… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Judsko a Samařsko

Judsko a Samařsko

Více než 80 % ze 304 tisíc Židů v Judeji a Samaří má vlastní domy, což je o skoro 15 % více než činí izraelský průměr. Vyplývá to ze statistických údajů izraelské vlády.

Oficiální údaje o počtu obyvatel, vyšší o až 20 %, než počty udávané různými levicovými organizacemi, nezahrnují mladé lidi, žijící v „ilegálních“ komunitách.

Informace Ústředního statistického úřadu, o nichž informoval ekonomický portál Globes, načrtávají obraz kvality života, který Izraelci žijící ve městech nemají. Statisticky ovšem nezahrnují další faktory, jako je vzdělání, které je ve většině měst v Judeji a Samaří prioritou a má se za to, že je nadprůměrné.

Předpokládaná nebezpečnost života v Judeji a Samaří není překážkou růstu poptávky po domech, což vyvolává růst jejich cen. Počet nově prodaných domů prudce klesl, zejména kvůli vládní politice, konkrétně nutnosti souhlasu ministra obrany Ehuda Baraka k budování nových domů. Dalším negativním faktorem bylo 10měsíční zmrazení židovské výstavby v Judeji a Samaří, nařízené izraelskou vládou před 2 lety ve snaze vyjít vstříc Palestinské správě.

Následkem byl prudký pokles prodejů domů – z 830 v roce 2008 na 561 v roce 2011.

Výstavba nicméně znovu vzrostla. Dosavadní prodeje domů v letošním roce jsou mnohem vyšší a vláda vyhlásila výběrová řízení na výstavbu tisíců nových bytových jednotek.

Židovské rodiny v Judeji a Samaří jsou větší – v průměru mají 4,56 osob – než rodiny jinde v Izraeli, které mají v průměru jen 3,3 osob.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku High Quality of Life in Judea and Samaria, Say Gov’t Statistics.

12 reakcí na Vysoká kvalita života v Judeji a Samaří

 • jurosh napsal:

  Není se co divit, nejdražší na bydlení je pořízení pozemku. Ten Židé ukradli původním obyvatelům, takže je tudíž bydlení pro ně na okupovaných územích mnohem levnější.

 • boba napsal:

  třeba bychom si mohli říci, kdo není původní obyvatel, asi to bude ten, jehož rodiče a prarodiče a další generace dozadu se narodily v Evropě, kdo se přistěhoval na cizí území a hovořit o zaknihování nemá smysl, původní obyvatelé v Americe, Austrálii také neměli knihovaná území a byla jejich. Asi to nebude ten, kdo v hrozném šoku z toho, co dělali Němci Židům i židům se rozhodl odejít jinam aniž by si možná mnoho z nich uvědomilo, že to znamená vyhnat domácí obyvatele, vypálit jejich vesnice, aniž by si uvědomili, že bezpráví, které na nich bylo spácháno nahradí stejným bezprávím na jiných. Takže tohle nejsou původní obyvatelé, ti ostatní, Palestinci bez uvozovek, Beduíni, křesťanské staré skupiny a také židovské osídlení tam dříve po generace žijící, ti podle mne původní obyvatelé jsou. Krást území, plesat nad ukradením půl velkoměsta, stavět zdi na cizí půdě, strašit v cizích pobřežních vodách, to podle mne k míru nepovede

 • cogavec napsal:

  Judea má odvozen název od jednoho z dvanásti izraelských kmenů,takže to byli obyvatelé co tam žili před Araby.U proroka Ezechiela je psáno:“Toto praví Panovník Hospodin:Hle,já vezmu syny Izraele zprostřed pronárodů,kamkoli odešli,shromáždím je ze všech stran a přivedu je do jejich země.“(Ez.37,21).

 • boba napsal:

  krásný den, když vy tak rádi pohádky o Ezechielovi, já vám na oplátku můžu říci, co řekla Karkulka babičce, když ji viděla a byl to vlk. Ale teď vážně, pokud máme brát doopravdy, co který lidem řekl jejich bůh či prorok nebo vidění, pak máme problém, muslimům nakázal, aby jeho víru šířili a jinověrce nešetřili, co asi řekli jiní bohové jiným národům, to bychom se asi nedohodli nikdy. Kdybychom uvažovali v termínech – kdo tady byl dřív, pak asi tedy měl Hitler pravdu, že Praha je staré německé město, protože germánští Markomani a |Kvádi tady byli dříve než Slovani (i když s Němci asi neměli nic společného). Navíc místní názvy, pokud, a to já nevím, jsou uznávány všeobecně (Judea, Samaří), se vyznačují tím, že často nevznikly jako pojmenování po obyvatelích ale naopak obyvatelé se pojmenovali po nich. Navíc i ti, kdo kdysi přišli na tato území a vyznávali monoteismus – židé, arabové… přišli tam, kde bydleli jiní, spolu se mísili, konvertovali vzájemně ke svým vírám a skoro by se dalo vsadit, že takový Arafat má více genetické kořeny v oblasti než Netanjahu. Jak říká, ale tyto argumenty jsou zcela mimo mísu, protože slovy bohů a pradávným osídlením se argumentovat nedá, nakonec , do té východní Afriky, kde žili všichni naši předci, tam bychom se už nevešli. Prima je, že nemáte věcné argumenty jen plky a snad i vy se tedy zkusíte zamyslet

  • Scooolie napsal:

   Tzv. věcný argument je prostý: Arabové se v roce 1948 pokusili zničit Izrael a neuspěli. V roce 1967 se o totéž pokusili znovu a opět neuspěli. Je proto naprosto správné, že Izrael zabral část území, z něhož v té době Arabové útočili. Stejně tak to udělalo Rusko ve vztahu k Východnímu Prusku a Kurilám, resp. Polsko ve vztahu ke Slezsku. Jen škoda, že Izrael problém s agresivní menšinou nevyřešil stejně, jako to udělali v roce 1945 a několika letech následujících Rusové, Poláci nebo Čechoslováci – nevysídlil je.

 • boba napsal:

  tak to jsou úplně jiné kávy, Kaliningrad vznikl na území, které bylo dobyto poté, co hodní křesťané v rámci roznášení boží lásky padni komu padni vybili negermánské Prusy, kteří tam byli doma, Rusko ho nemá poprvé, patřilo mu, byť krátce, už dříve a je dobře, že je jejich, Kurily byly sporné a není divu, že sporné území si nechá vítěz války, ale Golany byly a jsou syrské, Izrael vznikl na území obývaném Palestinci (po vašemu Araby), kterým patřilo a aby pro sebe získal onen tak žádoucí životní prostor, musel vyhubit původní vesnice a města a lidi také vyhnat. Existence Izraele byla stvrzena a zaručena mezinárodním právem, byť se obyvatel v místě nikdo neptal, to samozřejmě jim radost neudělalo a nedělá, myslím ale, že se s tím faktem smířili¨, nakonec jsou si vědomi, že jich je a bude více a v několika generacích jich bude většina i v Izraeli. Arabové nebyli na svém území menšinou a ani asi nebudou, byli tam navíc doma a to rozhodně déle než emigranti z jiných států. Izrael buď je veden chorými mozky nebo schválně nenechá toto území v klidu, jinak by se nemohl snažit si stále přisvojovat to, co mu nepatří a vyšel by vstříc, stáhl se a pak mohl začít budovat mírové soužití, bez toho tam mír prostě nebude, to je jasné

  • jurosh napsal:

   Každá skupina lidí na planetě si může vybrat účelově to období, kdy jejich předkové osídlovali ta nejlepší či největší území. Já jsem reagoval proto, že mně po přečtení článku okamžitě vyskočil termín „šťastný okupant“. A to je myslím stejně absurdní spojení jako „humanitární bombardování“, které kdysi vymyslel jeden velmi podprůměrný dramatik.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv