… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Novou vůdkyní izraelské parlamentní opozice poté, kdy se premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) dohodl s předsedou Kadimy Šaulem Mofazem (Shaul Mofaz) o vstupu jeho strany do vlády, se stává předsedkyně strany Práce Šely Jechimovič (Shelly Yechimovich). Ta dohodu o vstupu Kadimy do vlády označila za „špinavý kšeft.“

Možná tak tomu je. A možná je všechno ještě jinak.

Dohoda o vstupu Kadimy do vlády, uzavřená uprostřed noci, překvapila všechny. Vstupem Kadimy bude mít vládní koalice podporu 94 ze 120 – tedy 78 % – poslanců.

V opozici tak zůstává 8 poslanců levicové strany Práce (Avoda), 3 poslanci krajně levicového Merecu (Meretz), 10 poslanců tří arabských stran a 5 poslanců pravicové Národní jednoty.

Aby legrace nebylo málo, Národní jednota dnes ústy poslance Uriho Ariela dala také najevo zájem o vstup do vlády. Premiér Netanjahu nicméně tuto alternativu, v důsledku níž by ve vládní koalici bylo už 82,5 % všech poslanců, zdá se zatím nezvažuje.

Nově budovaná izraelská koalice rozhodně není standardní a není ani na místě ji označovat jako „vládu národní jednoty.“ Takový pojem označuje koalici nejsilnější pravicové a nejsilnější levicové strany, nikoliv „vysavačovou koalici,“ která nasaje prakticky vše, co může.

V Izraeli dnes v situaci, kdy země není ve válce ani nečelí hospodářské katastrofě, má přesto vláda podporu v Knesetu tak širokou, že opozice – a tedy kritika a kontrola vlády zvenčí – prakticky neexistuje.

Na další vývoj jsem upřímně zvědav. Jediný racionální důvod k vytvoření takového formy vlády, je totiž buď skutečně špinavý kšeft a snaha se zbavit kritiků tím, že opozici nabídneme podíl na moci a nějaké ty „trafiky“ – anebo příprava na válku s Íránem.

3 reakce na Šely Jachimovič: Dohoda o vstupu Kadimy do vlády je špinavý kšeft

  • Hana Mayer napsal:

    No pochybuji, každopádě se přišla ukázat na nepovolenou demonstraci proti dohodě, která se odehrála včera večer v Tel Avivu.

  • Scooolie napsal:

    Cipi ve vládě být mohla už dávno, kdyby se podle toho chovala. Ona ovšem od začátku všude rozhlašovala, že s Netanjahuem nikdy, a nevynechala jedinou příležitost, jak si do něj verbálně kopnout. Takže jí samozřejmě žádná pozvánka do vlády nepřišla. Naopak Šaul sice také měl silná slova (jak bude sestavovat příští vládu), ale v rovině nikoliv osobního útoku na Bibiho – a o zapojení do vlády dal jasně najevo zájem. Takže tak.

    Jinak Cipi byla včera spolu s těmi dalšími úderníky z levého křídla Kadimy a z Meretzu na té demonstraci k politování. Její čas skončil. Myslím, že je vůbec otázkou, zda neskončil také čas Kadimy – část členů se vrátí do Likudu, část do Avody, část odejde mimo politiku a bude od tohohle podivného nelegitimního potomka obou velkých stran (nechtěl jsem přímo napsat „parchanta“ ;-)) pokoj… Ještě nějak košer způsobem rozhodnout o ukončení Arikova vegetativního stavu (v němž ho lze při dnešních schopnostech medicíny držet dalších 50 let bez naděje na probuzení) a bude po tom hnusu z doby Stažení uklizeno…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv