… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

premiéři Petr Nečas a Benjamin Netanjahu, Praha 17. května 2012Předseda vlády Petr Nečas dnes jednal se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem. Společně pak zasedali členové vlád obou zemí.

„Ujistili jsme izraelskou delegaci o naší podpoře státu Izrael. Podporujeme rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi a také vztahy mezi EU a Státem Izrael, které jsou podle nás velmi přínosné pro obě strany,“ řekl po jednání předseda vlády Petr Nečas.

„Zásadně odmítáme delegitimizování a jakýkoliv bojkot Státu Izrael. Jednoznačně podporujeme právo státu Izrael na obranu proti teroristickým útokům. Společně sdílíme celosvětové obavy z íránského jaderného programu,“ dodal český premiér.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvítal postoj Čechů s tím, že mnoho národů nedokáže pochopit, že pouze bezpečný Izrael může dosáhnout míru. „Izrael nemá lepšího partnera v Evropě, než je Česká republika. Přátelství mezi Čechy a Židy sahá tisíc let do historie a jsme oba starodávné odvěké národy, vážíme si naší minulosti, hodnot a chceme vidět také cestu do budoucnosti,“ řekl izraelský premiér.

„Pokud jde o izraelsko-palestinský konflikt, jsme přesvědčeni, že trvalého míru může být dosaženo jedině přímým jednáním obou stran. ČR nepodporuje jednostranné kroky, které nemohou přispět k řešení mírového procesu. Stabilní řešení musí být založeno na principu dvou států, které budou naplněním práva židovského a palestinského národa na sebeurčení a budou vedle sebe žít v míru,“ řekl premiér Nečas.

Videoprezentace na webu Úřadu vlády České republiky

Česká republika a Izrael spolupracují na vědě a výzkumu

Společné zasedání ministrů vlád České republiky a Státu Izrael bylo historicky prvním. K jeho uskutečnění pozval izraelskou stranu český premiér Petr Nečas během své návštěvy Izraele loni v září. Mezi hlavní témata jednání patřily otázky vzájemných hospodářských vztahů, kultura či vzájemná spolupráce v oblasti vzdělávání a výzkumu a vývoje. „Chceme se podělit o naše technologie, ale také se seznámit s průmyslovým designem, s odborným školstvím, jak postupujete v těchto oblastech,“ řekl Netanjahu.

Jedním ze stěžejních témat rozhovorů byly zejména vzájemné obchodně-ekonomické vztahy, které prošly od vzniku samostatné České republiky zásadním vývojem a růstem ve vývozu i dovozu. Vzájemný obchodní obrat zaznamenal především v poslední době výrazný nárůst. V minulém roce došlo například oproti roku 2010 ke zvýšení o deset procent.

Izrael je pro Česko dlouhodobě nejvýznamnějším partnerem z oblasti Blízkého východu. V celkovém objemu českého exportu zaujímá 5. místo mezi mimoevropskými státy.

Rovněž spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje, která byla předmětem jednání již při předchozích setkáních obou premiérů, se stala jedním z témat dnešních debat. Zejména pak rezortní dohoda k programu Gesher/Most, kterou ministři školství podepsali již dříve. Tento program umožňuje spolupráci mezi českými a izraelskými firmami na výzkumných projektech a experimentálním vývoji pro komerční využití.

V rámci dnešního zasedání podepsali premiéři obou zemí společné prohlášení potvrzující přátelství a historické partnerství mezi Českou republikou a Státem Izrael, vytrvalou vzájemnou podporu, oboustranné respektování suverénního postavení obou zemí a uznání společných politických, obranných a ekonomických požadavků obou zemí.

Na tiskové konferenci po jednání dále podepsali ministři zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a Avigdor Lieberman společné prohlášení, jehož cílem je rozšíření a prohloubení dialogu mezi oběma zeměmi. Na základě tohoto dokumentu pak bude mimo jiné docházet k pravidelnému setkávání odborníků a výzkumníků na zahraniční politiku a bezpečnost.

Další podepsané dohody mezi Českou republikou a Státem Izrael se týkaly také zajištění širšího přístupu k česko-izraelskému přepravnímu trhu a vyšší míry flexibility letecké dopravy či témat obnovy, rekonstrukce a cenově dostupného bydlení. Ministři školství se též dohodli na společných česko-izraelských projektech základního výzkumu v oblastech neurodegenerativních onemocnění a pokročilého programování.

Spolu s izraelským ministerským předsedou dorazilo k jednání s českými protějšky celkem sedm ministrů izraelské vlády. Do Prahy tak přicestoval i ministr zahraničí Avigdor Lieberman, ministr průmyslu Shalom Simhon, ministr pro vědu a technologii Daniel Hershkowitz, ministr sociálních věcí a komunikací Moshe Kahlon, ministr dopravy Israel Katz, ministr výstavby Ariel Atias a ministryně kultury a sportu Limor Livnatová. Se svými českými rezortními protějšky vedli také samostatná bilaterální jednání.

Českou delegaci v čele s premiérem Petrem Nečasem zastupovali na společném zasedání vlád České republiky a Izraele ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, ministr školství Petr Fiala, ministr práce Jaromír Drábek, ministr dopravy Pavel Dobeš, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a ministryně kultury Alena Hanáková.


Článek je tiskovou zprávou Vlády České republiky, kde vyšel pod názvem Premiér: Izrael je naším klíčovým partnerem na Blízkém východě.

2 reakce na Premiér Petr Nečas: Izrael je naším klíčovým partnerem na Blízkém východě

  • Oblovka napsal:

    Doufám, že naše republika konečně našla ve světě opravdového a upřímného přítele. My ani Izrael jich nemáme mnoho. Otevírají se nedozírné možnosti a velká šance světu ukázat, co dobrého v obou našich národech je. Je třeba si ale uvědomit, odvrácenou stranu mince, kterou si ne každý dostatečně uvědomuje, – dostali jsme se na jedno z prvních míst v hledáčku islámských radikálů. Jsou na toto nebezpečí naše tajné služby a policie připraveni? Upřímně se budu za Prahu modlit, jestli se situace s Íránem vyhrotí.
    Hodně štěstí přeji nám i Vám

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv