… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Silvan Šalom

Silvan Šalom

Izraelský vicepremiér Silvan Šalom (Silvan Shalom) včera navštívil Golanské výšiny (Ramat HaGolan, רמת הגולן) a prohlásil, že Izrael se Golan nikdy nevzdá.

„Jsme na Golanských výšinách odjakživa a zůstaneme navěky,“ řekl Šalom, který je také ministrem pro rozvoj Negevu a Galileje, ve vinařské škole.

„Existuje téměř nepřetržitá židovská přítomnost na Golanských výšinách po tisíce let a my nikdy neodejdeme,“ dodal.

Šalom přítomným řek, že Golany potřebují podporu k udržení a rozvoji své vynikající půdy, tak aby Izrael mohl vybudovat „impérium luxusního vína.“

Vinařská škola (Lane School) se věnuje vinohradnictví a láká studenty, zajímající se o obohacení vinařské kultury Izraele.

„Tento roky jsme otevřeli lékařskou školu v Safedu (Cfat), která se nachází v univerzitním z kampusu Galileji, který bude sloužit jako centrum pro všechny vysoké školy v regionu,“ uvedl Šalom.

„Golanské výšiny jsou magnetem pro přistěhovalce z celého světa a v Izraeli pro mladé lidi a rodiny a my budeme i nadále investovat v této oblasti, abychom posílili židovské osídlení.“

„Naší vizí je přivést do Galileje během následujícího desetiletí dalších 300.000 obyvatel,“ dodal ministr.

Izrael Golanské výšiny získal od Sýrie v obranné Šestidenní válce v roce 1967. V roce 1981 je anektoval.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Shalom: Israel Will Never Cede the Golan.

7 reakcí na Silvan Šalom: Izrael se nikdy nevzdá Golanských výšin

 • cogavec napsal:

  Sýrie přišla o Golanské výšiny vlastní vinou.Izrael nemá teměř žádnou strategickou hloubku svého území,není Rusko,které si může dovolit vpustit nepřítele 500 km do hloubky vlastního území a pak ho zničit.Nebyla jiná možnost jak zabránit agresivnímu sousedu v jeho útocích.Povinnosti státu je chránit vlastní občany.

 • boba napsal:

  V tom je právě jádro problému té oblasti, Izrael si chce ponechat vše, co odcizil, co okupoval, proto lze usoudit, že, ač je to v rozporu se zájmy i jejích vlastních občanů, nemá vážný zájem na míru v oblasti. Golany jí samozřejmě nepatří a drívě či později je bude muset opustit, jako i další okupovaná území

  • gugi napsal:

   Jasně Bobíku, asi jako ČSR „opustila“ Sudety…. 😛

   (Pokud budou realitu posuzovat podobné „malé hlavy“, nenastane nikdy kýžený posun ve vnímání spravedlivosti pozice Státu Izrael).

 • boba napsal:

  prima argumenty, až na to, že tzv. sudety, tedy české pohraničí vždy bylo součástí českého státu stejně jako Golany Sýrie, no a pokud se týká obranné války, pak je to jak říká, Němci toho taky v obranné válce plno vyhráli a hele jak to dopadlo.Kurilské ostrovy stejně jako Kaliningrad mají příliš složité osudy pro tuto diskuzi, jinak byste mohl vzpomenout také Nové Mexiku a Texas, ti se prvním dobyvatelům taky nevrátily. A jaký je ten kýžený posud ve vnímání „Izraele“, znamená to, že co Izrael činí, dobře činí, to , že příslušníci nějakého národa či náboženství dříve hrozně a nespravedlivě trpěli neznamená, že dnes mají ve vztahu k jiným jakákoliv privilegia, vyvoleným národem jsou leda ve své hlavě. Bez vrácení území nebude nikdy v oblasti mír, Syřané a Palestinci si to nenechají líbit

  • Scooolie napsal:

   Jste legrační – Sýrie je novotvar, vzniklý jako francouzský mandát po WWI. Do té doby dnešní Sýrie, Libanon, Izrael, ale i Egypt byly po dlouhá staletí součástí Otomanské říše. Žádné historicky ustálené hranice Sýrie neexistují (proto také někteří Syřané hájí koncept Velké Sýrie a nárokují nejen Golany, ale i Libanon a Hatay).

   Kurily i Královec mají jednoduchý osud – vítěz je poraženému sebral.

   Jinak s Vámi souhlasím – arabský stát na území historické Palestiny je nutnost. Naštěstí už existuje v její východní části – už 90 let pod názvem Transjordánsko, resp. Jordánsko.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv