… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

rabi Šlomo Amar uděluje požehnání

rabi Šlomo Amar uděluje požehnání

Jehuda Weinstein

Jehuda Weinstein

Sefardský vrchní rabín, rav Šlomo Amar (Shlomo Amar), dnes ostře vystoupil proti nedávnému rozhodnutí Nejvyššího státního zástupce a právního poradce vlády Jehudy Weinsteina (Yehuda Weinstein) přiznat oficiální uznání a financování „rabínům“ z reformního a konzervativního hnutí.

V projevu na ceremoniálu pro nové rabíny a rabínské soudce v Bejt HaKneset HaGadol (Beit HaKnesset HaGadol) v Jeruzalémě rav Amar prohlásil: „Nevím, zda chápou hloubku nebezpečí této věci.“

Rav Amar uvedl, že se o oficiálním rozhodnutí dozvěděl, když cestoval, a nikdo jej o něm předem neinformoval. Napsal poté dopisy protestující proti rozhodnutí předsedovi vlády Binjaminu Netanjahuovi (Binyamin Netanyahu) a Weinsteinovi.

„Pokusil jsem se ovlivnit srdce premiéra, který je člověkem odpovědným za národ a vede jej v této době,“ popisoval. „ Argumentoval – může někdo udělat takové rozhodnutí bez konzultace s Radou Vrchního rabinátu Izraele, který je oficiálním rabinátem? Může někdo přiznat uznání, aniž by vyslechl jeho názor?“

Rav Amar dosud odpovědi od Netanjahua a Weinsteina neobdržel.

Příští týden vrchní rabín poveden rozsáhlou diskusi o tomto tématu za účasti řady dalších předních rabínů. Rozhodnou o krocích, které podniknou, aby bylo rozhodnutí zrušeno.

Důvod vypuknutí sporu

Sporné stanovisko Jehudy Weinsteina bylo vydáno koncem května a uvádí, že města a obce mohou použít státní finance, aby zaměstnaly neortodoxní rabíny. Ti by měli být pro zabránění omylu označeni jako „neortodoxní komunitní rabíni.“ Rozhodnutí by nemělo mít vliv na židovská právní (halachická) rozhodnutí na městské nebo státní úrovni, která by i nadále měli činit výlučně ortodoxní rabíny, uvedl Weinstein.

Své stanovisko Weinstein vydal v reakci na soudní spor, jímž se reformní hnutí domáhala státního uznání a práva na financování svých rabínů v Izraeli.

Ministr náboženských záležitostí Jákov Mergi (Yaakov Mergi) ze strany Šas byl rozhodnutím pobouřen a pohrozil, že pokud by mělo jeho ministerstvo neortodoxní rabíny financovat, raději rezignuje. Následně prý byla vymyšlena obezlička, podle níž by peníze pro tyto duchovní šly sice z rozpočtu ministerstva náboženských záležitostí, ale vypláceny by byly ministerstvem školství.

Minulé úterý o rozhodnutí o uznání reformních a konzervativních rabínů a jejich financování jednal finanční výbor Knesetu. Při bouřlivém jednání předseda výboru Moše Gafni (Moshe Gafni) z Jednotného judaismu Tóry označil reformní Židy za „klauny“ a následně vykázal hlavu reformního hnutí Gilada Karifa z jednací místnosti, údajně kvůli tomu, že se mluvil bez dovolení.

Poslanec Gafni ostře kritizoval rozhodnutí „dát vládní financování těm, kdo nejsou definování zákonem jako rabíni a nejsou jako rabíni schváleni Vrchním rabinátem.“ „Kdo dal Právnímu poradci vlády pravomoc rozhodovat rozpočtové otázky, které jsou stále nerozhodnuté? Rozhodnutí právního poradce odporuje postoji Knesetu, který uznává Vrchní rabinát jako jediný orgán, oprávněný zabývat se rabínskými otázkami.“

Jedna reakce na Boj proti uznání reformních a konzervativních rabínů v Izraeli

  • Nofar napsal:

    Konverze pred neortodoznim rabinskym soudem provedene mimo Izrael byly uznany za platne jiz pred semni lety. Nastal cas, aby podobna zmena nastala i v pripade konzervativnich a reformnich rabinu. Prece nezijeme ve stredoveku.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv