… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

NATOTurecko oznámilo, že bude blokovat účast Evropské unie na nacházejícím summitu NATO (Severoatlantické aliance), pokud se nebude moci účastnit také Organizace islámské spolupráce (منظمة التعاون الاسلامي), oznámil to turecký web Today’s Zaman.

Členské státy EU prosazují účast řady vysokých představitelů Unie, kteří nyní nevědí, zda se summitu budou moci kvůli odporu Turecka zúčastnit, informoval v pátek The Wall Street Journal.

Turecko argumentuje tím, že se summitu smějí zúčasnit pouze členské státy NATO. „Pokud se budou účastnit nečlenové NATO, pak musí být zastoupena (na summitu v Chicagu) především OIS,“ citoval včera Today’s Zaman turecké diplomatické zdroje.

Turečtí představitelé uvádějí, že příspěvek OIS v případě mírové mise v Afghánistánu převyšuje příspěvek EU.

Představitelé dále uvedli, že konečné rozhodnutí o tom, kdo se bude účastnit, dosud přijato nebylo. Dodali, že proti zamýšlené účasti Evropské unie na chicagském summitu jsou i další členové NATO, kteří nejsou členy EU.

Nesouhlas Turecka s účastí EU na summitu NATO je následkem dlouhodobého sporu Turecka s Unií, týkající se jednak snahy Turecka o přijetí, jemuž oponují některé významné státy EU, dále pak sporů s Kyprem a otázky dodržování lidských práv v Turecku.

Turecko již zablokovalo účast Izraele na summitu.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu minulý měsíc prohlásil, že Turecko Izraeli – členu Středomořského dialogu NATO, zahrnujícího 7 nečlenských zemí – neumožní ani účast na konferenci ani na novém partnerském programu aliance (tzv. Partnership Cooperation Menu, PCM).

Turecko-izraelské vztahy se v posledních letech postupně zhoršovaly, jak se Turecko odklánělo od spojenectví s Izraelem a přiklánělo ke kooperaci s regionálními nepřáteli Izraele – Sýrií a Íránem. Vztahy se staly chladnými v květnu 2010, kdy izraelské námořní komando v sebeobraně zastřelilo 9 Turků, kteří zaútočili na námořníky, kteří se snažili provést inspekci lodi Mavi Marmara, vezoucí neznámý náklad do teroristy ovládaného Pásma Gazy.

Turecko trvá na tom, že vztahy Izraele k NATO nedovolí normalizovat, dokud se nenormalizují vztahy Izraele s Tureckem – což podmiňuje oficiální omluvou a vyplacením odškodného rodinám zabitých.

2 reakce na Turecko bude blokovat účast EU na summitu NATO, pokud se nebude moci účastnit Organizace islámské spolupráce

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv