… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

konference Rady Zálivu 4. března 2011

konference Rady Zálivu 4. března 2011

Nejméně tři členové šestičlenné Rady pro spolupráci arabských států Zálivu (někdy zkráceně zvané Rada pro spolupráci v Zálivu nebo Rada Zálivu, anglicky Gulf Cooperation Council – GCC, arabsky مجلس التعاون لدول الخليج العربية) uvedli, že pravděpodobně podpoří plán Saúdské Arábie na přeměnu rady na diplomatickou a vojenskou unii.

V Londýně vycházející panarabské noviny Al-Haját (Al-Hayat) citovaly vysoce postavený zdroj Rady, podle nějž se Katar a možná i Kuvajt přidají k Bahrajnu a Saúdské Arábii při oznámení jejich záměru stát se součástí jádra unie.

Spojené arabské emiráty a Omán by se podle tohoto nejmenovaného zdroje mohly přidat později, protože „bratři mají svoji konkrétní situaci,“ přičemž „všechny země se na unii Zálivu shodly.“

„Oznámení o jádru unie bude znamenat začátek rozpracování podrobností pro implementaci unie v oblasti bezpečnostní, politické, vojenské a ekonomické,“ uvedl zdroj.

Země Rady Zálivu předvedly silnou jednotu ve svých politických a bezpečnostních postojí ve vztahu k událostem v Bahrajnu a ke sporu mezi Spojenými arabskými emiráty a Íránem o emirátský ostrov, uvedl zdroj.

„Hořké zkušenosti v některých zemích Rady Zálivu by měly být silnou motivací ke vstupu do unie,“ uvedl zdroj.

Saúdský král Abdalláh bin Abdalazíz al-Saúd (Abdullah Bin Abdul Aziz Al Saud), hostitel posledního summitu Rady Zálivu, v prosinci vyzval k přeměně Rady z orgánu spolupráce na jednotnou unii.

Unie, která by byla strategickou hrází hrází proti rivalskému Íránu, by ponechala domácí záležitosti převážně v rukách členských států, ale centralizovala diplomatické a vojenské záležitosti.

Bahrajn od té doby opakovaně prohlásil, že výzvu podporuje a očekává její formální oznámení koncem tohoto roku v Manamě, kdy se tam bude konat příští výroční summit unie.

Zprávy, že Abdalláhově plánu jsou nakloněni nejméně tři členové Rady Zálivu, přicházejí v době, kdy se mají v Rijádu sejít představitelé Bahrajnu, Kataru, Kuvajtu, Ománu, Saúdské Arábie a SAE k jednodenním jednáním o posledním vývoji v regionu.

Očekává se také předložení první zprávy ad-hoc vytvořeného Výboru Rady, který má 31 let existující alianci doporučit způsob transformace na unii.

Saúdská Arábie – která s Íránem soupeří o hegemonii v oblasti Perského zálivu – bude vychvalovat přednosti unie jako nezbytnosti k čelení bezpečnostním hrozbám a politickým a ekonomickým výzvám.

Šest sunitských arabských monarchií Rady Zálivu obviňuje šíitský perský Írán ze snahy destabilizovat jejich režimy provokováním jejich šíitských komunit k revoluci.

Výzva Rijádu k vytvoření unie je spojena se snahou Rady Zálivu o posílení vztahů s NATO, které plánuje vybudovat v hlavním městě Kuvajtu své regionální operační centrum, a se snahou rozšířit unii na všech osm existujících sunitských monarchií.

Kromě předpokládaného členství Maroka a Jordánska – kdy Ammán již integrační jednání vede – Rada Zálivu zvažuje také přizvat Egypt, nejlidnatější arabskou zemi, k připojení k unii.

Takové rozšíření by vedlo k tomu, že Rada Zálivu – většina jejíchž členů je s Izraelem ve válečném stavu od jeho vzniku v roce 1948 – by sousedila se židovským státem.

Není jasné, zda by takový vývoj měl nějaký vliv na mírové smlouvy Jeruzaléma s Káhirou a Ammánem nebo na jeho vztah s arabským superstátem, který by s Izraelem sousedil z východu a jihu.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Four GCC Members Plan to Form Core of Superstate.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv