… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

rabi Šlomo Goren troubí na šofar

rabi Šlomo Goren troubí na šofar poblíž Západní zdi, červen 1967; foto: David Rubinger

vojáci u Západní zdi

izraelští výsadkáři Zion Karasanti, Jicchak Jifat a Chajm Ošri u Západní zdi, krátce po jejím osvobození na slavné fotografii Davida Rubingera

Dnes je tomu právě 45 let od chvíle, kdy Izraelské obranné síly třetí den Šestidenní války vstoupily do východní části Jeruzaléma a osvobodily ji z jordánské okupace. Jeruzalém byl opět sjednocen a Židé mohli po dlouhých 19 letech, kdy tomu Jordánsko bránilo, opět navštívit Staré město včetně Západní zdi. Jeruzalém je od té doby jednotným městem, kam mají přístup všichni mírumilovní lidé, bez rozdílu národnosti a náboženské příslušnosti.

51 reakcí na 45 let od osvobození Jeruzaléma (foto, video)

 • boba napsal:

  co se slaví? slyším dobře? Jeruzalém je město dvou politických útvarů, je to rozdělené město, jedna část izraelské, druhá palestinská a na tomto faktu to, že je ta palestinská okupovaná nemůže nic změnit, kromě některých diskutujících, kteří se bojí pravdě podívat do tváře a některých izraelských politiků tomu nikdo nevěří a nikdo to taky tak nebere. Jo a od koho byl osvobozen? od těch, kdo tam žili po staletí? jen aby ještě nedorazili Jeruzalém ze spárů nevěřících osvobozovat křižáci, to byl taky středověký evergreen a jak to dopadlo? Palestinci jsou tam stále. jen bohužel, nemožnou politikou Izraele, která odporuje všem rezolucím OSN se i na straně Palestinců neděje nic dobrého v boji o moc, ale to je až za druhé, za prvé se jim děje obrovská křivda a ta nebude trvat věčně, na to je jich příliš

  • Eva napsal:

   soudružko, ještě stále jste mi neodpověděla na dotaz, kdo jsou „Palestinci“ – kdy vznikli a kdo je vymyslel (byť jsem Vám to v podstatě několikrát už psala). Máte dojem, že když budete tisíckrát opakovat svou lež, tak, že se tady ujme? To Vaše bla, bla, bla už mě nepřekvapuje. Jen lži, podvody,demagogie a záměrné překrucování faktů, nic jiného neumíte, že?

   • boba napsal:

    odpovím vám hned, jak mi řeknete, kdo jsou „Izraelci“, kdy vznikli a kdo je vymyslel a z čeho odvozují své právo (před uznáním OSN) usadit se na cizím území a vyhánět odtud domácí

  • Scooolie napsal:

   Jeruzalém bylo jednotné město po tisíciletí a je jednotné město už 45 let. Rozdělené bylo jen 19 let poté, kdy jeho východní část protiprávně obsadil sousední stát – Zajordánsko, tedy arabský stát vytvořený pro Araby ve východní části historické Palestiny.

   Co, kdo bere a nebere, je dokonale jedno. O svém hlavním městě rozhoduje každý stát sám a jestli se to cizincům líbí nebo ne, není podstatné.

   • boba napsal:

    je dokonale jedno, že vedení Izraele prohlašuje cokoliv o Jeruzalémě, Jeruzalém, byl před Izraelem a bude i po něm, ano, o hlavním městě rozhoduje stát sám, ale pozor chyták, musí to město být na jeho území, což východní Jeruzalém rozhodně není, je to, jako bychom prohlásili za naše hlavní město Těšín a to obě poloviny a to je blbost, že jo

  • boba napsal:

   paní Evo, je mi líto, že vás musím zklamat, ale s vámi rozhodně nejsem žádná soudružka, předpona sou- předpokládá něco společného, ale my, bohudík, nemáme společného nic

 • Eva napsal:

  …jinak, Boba mi, nevím proč, připomíná tu Máňu (nebo sorry paní provdanou za „Palestince“?), co ji před časem vyhostili z Izraele. Byla to tehdy mediální bomba. Četla jsem s ní on-line rozhovor na nějakém serveru a bylo to dost podobné…. Žeby stejná líheň?

 • cogavec napsal:

  Zaradoval jsem se,když mi řekli:Pojďme do Hospodinova domu!Konečně se zastavují naše nohy, v tvých branách,Jeruzaléme!Jeruzalém vystavěný jako město,semknuté v jediný celek,tady,kam vystupují kmeny,Hospodinovy kmeny,má Izrael proč vzdávat díky Hospodinovu jménu.Vždyť tady jsou soudní stolce,stolce Davidova domu.Vyprošujte Jeruzalému pokoj:Kéž v klidu žijí ti,kdo tě milují!Ať vejde pokoj do tvých zdí:odpočinek do tvých paláců!Kvůli mým bratřím,mým přátelům,dovol mi říci:pokoj tobě!Kvůli domu Hospodina,našeho B-ha,se modlím za tvé štěstí! Poutní píseň.Davidova.Žl.122(121).

  • Iva napsal:

   Neboť tak praví Hospodin zástupů, který mě pro svou slávu poslal k národům, které vás plenily: „Kdo se vás dotýká, dotýká se zornice mého oka. Hle, mávnu po nich rukou a stanou se kořistí svých otroků.“ Tehdy poznáte, že mě poslal Hospodin zástupů.
   „Jásej a vesel se, Dcero sionská! Hle – už přicházím, abych bydlel mezi vámi, praví Hospodin. V onen den se mnohé národy připojí k Hospodinu a budou mým lidem a já budu bydlet mezi vámi.“ Tehdy poznáš, že mě k tobě poslal Hospodin zástupů.Hospodin se ujme Judy jako svého dědictví ve svaté zemi a znovu vyvolí Jeruzalém.Zmlkněte před Hospodinem, všichni lidé – vždyť už se probouzí, už vychází ze svého svatého příbytku! Zachariáš 2.kap.

 • Eva napsal:

  ad boba: „odpovím vám hned, jak mi řeknete, kdo jsou „Izraelci“, kdy vznikli a kdo je vymyslel a z čeho odvozují své právo (před uznáním OSN) usadit se na cizím území a vyhánět odtud domácí“ – no panečku to je tedy „dotaz“! Kdo jsou Izraelci? Bobo, to je jednoznačně dáno Starým zákonem! To jste patrně při svém vzdělání tak nějak nezjistila, co? Jedete na vlně nenávistné propagandy – mimochodem – čerpáte z učení takřka geniálního ministra propagandy Třetí říše? Vy totiž nediskutujete, Vy nemáte kromě bojovných hesel argumenty k diskusi, Vy nic nevíte a neznáte, jste v historických znalostech naprosto hloupá a tak se mi znovu potvrdilo, že diskuse s Vámi možná není! Diskutovat s blbcem je obecně vyčerpávající a zbytečné…

 • boba napsal:

  ano, ano, vaše motto se vám daří, paní Evo, dokonale sledovat, a já mohu potvrdit vaše slova, že diskuse s blbcem je vyčerpávající, nikoliv však zbytečná, sleduji, jak domeček z karet kolísá. Starý zákon i Nový zákon, i Epos o Gilgamešovi…. jsou jen staré pohádky, které si vyprávěli lovci a sběrači a poté pastevci za dlouhých večerů k tomu, aby si vysvětlili to, co ve svém světě viděli a vysvětlit si nedovedli, Starý zákon je pohádka nikoliv historie a nemůže proto jednoznačně cokoliv dát. Myslíte, že jednoznačně v moři kolem Dánska žijí sestry Malé mořské víly? Žádný národ není vyvolený ani není tvořen nadlidmi, žádný národ nemá za svého praotce vlka, medvěda či jaguára, jak věřili naši předci a třeba Indiáni, žádný národ od nikoho nedostal žádné území a už vůbec ne na věčné časy – jsou to pohádky, takže KDO TO JSOU „IZRAELCI“? dotaz není zodpovězen. No, jen si pěkně zanadávejte, hurá do toho, ale zdá se mi to nebo vám to sebevědomí nezvedá a argumenty nedodává, prostě nejde vyargumentovat stav, kdy do cizí země se přistěhují lidé, kteří mají za to, že kdysi předkům, kteří ani asi nebyli jejich předky, dala jakási pohádková figura řečená bůh, diví se, že to ti ostatní, kdož tam bydlí po staletí, a kteří mají podobnou figuru ve svých bájích, odmítají akceptovat, tak tyhle druhé začnou bez milosti vybíjet vypalovat, strašit vyhánět a to bez šance na úspěch ve svém projektu osídlení – do doby, než příšerný šílenec v Evropě vymyslí, kdo je a kdo není člověk a kdo je nadčlověk, začne zabíjet masově také příslušníky náboženství, které je s tímto násilně obsazovaným územím spojováno, jehož nositelé nemají a patrně ani geneticky nic společného s tvůrci toho náboženství a i národnostně jsou z podstatné části plně integrováni do národa s nímž žijí, ti začnou prchat před tímto šílencem a ti, kteří jeho řádění přežili prchají i poté a při tom nemilosrdně a násilně vyhánějí původní obyvatele. Protože celý svět má kvůli genocidě na nich spáchané černé svědomí, rozhodne, že to územně zaplatí úplně jiní lidé, ti si možná ani nevšimli, že v Evropě zuří velká válka a jak řekli, tak se usnesli a tím zadělali na parádní potíže, protože ti původní nebyli ovce a protože jich bylo mnoho a je ještě více. Tak je to s těmi dnešními „Izraelci“. podle pohádek se už staletí nežije, madam

  • jurosh napsal:

   Paní bobo, máte pravdu jako vždy. Argumentace nějakými báchorkami typu „Staré pověsti židovské“ je docela legrační. Připomenu poměrně nedávnou publikaci izraelského vědce Shlomo Sanda, který je profesorem historie na Tel Avivské univerzitě (snad ještě je) “The Invention of the Jewish People”. Oni ty pohádky o počátcích chrabrého národa mají ovšem svůj účinek – vzpomínám jak jsem coby dítko školou povinné věřil, jak Přemyslovci byli ti úžasní hodní, kteří stáli u počátků. Ale co potom, když zcela bez milosti vyvraždili konkureční Slavníkovce? Tak je to i s židy (nebo Židy?) – jsou-li to lidé, kteří chtějí žít v míru a v pokoji s ostatními, mají právo na místo na slunci tak jako všichni ostatní.

 • Refael napsal:

  Vazena/y bobo,
  my(Zide) jako narod nejsme nejakou bachorkou,ale fyzickym narodem.To byste musel/a rici to same i o Arabech(Izma’el) 😆 .
  Ziji v Jeruzaleme a narozdil od vas znam fakta o tehdy skutecne rozdelenem Jeruzaleme,ale tehdejsim Zajordanskem a vim od pametniku,jak si Arabove predstavuji rozdeleny Jeruzalem,kdy Izraelci(nejenom zbozni)nesmeli k Zapadni Zdi nejenom vubec prijit,ale dokonce i pohledet ze strech-jednoduse Zajordanci postavili okolo Ha’Kotel vysoke zdi.
  Takhle to bude vypadat,pokud i Palestin.Arabum dame Stare Mesto,vznikne typicky druhy Belfast.
  Jeruzalem jako „mezin.mesto“ pod „spravou“ OSN do roku 1967 selhalo uz na zacatku a melo u Arabu jenom car toaletniho papiru.At tehdy Izrael protestoval jak protestoval,pro nedodrzovani statusu OSN „mezinar.mesta“,ze napr.Zide nemeli moznost navstevovat Zapadni Zed,ale jeho protesty nebyli VUBEC celou slavnou OSN vyslyseny.
  Proto nase zeme nemuze uz asi nikdy verit OSN,alespon pokud ve Valnem shromazdeni budou mit demokr.zeme sveta jen 15%.Podle toho taky vypadaji ty jejich slavne „rezoluce“.Sice nejsou diky B-hu zavazne,ale i tak si muzeme udelat jasnou
  predstavu,koho zastupuji.
  Od 67.roku cely(!)Jeruzalem jenom kvete a to ani vy(Bobo v cele) i jemu/ji podobni nemuzete pri krapinku soudnosti poprit.

  „Jestli na tebe Jeruzaleme zapomenu,necht mi ma pravice slouzit zapomene a jazyk prilne k patru,pokud si te nebudu pripominat“!!!

  Preji VSEM ctenarum Eretzu kraaasne ctenicko 🙂

  • boba napsal:

   vážený pane, samozřejmě, že Židé jako národ existují, jako novodobý národ, jejich mýtické spojení s původními Izraelity a jejich mýtický nárok na jakékoliv území, které jim údajně daroval jejich bůh zpochybňuji, říkám, že nejsou národem vyvoleným ani oni a ani ti původní, nemají od žádného boha dán nárok na žádné území, totéž totiž tvrdí a tvrdily i další lidské skupiny po celém světě. Židé či Izraelci existují jako novodobý národ, protože si tak existovat přejí, to mají s Palestinci společné. Ti se také cítí národem a proto jím jsou, to už tady diskutováno bylo (tedy diskuze byla dost jednostranná diskuze x nadávky). Jistě víte, že Izrael v současnosti a nedávné minulosti byl kolonizován převážně Evropany s evropským cítění a evropskými jmény, ti se rozhodli, že vytvoří národ a já jim to přeju a chtějí-li to, uznávám je stejně jako Palestince. Jeruzalém není původní židovské osídlení, to jistě víte, existoval opravdu dlouhá staletí před tím, než jej dobili Židé a ti jej zničili – a pak znovu vystavěli, dlouhá staletí byl arabským městem pak pod panstvím Osmanů, ale vždy tam žili židé, muslimové i křesťani a to po dlouhá období v míru. Židé a to převážně evropští začali území kolonizovat poměrně nedávno a jistě se nedivíte, že ti, kteří byli ze svých sídel vyhánění, jejich vesnice vypalovány, jejich děti zabíjeny a jejich půda kradena, nejásali a nejásají dosud. Nicméne myslím si, že s jistým poklidným uspořádání by souhlasili už dávno, blokuje je tento stav v rozvoji, ale Izrael nechce vrátit ukradené a nechce jim umožnit běžný samostatný život, to je žába na prameni. Vy si myslíte, že dnes, kdy Izrael okupuje část |Jeruzaléma chová se k Palestincům lépe nežli oni k nim? to jistě ne. Lajete OSN, ale kdyby nebylo jejího, a podle mne nesprávného , rozhodnutí o vzniku dvou států Izraele a Palestiny, pak by nebylo ani nynější napětí a ve společném parlamentu by se maximálně pohádali či porvali poslanci. Izrael území východního Jeruzaléma ukradl a bude ho muset, dříve či později vrátit, čím později, tím více lidí zemře, což to nechápete? Vaše země nemůže věřit OSN – kdyby ho nebylo, nebyla by vůbec na mapě světa. Jeruzalém může kvést jak chce, jeho východní část byla ukradena a jeho palestinští obyvatelé asi jsou jiného názoru, ostatně i jiná města stejně jako Jeruzalém kvetla (Haifa např.) i dřív než je získal stát Izrael, takže jaká změna, kdyby nebylo úděsné nespravedlivé a zločinné politiky izraelské vlády, dnes bychom se netřásli před bláznivými muslimy, kteří útěchu ze své frustrace hledají v náručí svého otřesného boha, který jim poručil zabíjet jinověrce . a mají taky poslechnout? Já jako ateista vám říkám, strčte si ty své bohy a jejich rady, příkazy a dary za klobouk a nechte si je na doma, řiďte se jimi doma a nám ostatním s tím dejte pokoj. Jeruzalém jako židovský nevznikl, po většinu své existence takovým ani nebyl a je proto marné doufat, že jím navždy zůstane, jak říkám, Palestinců je moc, demografie jim přeje a proto je v čase vítězství na jejich straně – samozřejmě, pokud nedojde k mírovému vyrovnání, pak nebude ani vítězů a ani poražených a to by měl být cíl. Podle vás a to by mne opravdu zajímalo, Židé národ jsou a Palestinci – ano nebo ne? Jinak to, že lidé židovské víry nebo z rodin s židovskou vírou pocházejících se cítili být příslušníky národa, kde se narodili a vyrostli jak oni, tak jejich předci snad nepopřete, třeba Vojtěch Rakous to demonstroval i jménem, Karel Poláček…….., dnes se ale ve velké části rozhodli jinak a je to jejich věc jen by bylo dobře, aby stejná práva, která žádají pro sebe poskytovali i sousedům. přeji vám příjemný život v Jeruzalémě a velmi dobré vztahy se všemi sousedy, včetně Palestinců

   • Eva napsal:

    …no, tak opět vidím, že bytostná nenávist vůči Izraeli nemá sebemenší racionální základ, nýbrž výhradně duchovní. Bohužel, občas musím na Vaše zcestné výplody reagovat, byť mi to za to moc nestojí. Nepředkládáte sebemenší historický argument, jen propagandu, kterou Vás asi učí Vaši stoupenci s utěrkami na hlavách. Já jsem Vám přednesla celou řadu argumentů, ale ty prostě nechcete vidět. Skoro bych řekla, že neznalost hříchu nečiní, ale to už dnes určitě neplatí. Většina národa je gramotná, dá se říct, že každý umí číst a skoro každý se dostane k informacím. Takže Vaše suprzvráceniny by mě už měly nechat chladnou. Učte se, čtěte, studujte a pak zkuste diskutovat (tedy, pokud Vám nevymytá část mozku -pokud ještě nějaká zbyla – skutečně nějakou diskusi dovolí)…

 • Eva napsal:

  Milý Refaeli, problém u „boba“ je právě ta „krapinka soudnosti“ a „popírání“….Když někdo něco vidět nechce, tak to je horší, než když nemůže. Pěkný den mému milovanému židovskému Jeruzalému!!!

  • boba napsal:

   prosím vás, paní Evo, můžete mi vytáhnout ze svých četných příspěvků něco jako argument? já to tam nemůžu nikde objevit, dobrou

 • boba napsal:

  paní Evo, prosím, aspoň jeden argument, prosím, prosím, poslechnu vaší rady budu se učit číst, pokud mi nevymytá část mozku bude stačit, jen když uslyším od vás kromě hrubostí a keců jeden jediný argument. Láska je krásná věc, ale nic se nemá přehánět, jedni nosí utěrky, druzí nosí pejzy a paruku, jedni nosí to a druzí ono, ale hlupák i kdyby se oblékl do zlata a se dříve nebo později (někdy hned) pozná na sto honů. Zkuste proti mým superzvráceninám postavit jediný maličký skromňoučký ale věcný argument, já se s vámi a nad vašimi příspěvky vždy výborně pobavím, ale už to pomalu začíná nudit, jste na zdejším serveru kulturní vložka, nebo co?

  • Eva napsal:

   Jediný maličký skromňoučký ale věcný argument k čemu? Ke vzniku novodobého Státu Izrael? K biblickému původu Izraele a Izraelců? K bezpečnostnímu riziku na Blízkém východě? K Pelištejccům? K Arabům – Palestincům? K Jeruzalému jako hlavnímu městu Státu Izrael? K holocaustu? …

 • boba napsal:

  k čemukoliv, zatím se vám to nepovedlo, ale věřím, že váš olbřímí mozek, bytostná láska k pravdě a spravedlnosti na čistě racionálním základě prosta propagandy, geniální schopnost věcné diskuze (zatím ji, vy šibalko, úspěšně tajíte), třeba mi povězte, kdybyste se , bůh mi odpusť , narodila jako to odporné plémě jako Palestinka, která zažila příchod těch dobráků, kteří si přáli založit a založili stát Izrael, jak byste to vnímala, myslím, že byste hned poznala, jak příšerně vyvolený národ se před vámi zjevil, opustila byste své obydlí, svou zem, hroby svých předků a možná i dětí a uvolnila místo a stala se ve vlastní zemi páriou, protože přece cizí báchorečný strejda bůh jim to řekl že jsou nejlepší, nic jiného sice nesvědčí pro to, že by byl někdo ať již národ nebo rasa nebo pohlaví nejlepší, ale ten strejda, ten to ví líp, takže byste sklapúla paty a hurá pryč, možná byste k těm novým skvělým mohla chodit, třeba s doktorským titulem, umývat okna, to by bylo bašta

 • cogavec napsal:

  Ateista je ten,kdo věří že není žádný Bůh.Svou víru nemůže nijak dokázat.Proto je to věřící ateista.Jak známo ateismus je opium lidstva.Jistá ateistická sekta vyvraždila v SSSR milióny křesťanů.Nevidím v ateismu žádnou přednost.Ne všechny skutečnosti jsou hmotné.Např. matematické zákony,nebo-li dogmata.Nejsou hmotné,a přece se podle nich hmotný svět řídí.Tyto zákony nerezaví,ani nestárnou,nemají začátek v čase,prostě jsou.Nemají tvar,žádnou podobu,nejsou závislé na existenci lidstva,dají se poznat rozumem.Vykazují jev superpozice,nebo-li jsou přítomny na mnoha místech současně.Platí stejně na Zemi,Marsu či jiné galaxii.Jsou známy veškeré výsledky početních úkolů až do nekonečných řad,ale ne pro lidi,jelikož moře nekonečnosti není možné nalét do malého hrníčku,který představuje člověka.

  • boba napsal:

   to ani není zdravé se hned poránu tak nasmát, nedělejte mi to, prosím, zejména, když :Jsou známy veškeré výsledky početních úkolů až do nekonečných řad,ale ne pro žížaly,jelikož moře nekonečnosti není možné nalét do malého hrníčku,který představuje žížalku.

 • Refael napsal:

  boba,
  kdybychom se tak skutecne chovali k Arabum,jak vy popisujete(„deti zabijeni,vesnice vypalovany“),nemeli bychom s Palestinci dnes uz zadny problem.Proc?Nebot tehdejsi polit.situace vypadala tak,ze pokud bychom vyhnali palest.Araby hned v r.1967,tehdy by proti tomu nikdo moc neprotestoval.
  Ano,nekolik arab.vesnic skutecne bylo ve valce blizko Jeruzalema zniceno,ale bylo to v ramci boju s Jordanskou legii,nikoli nejakym dopredu vymyslenym planem.Tenkrat totiz nikdo i v Izraeli nepocital tak s rychlym a brilantnim vitezstvim.Muzete se docist(nikoli z palest.zdroju),kdo navrhoval po 6denni valce mir a kdo rekl legendarni trikrat(!) NE.Napr.Jordansko hned po 6denni valce nabizelo tamnim palest.Arabum,ze rychle dostanou jord.obcanstvi a dostavali jord.Dinary pro „rychlejsi rozhodnuti“.Ostatni arab.staty si s PROMINUTIM s palest.otazkou vytiraji dodnes zadek,jen ji vyuzivaji ke svym protiizr.cilum.Dokonce i tehdejsi jordan.tisk psal,ze tehdejsi arab.lidri maji za utecence zodpovednost,nebot to byli oni,kdo palest.Araby v r.1948 a 67 povzbuzoval k odchodu tim,ze jim rikali,jak nase IDF masakruje Palestince,zeny a deti.Vy tomu verite dodnes 😆 .
  Nerikam,ze jsme my(Izraelci) za vsech okolnosti bily jak lilie,b-huzel ne,ale celkove se nemame za co stydet i co se tyce palest.Arabu.Naopak arab.staty nedavaji Palestincum zadnou budoucnost ve svych zemich,napr.v Jordansku a pote v Libanonu byli i zmasakrovani,nebot si tam udelali stat ve state a nezridka se snazili svrhnout tamni rezimy,ktere podle nich byli malo propalestinske.
  Co se tyce nas,jako naroda,v tom vy se mylite na 100%.Jak mi muzete vysvetlit,ze vse-od Tory pocinaje az k archeolog.nalezum po cele zeme Izrael,jsou jednoznacne dukazy o nasem narode pred cca 4000 lety.Prozivame stejne svatky,stejne zakony a prikazani a nasi predci se ve svych modlitbach po temer 2000 let obraceli a my obracime na Jeruzalem).Arabove se obraceji zady k Jeruzalemu-k Mekka a Medina pri svych modlitbach.Jake dukazy jeste potrebujete?Jeruzalem byl pred Davidovym dobitim jebuzejske mesto.Tady B-h rozhodl o tom,ze daviduv syn Salamoun vystavel 1.chram na jim pojmenovane Chramove Hore(proto ten nazev).
  My Zide jsme vyvoleni slouzit jedinemu B-hu.Ta vyvolenost pro vasi informaci neznamena vyvysovat se nad jine(to jen tehdejsi katolicka cirkev a dnes antisemite se to snazi prekrucovat,aby vyvolali zast a zavist) a to je prave to,co z vas citim pri procitani vasich prispevku,byt se oznacujete za ateistu.Tou vyvolenosti v negat.slova smyslu sermujete.
  Kdyz si prectete starsi cestopisy cestovatelu,kteri napr.v 18.-19.stoleti tuto zemi navstivili,tak byste musel vedet,ze v zemi Izrael v te dobe bylo temer liduprazdne,nebot dle nich to bylo „misto bazin,mocalu a komaru a par pastevcu ovci“.Tehdy Zidov.Fond odkupoval od Arabu tuto pudu(i nekolikrat) a tamni Arabove se smali,jak dobry byl obchod,jak z jejich hlediska bezcenna puda byla.Takze vyhaneni se stalo,ale pouze ve vasi hlave s prominutim.Pote,co Arabove videli,ze ty mocaly a baziny vyschli(za nesmirnych obeti na zivotech-malarie) a puda vzkvetala,zadali okamzite navraceni teto pudy a tak vznikl mytus o ukradene zemi.Naopak velka zidov.spolecenstvi jako napr.v Hebronu,byli 2(!) velke masakry tamnich zidov.obyvatel.Hrstka arab.hrdinu-obyvatel skryvala cele zidov.rodiny pred jistou smrti.
  Zide byli vyhaneni z arab.zemi ve velkem,tehdy neco kolem 1 milionu,pokud bychom zavedli stejne pocty jako v pripade arab.utecencu dnes,hodne by prevysovali dnes uvadenych arab.utecencu a to nemluvim o jejich majetcich.Proto nekteri arab.pravnici varuji pred nastoleni tzn.vyrovnani,nebot arab.zeme by byli drtive v nevyhode a to v takrka ve vsech hledisek.
  Vim,ze FAKTA mnou,ale i jinymi vam nepomuzou,nebot kdo chce psa biti,vzdy si hul najde.Jednoduse kritizujete Izrael uz z podstaty,nezalezi vam na faktech.

 • cogavec napsal:

  Boba se směje tomu,čemu nerozumí.Ať si například vybere libovolná čísla a sečte je,výsledek je daný,není závislý na konkrétním člověku.Ke stejnému vysledku při stejném příkladě dojde jiná rozumná bytost třeba za milión let,jelikož tyto zákony jsou přítomny i v budoucnosti.Ale není v lidských silách znát např. naráz výsledky všech možných početních úloh týkající se sčítání čísel,prestože jejich výsledky jsou dané,existují bez ohledu na to,zda tomu nějaký člověk rozumí,nebo ne.

   • cogavec napsal:

    Boba,nemluvím o sčítání myší ale celých čísel.Existenci nehmotného světa který nepodléhá času,dokládá například existence prvočísel.Bude mi snad boba tvrdit že žádná prvočísla nejsou,anebo mi bude tvrdit že mají hmotnou povahu??Bez znalosti zákonitosti tohoto nehmotného světa bychom nesestrojili počítače,a neexistoval by ani internet.Odkud se tento svět vzal,když nemá žádný začátek???

 • boba napsal:

  váš předpoklad, že existuje bůh a to jeden a to ten váš, není všeobecně sdílen, nesdílejí ho ani věřící jiných a to podstatně straších náboženství a samozřejmě ani my ateisté. Neexistuje -li bůh a to právě ten váš, jen těžko komukoliv mohl cokoliv dát, jiní bozi si „vyvolili“ jiné národy a skupiny a to maličké i velké a Alláh nebyl výjimkou , všichni jsou tedy vyvolenců svých bohů, křesťanští misionáři si na tomto bludu vybudovali svou existenci, která přinesla rozvrácení třeba starých indiánských říší, 2 000 let se obracejí křesťané později jen katolíci k Římu, mnohem více než 2 000 let Číňané budují svou společnost nepřetržitě, jsou jistě přímými potomky původních obyvatel. Svátky slunovratu, svátky jara a podobné slavíme snad všichni na celém světě ještě z dob prehistorických, ať už si je přivlastňuje kdo chce a dává jim jakýkoliv náboženský obsah. Židovství stejně jako jiná náboženství se snažilo šířit mezi nevěřící, ale vbrzku narazilo na křesťanství a v soupeření s ním nebylo dost přitažlivé, proto se uzavřelo v sobě, evropští židé jsou z podstatné části potomci na víru obrácených národů místních, nakonec, podívejte se na vzhled semitských národů a na vzhled dnešních Židů původem z Evropy. I kdyby to byla rodná pravnoučata Mojžíšova, nemají nárok a ani mít nemohou na cokoliv, co jim údajně dal bůh v něhož věří jen oni, co ti ostatní bohové, ti do toho nemají co mluvit? Vaše logika vede k tomu, že Hitler měl pravdu, protože před Slovany, k nimž se hrdě hlásím (byť můj děd byl Čech židovské víry) byli na našem území germánské kmeny. Pravda, ani ony nejsou přímí předkové Němců, ale germánské osídlení na místě dnešní Prahy bylo jistě před slovanským – měl tedy Hitler pravdu? Kdyby Palestinci zacházeli kdysi se Židy tak brutálně jak popisujete, pak by dnes neměli problém,, protože by je stačili zabíjet tak, jak se přistěhovávali, že proběhlo vzájemné vraždění, to je fakt, ale historické prameny i písemné potvrzují, že již první bojůvky třeba Hagany měly v přímém programu a cíli obsadit a to i v roce 1967 co největší část Palestiny a ji zbavit vyháněním, zabíjením a strašením co nejvíce původního obyvatelstva. Než začali Židé postupně obsazovat Palestinu, obyvatelstvo různých náboženství žilo docela pokojně. Pokud by bylo Palestinci (proč vám toto slovo- jméno národa stejného jako Židé tak nejde přes pero?) požadované vyrovnání tak strašně výhodné pro Izrael, proč po něm neskočí a neukončí spory? a ještě by to bylo pro něj výhodné. Jinak k bezcennosti území, Palestinci a jejich předci tam žili, byla a je to jejich vlast a zda je bažinatá nebo úrodná, zda je lesnatá nebo s pouštěmi, to snad je jedno, žijí tam po mnoho generací, narodili se tam jejich nikoliv bájní ale reální předkové a mají tam i hroby svých blízkých, je to velká křivda, která se jim děje. Možná by se i nad nimi zavřela voda, stalo se to tak u mnoha malých národů, kam vyrazili šiřitelé další „pravdy“ křesťanství, vybili negermánské Prusy, Polabské Slovany…. měli štěstí, jednak byl ranný i pozdější středověk, jednak tyto národy byly malé a jejich zbytky se rozplynuly mezi národy v okolí nebo mezi uchvatiteli, jejich práva zmizela. To se u Palestinců ale čekat nedá, demograficky prosperují, jsou uprostřed jazykově blízkých národů, nejsou vklíněni mezi nepřátele, proto čas stojí na jejich straně a je jen v zájmu nepalestinských obyvatel bývalé Palestiny zejména pak nynějšího Izraele, aby došlo ke smíření, které jim umožní v regionu přežít i za padesát, sto a více let. Jestli říkáte, že se Izrael nemá za co stydět, pak to můžete říci jen proto, že sledujete jen ty informace, které potvrzují váš předsudek, myslím si, že Izrael má na rukou krev mnoha lidí, chová se rasisticky a žije v pohádkách. Izraelci, stejně jako jiné národy jsou prostě stejné, jako Češi, Němci, Konžané, Peruánci, prostě kdokoliv mají mezi sebou lidi slušné i lumpy, lidi chytré i pitomce, ale zdá se, že se nechávají oblbovat (zřejmě ale ne všichni, protože já čerpám z podkladů izraelských a židovských historiků, kteří nemají klapky na očích) Jestli se to nezmění, oni či jejich potomci za to zaplatí. Toho se nebojíte?

  • cogavec napsal:

   Boba, proč by se křesťané měli obracet k nějakému místu na Zemi???Ješua(Ježíš) přece řekl:“Moje království není z tohoto světa“(Jan 18,36).Křesťané přece věří,že směřují k nebeskému Jeruzalému.

 • Refael napsal:

  Boba,
  reknete mi prosim,ktere svetove nabozenstvi je starsi nez Judaismus?
  Proc asi arab.staty nechteji priznat ani 1% skutecne statni vyhaneni zidov.obyvatelstva z jejich statu?Protoze jsou to pokrytci.Porad my my musime neco podle vas.My muzeme za vsechny neresti Stredniho vychodu-za kazdou cenu my,takto uvazuje jenom demagog.Sami kaslou na Palestince,jen je pouzivaji jako zbran proti nam.Jak trefne kdysi poznamenal izr.komentator: „Arabove budou s Izraelem bojovat do posledniho Palestince“.
  Omlouvam se,nepochopil jsem vasi poznamku v zavorce.
  Ty masakry,ktere jsem popisoval v predeslem prispevku,jsou FAKTEM,ty se stali.
  Jiste,muzete spravne argumentovat jinym masakrem, v Deer-Jasinu.Ale z celkoveho hlediska mi se k Palestincum chovame nejhumanneji,lepe nez vsechny ostatni arabske staty dohromady,vcetne Jordanska.Samotni Arabove jich povrazdili mnohem mnohem vice.To vam ale nevadi,jenom pokud je jich zabito Izraelem,to se muzete vy a vselijaka tzn. „mirova“ hnuti zblaznit.To se vam to mluvi o „genocide,aparteidu“ atd.,pokud samotni Arabove povrazdi mnohem vice Palestincu napr.v jejich zemich,je nejak ticho po pesine,nikdo nehlesne.Tito mrtvy Palestinci nikoho z vas nezajimaji,jednoduse vam nejsou dost dobri,nebot nezemreli diky nam.Tomu se u nas rika „chucpani“,jste naprosti POKRYTCI!!!Kde vy jste vsichni byli zidobijci,kdyz v nasich mestech vybuchovali autobusy,obchody,trziste a skoly?!Kde jste vy vsichni zvanilove s plnou hubou humanismu byli,kdyz umirali po desitkach pri kazdem sebevr.utoku i deti?!
  Tady v Izraeli chceme mir s Araby,ale mir za kazdou cenu neni mir,ale KAPITULACE(Mnichovsky „mir“).Palestinci se uci podnes nenavisti k Zidum,nejen k Izraelcum.Asi mi date za pravdu,ze vychova deti je zaklad generace.Vite napr.,ze v r.1993 po podepsani mirovych dohod v Oslu si deti ve vsech nasich skolach odnaseli izr.i palest.vlajecky domu?Ale na palest.strane nebylo ani slechu o necem podobnem.Pokud Palestinci(pro vas Zapadni breh) mluvi pro zapadni media,maji plnou hubu miru apod.,pokud mluvi ke svym lidem,ventiluji plnou zast proti nam naplno,krome Hamasu a Hisbolahu,ti jsou alespon uprimni a rikaji,o co jim skutecne jde.
  Palestinci(spise jejich lidri nez obycejni lide) nechteji ve skutecnosti trvaly mir s nami,chteji vlastni stat pouze jako zbran proti nam.Dali jsme jim Gazu a co z ni ucinili?Zkuste hadat trikrat: napovim-odpalovaliste raket Kassam i Grad proti nasim mestum i vesnicim z lepe vyhodnych pozic.Jinymi slovy kazdy nas ustupek povazuji za nasi slabost a pouze provokuje k dalsim utokum.
  Jedine,v cem s vami souhlasim je,ze samozrejme i mezi nami Izraelci mame jako jine narody lumpy,pitomce i chytre lidi.

  • boba napsal:

   šamanismus (Afrika), totemismus (přežívá v Americe), magie, védské náboženství (/filosofický systém?). Je pěkné, jak se trápíte nad oběťmi sebevražedných atentátníků a je to strašné, ale trápí vás také asi dvojnásobný počet mrtvých v „odvetných“ akcích proti Palestincům? a mezi nimi dvakrát tolik děti , samozřejmě? Srovnávání, ano, já jsem zabil, ale taky je zabili ti vedle, to nemá odpověď to nikoho neomlouvá. A komu že jste dali Gazu? Gaza nebyla nikdy vaše stejně jako okupovaná území. Věřím, že hodně Izraelců, hodně Židů ve světě chce mír s Palestinci, však taky jejich argumentace je dost podobná té mojí, ale vláda mír nechce. Nebo je cestou k míru to, že na odcizených územích s hubou plnou dobré vůle, stavím další domy pro okupanty? Ano, v dětech je budoucnost, ale děti, které žijí ve velikém trestaneckém táboře, kterou je Gaza, které ví, že jejich domy byly zničeny, jejich pole zničena, jejich olivové háje vykáceny, jejich voda, které nemají dost k pití, plní židovské bazény, jak asi byste je učil k přátelství k Izraeli? Nepřeceňujete se, kdybyste Palestince nevyháněli a nedeptali, byli byste pro ně tak důležití, aby žili jen bojem proti vám? Odpalují rakety, ano, hodně jich padá na okupovaná území, tedy dle mezinárodního práva jedná se o partyzánský boj. Já to vidím tak, že izraelští představitelé nechtějí trvalý mír, kdekterý přistěhovalec v první generaci rozhoduje, co musejí či nemusejí dělat palestinští starousedlíci? Vy jste pokrytecký, jak se říká smítko v cizím oku vidíte, ale břevno ve svém ne. Proč většina Evropanů (připomínám ten známý průzkum veřejného mínění), proč považuje Izrael za hrozbu aniž by to byli milovníci islámu nebo milovníci válek? A k tomu božímu vyvolení, jednou si ten váš bůh vyvolil vás, pak si ale řekl, že se spletl a vyvolil křesťany a nakonec (zatím) zjistil, že ani ti nejsou to pravé ořechové a vyvolil muslimy? to je to pravé poučení? každý z té či oné či třetí party má právo na cokoliv? Pro mne za mne, věřte si čemu chcete, ale nemůžete požadovat, aby podle toho žili i ostatní. Já nejsem žádný fanda ani Izraele ani Palestiny, pro mne za mne, kdyby obě náboženství a obě skupiny nějaký čaroděj odmávl kouzelným proutkem, bylo by mi to zcela upřímně jedno a neumím si lhát, že nespravedlnost je spravedlivá a zlo je v podstatě dobro. Moje mínění je naprosto stále stejné, dokud Izrael nevrátí, co odcizil, nejen že nebude mír v oblasti, ale ani stát Izrael nemá šanci na dlouhodobé přežití (ještě vás raním, ale dle mého soudu někdy v daleké budoucnosti stejně bude existovat jen jedna Palestina s židovským i muslimským a jiným nežidovským obyvatelstvem, nějaká federace nebo tak, protože takto je to značně nestabilní uspořádání za všech okolností). Myslím ale , že i lidé kteří žijí dnes a tam ať je to kdokoliv má mít šanci na bezpečný život a k tomu politika Izraele tedy určitě nevede

 • boba napsal:

  jinak pane Refaele, děkuji, že jako jediný na těchto stránkách chcete a umíte diskutovat s člověkem, jehož názory se vám příčí a zatím nemáte potřebu mne označovat za oligofrenika, člověka bez mozku, blbou Máňu, negramotu a podobně, protože podle mne jen věcný rozhovor, byť nejsem s to přijmout vaše argumenty za své a vy zase ty mé, vede k tomu, že jeden druhého považujeme za lidskou bytost, jejíž názory sice nesdílíme a nic moc si o nich nemyslíme, ale v praxi předvádíme právo každého na jeho vlastní názor a nesnažíme se toho druhého zastrašit a ukřičet. Jste pro mne na těchto stránkách skutečně milým překvapením. Díky

 • Refael napsal:

  boba,
  co mam s vami delat 🙄 .
  Mluvil jsem o svetovem nabozenstvi,ktere je nejstarsi?
  Nemyslim si,ze je dvojnas.pocet obeti z rad palest.deti.Nase armada(IDF) necili zamerne na civilni cile,kde neni nic,jako vyrobny raket Kassam,sklady vybusnin napr.v mesitach ci vysoci cinitele teror.skupin,kteri se schovavaji napr.v podzemi nejvetsi nemocnice v Gaze ci za civilisty.Proc si myslite,ze obeti z rad palest.civilistu jsou tou nejlepsi zbrani,pro nas nejcynictejsim kalkulem z jejich strany?Proc po celou dobu jeste napr.nez Hamas ovladl Gazu,ale i od te doby nepostavil nikdo z nich jeden jediny kryt pro obycejne civilisty?Protoze se palest.vladcum naramne hodi smrt civilistu pri uderech na teror.cile.Ty sofistikovane rizene strely,pouzivane nasi IDF,jsou sami o sobe prilis drahe na jejich plytvani jen tak.Staci se podivat,kolik stoji raketa Kassam ci Grad a naproti tomu protiraketa ze systemu Iron Dome,ktera ma chranit pred palest.raketami.Kdyby nase armada opravdu chtela jen vrazdit,nemusela by pouzivat tyto velice drahe strely,ale nerizene s velice plosnym ucinkem,ktere jsou daleko daleko levnejsi.
  Odkdy se povazuje utoky na ciste civilni cile s ukolem co nejvice zabit a zastrasit civilni obyvatelstvo za partiz.boj?
  My neslavime a nedavame v ulicich sladkosti za smrt Palestincu a nepojmenovavame po,ja nevim,treba pilotech nazvy ulic.
  Kdybycho nechteli zadny mir,ale jen boj,pouzijeme ruskou taktiku z Cecenska:postrilet vsechny umirnene a nechat na zivu nejakou dobu radikaly a do sveta tvrdit,ze nemame nikoho,s kym bychom mohli vyjednavat,protoze vsichni,kdo by chteli vyjednavat,uz jsou davno mrtvy.Neznali by jste zadneho Arafata(nejhorsi lidr) ci Abu Mazena aj..Naopak palest.teror.frakce castokrat zabijeli vlastni lidi,kteri nesouhlasili s nasilnou politikou vlastnich lidru.Proto se u nas ne nadarmo rika: „mame plne hrbitovy umirnenych Palestincu“.
  Pisete ze „byli by jste pro tak duleziti……“,oni nepouzivaji stejnou logiku jako vy a ja.Jejich mysleni je jine-vsechno nebo nic.
  1 priklad za vsechny: v praci v Jeruzaleme,kde jsem pred 3 lety nastoupil jako novacek,pracuje pulka lidi muslim.vyznani a pulka zidov.vyznani.Samozrejme,ze behem prace mluvime obcas i o politice.Kdyz se mne arab.pracovnici ptali jeste jako novacka,co si myslim o konfliktu,samozrejme jsem na sve strane,ale nemam problem zminit i to,co se mi na politice z nasi strany nelibi.Ale oni to nemohli vubec ale vubec pochopit.Neustale se mne pote ptali: „tak na ci strane jsi“?Ja jsem odpovedel na nasi,ale nemam problem pojmenovat i neduhy nasich vlad.To oni proste nechapou.Bud vse nebo nic.Podle toho taky ta jejich politika vypada.Protoze maji zcela jine mysleni nez my,na hony vzdalene evropskemu i americkemu.Mimochodem tito arabsti spolupracovnici jsou mymi vybornymi kamarady,verim,ze ja jejich tez.Castokrat si pomahame nejen v praci.
  Opravdu nelze svadet vsechny negativa jen a jen na nas,Izraelce.
  Koukam,vy jste velky fanda do Pallywoodu 🙂 .
  Neco pro vas:

  http://www.youtube.com/watch?v=6nOHLeEh8C8

  http://www.izraelapalestina.cz/?p=1239

  Tyto 2 kratka videa prosim shlednete do konce,to jsou totiz odpovedi na vasi otazku,proc polovina Evropanu povazuje Izrael na nejvetsi hrozbu svetov.miru.
  Opravdu nemam zadnou potrebu vas nazyvat „cloveka bez mozku“ atd.,byt mi to nijak neulehcujete :mrgreen: .

 • boba napsal:

  pro cogavec: já odpovídám proto, že je slušnost odpovědět na přímý dotaz, i když je to zcela mimo mísu tohoto tématu: podle mne prvočísla i jiné matematické a fyzické vzorce a poučky a vztahy jsou myšlenkové konstrukce, které nám pomáhají pochopit zákonitosti světa kolem nás, vznikly v lidském mozku, tedy ve hmotě a vznikly proto, že tato hmota má specifickou vlastnost – myšlení. Kdyby nebylo lidských mozků, nebylo by ani prvočísel, zákonitosti by sice platily, ale jiný nežli lidský mozek, mohl by je uchopit jinak a odhalit jiné zákonitosti a také je pojmenovat, které my zatím neznáme a třeba neobjevit ty, které my jsme poznali a pojmenovali. jiný nežli hmotný svět (energie jako forma hmoty je předpokladem) není nebyl a nebude, nejsou bozi a ani posmrtný život je jen hmota, její formy a změny a my jsme tohoto světa součástí.

 • Vader napsal:

  BOBA – poslední warn za trollování a chronické porušování Pravidel (nahoře v menu si je můžete nechat někým přečíst).
  Pozn. – adjektivum „poslední“ je použito ve významu „fakt konečná“, nikoli jako „zatím poslední v řadě“, to jen abychom si rozuměli.

  • boba napsal:

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Octavio fuit, cum illam severitatem in eo filio adhibuit, quem in adoptionem D. Ita ne hoc quidem modo paria peccata sunt. Sed plane dicit quod intellegit….

 • jurosh napsal:

  To Boba. Ve Vašem komentáři je přeci jen chybička – těch židy zavražděných palestinců je dlouhodobě přibližně desetinásobek než počet zabitých izraelců palestinci.

  • Vader napsal:

   Jurosh – kolem a kolem vzato, arab z Gazy s raketometem, bombovým pásem, nebo s výrobnou Kassámů v garáži je stále palestinec. Tak jste to myslel? Ačkoliv – ten desetinásobek, to o myšlení moc nevypovídá.
   A JAK TO SAPRLOT SOUVISÍ S OSLAVAMI ZNOVUSJEDNOCENÉHO JERUZALÉMA ? Otázku berte jako řečnickou, jestli budete tapetovat dál, budete v souladu s vaším souhlasem stran Pravidel pro komentáře oceněn tropickým ovocem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv