… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Binjamin Netanjahu na včerejším setkání Likudu

Binjamin Netanjahu na včerejším setkání Likudu

Izraelská vláda dnes dopoledne oficiálně předložila Knesetu návrh zákona, podle nějž se mají ihned po skončení letních parlamentních prázdnin a dva týdny před Roš HaŠana konat 4. září předčasné parlamentní volby.

Je ironií, že vláda vedená předsedou strany Likud Binjaminem Netanjahuem (Binyamin Netanyahu) je jednou z nejstabilnějších izraelských vlád v poslední době. Bouře, kterou ve vládě vyvolalo nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu o zrušení zákona o výjimce ze základní vojenské služby pro charedi-zbožnou mládež, však posloužila jako příležitost využít příznivě vyznívající průzkumy veřejného mínění.

Narozdíl od předchozích voleb bude v tomto případě kampaň trvat jen čtyři měsíce, což řadu voličů, otrávených z reklam politických stran, jen potěší. Relativně krátká předvolební kampaň může Netanjahuovi pomoci i tím, že méně času na zorganizování bude mít nová strana, kterou vytváří bývalý novinář Jair Lapid (Yair Lapid).

Web Globes dnes informuje, že Lapid se snaží získat dva z nejbohatších izraelských podnikatelů – odcházejícího generálního ředitele společnosti Teva Pharmaceuticals a nedávno odešlou generální ředitelku Bank Leumi Galiu Maor.

Premiér Netanjahu dnes členům své vlády řekl, že úspěchy jeho vlády přinesly politickou stabilitu, ale dodal: „Není žádní tajemství, že… dochází k poklesu koaliční stability… což veden k vydírání a populismu, které poškozují naše zásady, bezpečnost, ekonomiku a společnost.“

Média hlavního proudu se již snaží vykreslovat Likud jako stranu vedenou „extrémisty,“ což je termín, který dnes izraelský veřejnoprávní rozhlas použil k označení poslanců Likudu, kteří podporují židovskou přítomnost v Judeji a Samaří.

Opoziční strany uvádějí, že vládě se nepodařilo zajistit „sociální spravedlnost,“ ale stabilní a rostoucí ekonomika může ztížit útoky na končící koalici v této oblasti.

Otázka Judeje a Samaří představuje pro mainstreamová média a opoziční politiky, kteří tvrdí, že židovský rozvoj těchto oblastí bere peníze ze sociálních programů, snazší a lépe definovatelný cíl.

„Osídlení“ také obviňují z vytvoření z toho, že jsou překážkou „mírového procesu“, ale dokonce i zahraniční média ukazují frustraci Palestinské správy, která odmítá jakýkoliv kompromis a trvá na splnění všech svých územních a politických požadavků.

  sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku It’s Official: Elections September 4.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv