… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Richard Wagner

Richard Wagner

Vůbec poprvé se v Izraeli mohla za dva týdny hrát hudba Richarda Wagnera. Koncert děl muže, jehož jméno se stalo synonymem německého antisemitismu, se měl konat 18. června 2012 na Telavivské univerzitě. Byl však dnes po rozhořčených protestech zrušen.

Bojkot děl Richarda Wagnera Židé dodržují od roku 1938. Poprvé byl porušen loni, když Izraelský komorní orchestr hrál v Německu na wagnerovském festivalu.

Během posledních 30 let došlo k řadě pokusů o uspořádání koncertů Wagnerovy hudby v Izraeli. Vždy ale po odporu a hněvu veřejnosti, zejména desítek tisíc přeživších holokaust, nebyly úspěšné.

Součástí připravovaného koncertu měl být celý oddíl skladatelových prací – o což se zatím nikdo ani nepokusil.

Izraelská pobočka Centra pro organizace přeživších holokaust (The Center for Organizations of Holocaust Survivors, COHS), sdružujícího 52 organizací přeživších z celého světa, tento týden naléhavým dopisem požádala rektora Telavivské univerzity Josepha Klaftera, prezidenta Šimona Perese (Shimon Peres), premiéra Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) a ministra školství Gideona Saara o zamezení konání akce. Koncert označila za znesvěcení památky obětí holokaustu a „emocionální mučení přeživších a široké izraelské veřejnosti.“

Telavivská univerzita dnes oznámila, že odvolala souhlas s konáním akce v areálu univerzity, když právníka Jonatana Livniho (Yonathan Livni) obvinila, že úmyslně zatajil, že se má jednat o wagnerovský koncert. Livni, který je předsedou Wagnerovské společnosti v Izraeli, minulý týden univerzitu požádal o možnost konání koncertu klasické hudby pod vedením dirigenta Ašera Fiše (Asher Fisch), aniž by ovšem zmínil, jaký bude repertoár.

Richard Wagner byl vysoce oceňován Adolfem Hitlerem, který skladatele označil za „mé náboženství.“ Nacistický vůdce oceňoval jak Wagnerovu patetickou hudbu, plnou odkazů na germánskou pohanskou mytologii a báje, tak i skladatelům antisemitismus.

Wagner v roce 1851 napsal esej „Židovství v hudbě“ (Das Judenthum in der Musik), v níž odsoudil „prokletou židovskou spodinu.“ Pojmy „židovský problém“ a „konečné řešení“ údajně také pocházejí od Richarda Wagnera, který židovské skladatele popsal jako „srovnatelné s červy, krmícími se na těle umění.“

Wagnerovým zetěm byl Houston Stewart Chamberlain, který napsal nechvalně známé rasistické „Základy devatenáctého století“ (Die Grundlagen des neunzehnten Jahrhunderts).

3 reakce na Bojkot trvá: Richard Wagner se hrát v Izraeli nebude

  • Vader napsal:

    Považuji to za škodu pro Izrael. Wagner mohl mít výroky „za hranou“, ale jeho hudba je skvělá. Analogicky bych mohl šmahem odmítat veškeré Nerudovo dílo kvůli jeho ošklivému blábolu. A co Nietzsche a nechvalně známé misinterpretace jeho myšlenek? Ne že bych ho kdo ví jak prožíval, ale i jeho dílo mám zatratit?
    Konec konců, mám za to, že odsouzeníhodní od A do Z jsou Wagnerovi adherenti chabé mysli, nikoli Wagner či jeho dílo. Nicméně je to jen můj osobní názor.

    • Scooolie napsal:

      Částečně máš pravdu. Je jasné, že kdyby Wagnerovy hudby a jeho myšlenek nevyužili nacisté, nebyl by odpor vůči němu tak silný. Byl by na to asi jako Neruda. Na druhou stranu – Wagner zcela jasně a nezpochybnitelně nenáviděl Židy, takže je celkem pochopitelné, že v židovském státě na něj není významná část veřejnosti zvědavá. Stejně tak bych pochopil, kdyby se v Izraeli nemohla konat veřejná čtení Nerudy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv