… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Haifa

Haifa

Třetí největší město Izraele – Haifa – má silně sekulární podobu a je kvůli desetiletím nepřerušené vlády Strany práce přezdívano „rudé město.“ Podle svého starosty Jony Jahava (Yona Yahav) je ale ve skutečnosti město velmi odlišné.

Haifa vítá náboženské Židy, prohlásil starosta, který kdysi kandidovat za přísně sekulární stranu Šinuj (Shinui) a nyní aktivně podporuje stěhování zbožných do města.

„Jsem první starosta, který zde vyrostl, a pamatuji, že v mém mládí byli náboženští sionisté ve městě významnou silou,“ řekl Jahav webu Aruc 7 (Arutz Sheva).

„Během let zmizeli. Takže po své zvolení jsem se rozhodl, je přivést zpět,“ dodal.

Jona Jahav kontaktoval rabiho Rahamima Nissima, který stojí v čele hnutí Šálej Tóra (Shaalei Torah). Společně pak vedli skupinu náboženských sionistických rodin Garin Tóra, které se usadili ve čtvrti Hadar. Tato čtvrť, která kdysi patřila k nejprestižnějším ve městě, se postupně stala oblastí známou svojí chudobou a vysokou kriminalitou.

Od té doby jak čtvrť, tak tamní náboženská sionistická komunita vzkvétají. Jahav se nedávno sešel s rodinami z této části města. „Lidé z Garin jsou velmi aktivní v oblasti sociální a kulturní a jejich práci považujeme za požehnání,“ uvedl starosta. Skupině se také podařilo obnovit některé synagogy, které byly kvůli malému využití uzavřeny, dodal.

Náboženské rodiny žijí v Haifě v míru vedle řady různých jiných komunit, uvedl starosta.

„Image ‘rudého města’ se nás držel řadu let, ale ve městě byl vždy ‘jidiškajt’ a tak tomu je dodnes. Je to příjemné město, kde zbožný a nezbožný životní styl mírumilovně koexistují v jednotě a přátelství,” uzavřel.

  sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ‘Red City’ Pleased by Religious Influx.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv