… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Strážci islámské revoluce

Strážci islámské revoluce (Írán)

Deset předních příslušníků íránských Strážců islámské revoluce (Pasdaran, پاسداران) zemřelo v posledních měsících za podezřelých okolností. Mezi mrtvými jsou generálové a další vysocí představitelé a mnoho z nich zemřelo „za zjevně násilných okolností.“ Informaci dnes přinesl v Paříži vydávaný web Intelligence Online.

Strážci působí v Íránu v roli pohraniční stráže, mravnostní policie a vnitřního bezpečnostního aparátu. Mají za úkol zajišťovat, aby Islámská republika nesklouzla ze správné cesty a Íránci i se i nadále podřizovali vůli islámských duchovních, kteří vládnou zemi. Strážci jsou také považováni za jednu z nejsilnějších organizací současného Íránu, mají vlastní paravojenský oddíl, zaměstnávají 90 tisíc lidí a v podnikání mají majetek v řádech prý až desítek miliard dolarů.

Írán veřejně potvrdil pouze dvě z úmrtí – smrt Gholana Rezy Qasemiho, bývalého velitele 92. obrněné divize, a generála Mohameda Alího Músávího (Mohamed Ali Moussavi), velitele speciální jednotky ve městě Ahvaz.

Informace o dalších osmi pocházejí od skupin za demokracii a lidská práva, operujících mimo Írán.

Mezi mrtvými je generál Ahmed Mansúrí (Ahmed Mansouri), styčný důstojník Nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího (Ali Khameini) ve vedení Strážců. Zdroje v Íránu tvrdí, že zemřel na infarkt.

Další dva důstojníci – plukovník Nadžáf Alí Chirahali (Nadjaf Ali Khirahalli) a plukovník Nasír Púr (Nassif Pour) – zemřeli při dopravních nehodách.

Dalšími pěti nedávno zemřelými jsou 52letý Wafa Ghafarian, 53letý Abbas Mehri, 55letý Ahmed Siafazadeh, 50letý Mansúr Túrkan (Mansour Tourqan) a 51letý Ahmed Súdaker (Ahmed Soudaker)

Intelligence Online poznamenává, že Alí Chameneí v tomto případě veřejně nekondoloval, což vede ke spekulacím, že za úmrtími důstojníků stojí spory o kontrolu íránského černého trhu, který Pasdaran tradičně kontroluje.

Za situace, kdy sankce ztěžují a prodražují jakýkoliv dovoz a dokonce i získání místních výrobků, kvete černý trh a spekuluje se o tom, že jiné skupiny mají pocit, že se je Strážci snaží „vytlačit“ z některých oblastí podnikání.

Spekuluje se také o roli sunitsko-šíitského napětí, protože přinejmenším dva z mrtvých sloužili v oblastech, kde žije množství sunitů.

Décès en série chez les Pasdarans – zpráva Intelligence Online (francouzsky)

Pasdaran hit by deaths – zpráva Intelligence Online (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv