… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Novinky v restauraci King Solomon 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Když jsem v březnu psala o pražských košer restauracích slíbila jsem, že se k tématu  vrátím, abych umožnila čtenářům aktualizovaný pohled na dění v pražském košer světě. Ještě před tím, než jsem se tedy stihla vrátit, dostala jsem informaci o zásadní novince v restauraci King Solomon a možnost pohovořit s rabínem Yehoshuou Kaufmanem, který je v tomto případě garantem kašrutu – organizace Chug Chatam Sofer, Bnei Brak. Tato ortodoxní komunita uděluje certifikáty kašrutu – teudot hechšer na vysoké úrovni  – mehadrin.

Po velmi důkladné a hluboké kontrole v restauraci udělil rabín Kaufman jménem Chug Chatam Sofer certifikát kašrutu restauraci King Solomon. Je to poprvé, kdy se tento certifikát uděluje v České Republice. Certifikace existuje v Izraeli již 60 let, vychází přitom ze středoevropské tradice. Nese jméno Chatama Sofera tedy vrchního bratislavského (prešburkského) rabína Moše Schreibera (1762-1839). Jeho potomci žijí dnes v Bnei Braku a komunita je široce známá právě díky hechšeru, který v Izraeli nalezneme na velkém množství potravinářských výrobků, vín a restaurací.

V této souvislosti jsem se rabína Kaufmana zeptala jaké jsou jeho pocity, když v staroslavné Praze uděluje hechšer, který vyšel z tradice středoevropské ortodoxie.

Rabín Kaufman odpověděl, že k pocitu odpovědnosti, který provází každého odpovědného za kašrut na tak vysoké úrovni se přidává pocit historické odpovědnosti vůči místu a jeho dávné minulosti. Vždyť na Starém židovském hřbitově, který je od restaurace vzdálen pouze několik metrů, jsou pochováni velikáni židovského učení. Uzavírá se tím jistý kruh, kdy se do Prahy vrací duchovní dědictví, které z těchto  míst vyšlo.

Další otázkou je, jak se skutečnost, že v Praze je restaurace s certifikátem na tak vysoké úrovni odrazí na zvýšení cestovního ruchu, zejména té klientely, pro kterou je kašrut důležitý.

 Rabín Kaufman řekl, že se domnívá, že tato skutečnost spolu s dalšími faktory velmi kladně ovlivní cestovní ruch a že do Prahy jistě přijede více turistů, kteří hledají nejen historické památky, ale i podmínky pro dodržení náboženských zákonů a tradic. Z tohoto pohledu je důležitá také skutečnost, že v Praze nyní působí ješiva rabína Pinto, kde se konají pravidelné každodenní  bohoslužby a kde je zajištěn minjan (deset mužů, kteří jsou nezbytní pro plnohodnotnou bohoslužbu). Tyto skutečnosti činí návštěvu Prahy a míst v jejím dosahu atraktivní i pro klienty, kteří se Praze právě z těchto důvodů vyhýbali anebo navštívili pouze některé památky, ale nezdrželi se více dnů. Jediné, co snad v Praze dosud chybí, je obchod, kde by bylo možné nakoupit košer potraviny s kvalitním hechšerem a zároveň se tam nasnídat.

Je důležité, aby v Praze přijímali tuto klientelu a poskytli jí takové služby, na jaké je zvyklá i v jiných postkomunistických zemích, které se stávají cílem stále většího počtu ortodoxních návštěvníků. Praha a místa v jejím okolí mají čím upoutat návštěvníka, který se zajímá především o židovské památky.

Rabín Kaufman si posteskl, že ortodoxní tisk neinformuje dostatečně o krásách a zajímavostech Prahy a České republiky a slíbil, že i v této věci se pokusí v Izraeli zapůsobit.

Popřejme tedy restauraci King Solomon mnoho úspěchů a věřme, že tento certifikát přispěje i k upevnění náboženského života české židovské komunity.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv