… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

větrné turbíny na Golanech

větrné turbíny na Golanech – bude ropa následovat?

Izrael se rozhodl začít hledat ropu na Golanských výšinách. Rozhodnutí bylo kvůli nesouhlasu Sýrie odkládáno 20 let. Informaci přinesl ekonomický portál Globes a hebrejské noviny Jediot Achronot.

Poté, kdy Izrael v roce 1980 formálně anektoval strategické výšiny, osvobozené v Šestidenní válce v roce 1967, začal se na území vztahovat Ropný zákon, umožňující hledání ropy.

Pokud se Izrael rozhodne ropu na Golanech hledat, syrský prezident Bašár al-Assad (Bashar al-Assad) nepochybně vyvolá mezinárodní krizi. Mezinárodní společenství, včetně OSN, neuznává suverenitu Izraele nad Golanskými výšinami, přestože se tam v době syrské nadvlády nenacházely žádné obce.

Licence k průzkumu byly zrušeny, když se v 90. letech minulého století vláda premiéra Jicchaka Rabina (Yitzhak Rabin) snažila pokročit v jednáních se Sýrií o mírové smlouvě. Jednání se tehdy dostala do fáze, která v Izraeli vyvolala úspěšnou mohutnou kampaň „Lid je s Golany.“

Sýrie se navrácení své suverenity nad na vodu bohatými Golanskými výšinami domáhá už od Šestidenní války. V době prvního funkčního období premiéra Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) koncem 90. let Syřané odsoudili zprávy, popřené izraelskou vládou, že Izrael povolil těžbu ropy. Vláda Ehuda Olmerta před 4 roky vedla prostřednictvím mediátora se Sýrií jednání, ale bezvýsledně.

Assad občas nabízí uzavření mírové smlouvy a navázání diplomatických vztahů s Izraelem výměnou za úplné vzdání se oblasti, kterou Sýrie před rokem 1967 využívala k odstřelování židovských obcí v údolí, na východním břehu jezera Kineret (Galilejského jezera).

Rozhodnutí o obnovení licencí k ropnému průzkumu přijal ministr infrastruktury Uzi Landau, vysoký představitel národně sekulární strany Izrael náš domov (Jisrael Bejtejnu).

Izrael objevil ropu u Roš HaAjín (Rosh HaAyin), stejně jako mohutná ložiska zemního plynu u svého pobřeží ve Středozemním moři. Kolik komerčně využitelné ropy by mohlo být vytěženo ale dosud nebylo odhadnuto.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Israel to Search for Oil on the Golan Heights.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv