… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

charedi muž se hlásí k odvodu

charedi muž se hlásí k odvodu

Právní poradce Knesetu Ejal Jinon (Eyal Yinon) včera vysvětlil, že rozpuštění izraelského parlamentu a vypsání předčasných voleb povede k prodloužení účinnosti Talova zákona (חוק טל) do prosince 2012.

Zákon z roku 2002, pojmenovaný podle předsedy komise, která jeho přijetí doporučila, umožňuje mladým mužům studovat ješivu a vyhnout se tak odvodu až do věku 22 let, kdy si mohou vybrat, zda budou sloužit v armádě nebo dále studovat. Ti, kdo si vybrali nástup do práce, měli povinné jen 4 měsíce vojenské služby nebo 1 rok služby civilní.

Nejvyšší soud letos v únoru v poměru 6 ku 3 rozhodl, že zákon porušuje Základní zákon: Lidská důstojnost a svoboda (חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו), protože odporuje zásadě rovnosti. Soudci zákon nezrušili, ale zakázali prodloužení jeho účinnosti.

Na dotaz poslance Mošeho Gafniho (Moshe Gafni) z Jednotného judaismu Tóry Jinon sdělil, že Talův zákon bude automaticky prodloužen „tři měsíce do (funkčního období) příštího Knesetu.“

Pokud bude – jak se očekává – v nadcházejících dnech přijat návrh zákona o rozpuštění Knesetu, který předložil vůdce koaliční většiny poslanec Zeev Elkin, budou se parlamentní volby v Izraeli konat 4. září.

Jakmile vznikne nová koalice a zasedne nový Kneset, začne odpočítávání 90 dnů do konce účinnosti Talova zákona.

Jinonův názor se opírá o článek 38 izraelského Základní zákona: Kneset, který stanoví: „Každá zákonná norma, která by měla vypršet během posledních dvou měsíců funkčního období končícího Knesetu nebo během čtyř měsíců poté, kdy Kneset rozhodl o svém rozpuštění, anebo během prvních tří měsíců funkčního období nadcházejícího Knesetu zůstane v platnosti až do uplynutí těchto tří měsíců.“

„Navzdory problematické situaci, kdy zůstane v platnosti zákon, o němž soudy rozhodly, že je neústavní, důsledky článku 38 jsou jasné,“ napsal Jinon Gafnimu. „Každý racionální a objektivní úsudek musí vzít v úvahu, že soud neměl v úmyslu ponechat otázku odvodů studentů ješiv bez jakékoliv právní úpravy.“

„Proto, i přestože zákon ve své současné podobě je neústavní, zůstane až do doby, než bude vytvořen nový Kneset, který může přijmout nový zákon, který respektuje soudní rozhodnutí.“

„Prostě řečeno, po rozpuštění Knesetu se legislativní proces zastavuje, takže vláda prakticky nemůže uposlechnout nařízení soudu a přijmout nový zákon, který odpovídá požadavkům ústavnosti.“

„To je přesně ta situace, pro jejíž řešení byl článek 39 Základního zákona: Kneset sepsán. Stejně jako dopadá na jiné zákony, které by během této doby měly vypršet, tak musí dopadat i na Talův zákon.“

Jinon dodal, že s ohledem na soudní rozhodnutí o neústavnosti Talova zákona a výjimečnost okolností rozpuštění Knesetu má v úmyslu o svém názoru vyrozumět soud a ty, kdo se zrušení zákona domáhali.

Jakým způsobem a kdy nahradit Talův zákon bylo v Netanjahuově vládě předmětem sporu, který vyústil ve výzvu k předčasným volbám.

Premiérova strana Likud podpořila zrušení Talova zákona, ale tvrdila – stejně jako její koaliční partner sefardská charedi strana Šas – že k vytvoření nezbytného rámce a zvýšení rozpočtu k začlenění velkého množství charedi mužů do Izraelských obranných sil je třeba řada měsíců.

Ministr vnitra a předseda Šas Eli Jišaj (Eli Yishai) už dříve prohlásil, že existuje „takřka brigáda“ charedi mužů, připravených sloužit v Izraelských obranných silách.

Podobný postoj jako Likud a Šas zaujal také ministr obrany a předseda strany Nezávislost Ehud Barak. Netanjahua v otázce Talova zákona podpořila také strana Židovský domov.

Neprodlené zrušení Talova zákona naopak podpořil ministr zahraničí a předseda Jisrael Bejtejnu Avigdor Lieberman, který je také nejhlasitějším zastáncem brzkých voleb.

Proti jakýmkoliv změnám Talova zákona se stavěl Jednotný judaismus Tóry.

Analytici uvádějí, že vyhlášením voleb nyní Netanjahu uspokojil Liebermanovu potřebu předvést svým stoupencům pevný postoj vůči Talovu zákonu, když současně získal měsíce času, které podle svých slov potřebuje k přípravě organizačního a rozpočtového rámce k zahájení odvodů charedi mužů do Izraelských obranných sil.

Za těchto okolností Netanjahu – který takřka jistě bude sestavovat i příští izraelskou vládu – zřejmě sestaví vládu velmi podobnou té současné, i když otázkou by mohlo být začlenění Jednotného judaismu Tóry.

  sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Elections Will Extend Tal Law into December.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv