… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

poslanec Zeev Elkin

poslanec Zeev Elkin

Předseda koaliční většiny v Knesetu, poslanec Zeev Elkin z Likudu, předložil předevčírem návrh zákona o rozpuštění parlamentu a konání předčasných voleb 4. září.

Krok přichází dříve, než se očekávalo, neboť podle zdrojů v Likudu by premiér a předseda strany Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) měl konání předčasných voleb oficiálně oznámit až na setkání parlamentního klubu Likudu nadcházející neděli.

Likud, který vede průzkumy veřejného mínění se značným náskokem, je konání voleb nakloněn. S datem konání souhlasí i Izrael náš domov (Jisrael Bejtejnu), Strana práce (Avoda) a Sefardští strážci Tóry (Šas).

Nově zvolený předseda strany Kadima (Vpřed) Šaul Mofaz (Shaul Mofaz) se nicméně snaží posunout termín voleb na 16. října v nadějí, že se oslabí odliv přízně voličů vůči jeho straně.

Očekává se, že Elkinův návrh zákona bude neprodleně předložen ke schválení organizačnímu výboru Knesetu a poté vrácen plénu k hlasování v druhém a třetím čtení.

Pokud návrh podpoří absolutní většina poslanců – alespoň 61 ze 120 – pak dojde k rozpuštění parlamentu a konání předčasných voleb.

Podle průzkumu z tohoto pondělí by Likud pod vedením premiéra Netanjahua získal ve volbách, pokud by se konaly nyní, 31 mandátů, což je o 4 více, než má nyní, a vytvářel by budoucí vládní koalici.

Jak ukázaly předchozí průzkumy, Kadima by se propadla ze současných 28 na 10 mandátů.

Průzkum agentury Dahaf přisuzuje Straně práce pod vedením Šely Jechimovič (Shelly Yechimovich) 17 křesel a Jisrael Bejtejnu 13 křesel, což je o 2 méně, než má nyní.

Strana práce měla v Knesetu 13 mandátů, ale když z ní loni odešel Ehud Barak, přidali se k němu 4 poslanci a Avodě tak zůstalo jen 8 poslanců. Barakova strana Nezávislost (Acmaut) by podle předchozích průzkumů propadla a do Knesetu se v nových volbách vůbec nedostala.

Předevčírem nicméně Barakova strana oznámila, že poslední průzkum ukázal, že by získala 3 mandáty, a na tomto čísle chce před volbami také stavět.

Nová Strana budoucnosti bývalého novináře Jaira Lapida (Yair Lapid) by podle průzkumu Dahaf získala 12 křesel.

Šas by si pohoršil z 11 na 8 poslanců. Předvolební průzkumy nicméně obvykle sílu této strany podceňují.

Jednotnému judaismu Tóry by zůstalo 6 mandátů, levicová strana Merec (Meretz) by ke stávajícímu 1 mandátů získala další 4. Národní jednota (Ichud Leumi) by si měla udržet 4 poslance. Židovský domov (Bajit Jehudim) by přišel o 1 mandát a získal nezbytné minimum 2 poslanců, strana nicméně hlásí, že dojde ke slučování, což by mělo počet křesel v Knesetu zvýšit.

Tři převážně arabské strany by navíc získaly 1 mandát a měly by mít 11 poslanců v izraelském parlamentu.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Coalition Chairman Files Bill to Dissolve Knesset.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv