… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Muslimské bratrstvo

Muslimské bratrstvo (Egypt)

Egyptské Muslimské bratrstvo doufá, že až se za devět dní otevřou volební místnosti, voliči přivodí nástup éry islámského chalífátu.

„Jsme svědky naplňování snu o islámském chalífátu (vznikajícího) z rukou Mohameda Morsího,“ prohlásil klerik Safwat Higazy na demonstraci na podporu prezidentského kandidáta Muslimského bratrstva.

Televizní kazatel z pódia před tisíci posluchači na stadionu prohlásil: „Hlavním městem chalífátu a Spojených států arabských je Jeruzalém, dá-li Alláh.“

Dav, mávající zelenými vlajkami Bratrstva, reagoval skandováním: „Lidé chtějí naplnit Alláhův zákon.“

Sám Morsí na demonstraci na Káhirské univerzitě tento týden řekl: „Neakceptujeme jinou možnost než šaríju… Naší ústavou je Korán a tak tomu bude vždy.“

Mohamed Morsí je nicméně v tuto chvíli až na čtvrtém místě z celkem třinácti kandidátů, kteří se v prvním kole prezidentských voleb utkají 23. a 24. května. V popularitě jej předstihují dva představitelé bývalého režimu a umírněný islamista Abdel-Moeim Abolfotoh.

Abolfotoh, donedávna člen Bratrstva, organizaci opustil poté, kdy mu bylo bráněno kandidovat na prezidenta. Prohlásil, že křesťan má právo být prezidentem a že knihy prosazující ateismus nemají být cenzurovány. Podporují jej ovšem i zastánci tvrdší linie z řad salafistů.

Zastánci tvrdé linie ve vedení Muslimského bratrstva, odmítaní salafistickými islamisty, se od chvíle, kdy zvítězili v parlamentních volbách, stali mnohem odvážnějšími.

Strana žádala, aby jí jako vítězi voleb vládnoucí vojenská junta povolila sestavit vládu. Bratrstvo také zablokovalo přijetí úvěru od Světové banky, který měl pomoci zlepšit kanalizační systém země, protože placení úroků je islámským právem zakázáno.

Muslimské bratrstvo také vyzvalo vládu ke změně zákona z éry svrženého prezidenta Mubaraka, který umožňuje ženám domáhat se u islámských soudů rozvodu s jejich manžely.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Muslim Brotherhood’s Dream: Egypt to Elect Islamic Caliphate.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv