Karel Schwarzenberg a Rijád Malkí

Ministr Schwarzenberg se rovněž zajímal také o rozvojové projekty ČR v Tubásu, zejména další rozvoj českého opravárenského střediska na transformátory, jehož otevření se osobně účastnil v rámci poslední návštěvy Palestinských území v lednu 2011. Palestinští partneři využili přítomnosti ministra Schwarzenberga k prezentaci svých stanovisek v aktuálních otázkách, jako je izraelská výstavba na okupovaných územích včetně Jeruzaléma či mezinárodněpolitické kroky spojené s uznáním budoucího palestinského státu.

Karel Schwarzenberg a Muníb Masrí

Karel Schwarzenberg a Muníb Masrí

V rámci návštěvy se ministr Schwarzenberg setkal také s Muníbem Masrím, významným palestinským podnikatelem, filantropem a politikem, který má díky svému postavení dobré kontakty napříč palestinským politickým spektrem včetně nejvyšších představitelů Fatahu a Hamásu. V roce 2007 založil politické hnutí Palestinské fórum (the Palestine Forum) jako alternativu k oběma zmíněným hnutím. Muníb Masrí během setkáni obdržel od ministra Schwarzenberga oficiální pozvánku na letošní zasedání Fóra 2000 v Praze a přislíbil svou účast.

Ministr Schwarzenberg uskutečnil 6. května 2012 rovněž krátkou pracovní schůzku s ministrem zahraničních věcí Státu Izrael Avigdorem Liebermanem zaměřenou na projednání bilaterálních témat.


Článek je tiskovou zprávou Ministerstva zahraničí České republiky, kde vyšel pod názvem Ministr Schwarzenberg navštívil Palestinská území.

Jedna reakce na Ministr zahraničí České republiky Schwarzenberg navštívil Palestinská území, jednal s izraelským ministrem zahraničí

  • Eva napsal:

    Pan Schwarzenberg by si měl hlavně dopřát odvar z jahodového listí – hlavně až zase bude jednat o možnosti přímé finanční pomoci palestinské správě! No, ale pokud je chce podporovat ze svého…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv