… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mezi Dnem nezávislosti a Dnem Jeruzaléma

Nedávno, 5. ijaru (letos 26. dubna) jsme slavili Den nezávislosti Státu Izrael, který podle gregoriánského kalendáře připadá na 14. květen.  Toho dne, roku 1948, v budově Tel-avivského muzea vyhlásil David Ben Gurion založení nového židovského státu. O den později napadly armády Egypta, Sýrie, Iraku, Libanonu a Jordánska sotva zrozený stát. Začala válka za nezávislost, v níž většina států světa, včetně USA, nedávala Izraeli šanci na přežití, neřkuli na vítězství. I v moderní době se dějí zázraky! 600 tisíc Izraelců (včetně nemluvňat, dětí a starců) se ubránilo nejen vojenské přesile, ale i dvojnásobnému počtu Arabů, kteří žili na území mandátní Palestiny, z nichž mnozí již od prosince 1947 utvářeli ozbrojené oddíly a pokračovali v tom, co začali jejich otcové pod vedením velkého jeruzalémského muftího Amína Hadždž al-Huseíního od počátku dvacátých let, ve vraždění Židů.

הנה לא ינום ולא יישן שומר ישראל. Hle, nedříme a nespí ten, jenž chrání Izraele. To jsou slova Žalmu 121, jejichž pravdivost je prověřena tisíciletou historií. Jak se uvádí v pesachové hagadě: „V každém pokolení proti nám povstávali, aby nás zničili, ale Hospodin nás vysvobodil z jejich rukou.“ Boží pomoc a ochrana není samozřejmá. Je podmíněna naší věrností Bohu a plněním jeho přikázání – micvot. Tak začíná paraša Bechukotaj.  „Jestliže se budete řídit mými nařízeními, dbát na má přikázání a plnit je… Zemi daruji mír a nikdo vás nebude děsit… Budete pronásledovat své nepřátele… Pět z vás jich bude pronásledovat sto a sto z vás jich bude pronásledovat deset tisíc… Budu vám Bohem a vy budete mým lidem….“ (26,3-13). Tato Hospodinova slova se vyplnila ještě v šestidenní válce, v níž byla osvobozena také východní část Jeruzaléma, kterou roku 1948 obsadilo Jordánské vojsko (Arabská legie). Židovská čtvrť Starého Města byla srovnána se zemí, včetně mnoha synagóg. Židovští obyvatelé východního Jeruzaléma utekli nebo byli evakuováni do západní části města. Až do roku 1967 neměli Židé přístup ke Zdi nářků.

Květen 1967 byl pro Izrael kritickým měsícem, kdy opět panovaly obavy o samotnou existenci židovského státu. Násirovský Egypt spolu se Sýrií, za vydatné vojenské podpory SSSR, naplánovaly zničení Izraele. Egyptské letectvo mělo podniknout zničující nálety na Tel Aviv, Syrské letectvo na Haifu. Jordánsko se také připojilo k protiizraelské koalici. Téměř bezvýchodná situace, v níž se Izrael nacházel se zázrakem obrátila. Během prvního dne šestidenní války (5. – 10. června 1967) bylo zničeno na zemi veškeré egyptské a poté i syrské a jordánské letectvo. Nejhorší smrtonosná hrozba byla zažehnána. Poté měla izraelská armáda díky morálce svých velitelů a profesionalitě, s níž dovedli izraelští vojáci zacházet s moderní bojovou technikou, obrovskou převahu, byť co do počtu jich bylo mnohem méně.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv